fa-IR
وجود ۲۴ هزار فروشگاه اینترنتی در کشور
مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت خبر داد

وجود ۲۴ هزار فروشگاه اینترنتی در کشور

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت گفت: سازمان‌ها از اتصال به شبکه ملی اطلاعات طفره می‌روند و ازاین‌رو ساختار نهایی اتصال به شبکه دولت اجرایی نشده است.

محمدجواد آذری جهرمی معاون وزیر در نشست فراکسیون شفاف‌سازی و سالم‌سازی اقتصاد و انضباط مالی مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: در ابتدای دولت یازدهم، چهار میلیون مشترک ADSL و سیصد هزار مشترک اینترنت موبایل در کشور وجود داشت که اکنون شمار مشترکان پهن باند ثابت به ده میلیون نفر و پهن باند موبایل به چهل میلیون رسیده است.

وی گفت: سرانه دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت در ابتدای دولت یازدهم یک کیلوبیت بر ثانیه بود که اکنون به ۳۵ کیلوبیت بر ثانیه رسیده است.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: در ابتدای دولت یازدهم ظرفیت پهنای باند شبکه انتقال کشور ۱۱۱۶ گیگابیت بر ثانیه بود که امروز به دوازده هزار گیگابیت بر ثانیه رسیده است.

جهرمی گفت: ظرفیت پهنای باند اینترنت بین‌الملل نیز از ۸۰ گیگابیت بر ثانیه به یک هزار گیگابیت بر ثانیه افزایش‌یافته و ظرفیت پهنای باند داخلی از ۶۲۵ گیگابیت بر ثانیه به ۷۰۰۰ گیگابیت بر ثانیه رسیده است.

وی ادامه داد: بیست و چهار هزار سایت خرید اینترنت در کشور وجود دارد و یک درصد از دامنه‌های اینترنتی دنیا به پسوند IR تعلق دارد و ۵/۱ درصد محتوای تحت وب را زبان فارسی تشکیل می‌دهد.

معاون وزیر ارتباطات بابیان اینکه ایران بزرگ‌ترین جمعیت کاربران اینترنت در منطقه را دارد، گفت: چهل میلیون گوشی هوشمند و صد میلیون سیم‌کارت در اختیار ایرانی‌ها است.

جهرمی بابیان اینکه هزینه ایجاد یک استارت­‌آپ در این حوزه یک‌سوم متوسط ایجاد یک شغل حداقل صد میلیون تومانی است، گفت: هجده هزار تیم توسعه اپلیکیشن و سه هزار شرکت دانش‌بنیان در این بخش فعال هستند.

وی یادآور شد: سازمان‌ها از اتصال به شبکه ملی اطلاعات طفره می‌روند و ازاین‌رو مکانیزم و ساختار نهایی اتصال به شبکه دولت اجرایی نشده است.