وزارت ارتباطات حمایت خود از استارت­‌آپ‌های ایرانی را اعلام کرد

وزارت ارتباطات حمایت خود از استارت­‌آپ‌های ایرانی را اعلام کرد

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دومین جشنواره‌ی فناوری اطلاعات دانشگاه شریف، گزارش جالبی از نمایشگاه الکامپ سال گذشته درباره‌ی وضعیت استارت‌آپ‌ها در ایران ارائه کرد.
نصرالله جهانگرد در این جشنواره آمارهای زیر را منتشر کرد. (این آمارها از بررسی ۵۰۰ استارت‌آپ ایرانی گردآوری‌شده است.) 

  • محور اصلی استارت‌آپهای ایرانی، در زمینه‌ محتوا و خریدوفروش است.
  • مدرک تحصیلی بیشتر استارت‌آپیها، لیسانس و فوق‌لیسانس و در رشته‌ی مهندسی ITC، مهندسی غیر ITC و مدیریت است.
  • مهم‌ترین چالش استارت‌آپها، تأمین مالی و کمبود مهارت نیروی انسانی است.
  • عمر عموم استارت‌آپها زیر ۳ سال است.
  • بازار هدف ۸۷ درصد از استارت‌آپ‌ها در سطح ایران است.
  • محدوده‌ی سنی فعالان استارت‌آپی ۲۵ الی ۳۰ است.
  • تعداد کارکنان استارت‌آپ‌ها بین ۵ الی ۱۰ نفر است.

جهانگرد پس از اعلام این گزارش به تشریح فعالیت‌های دولت در این زمینه پرداخت.

آیا دولت باید در استارت‌آپ‌ها سرمایه‌گذاری کند؟
جهانگرد اعلام کرد تأمین اولیه‌ی طرح‌ها با ایده‌پردازان است و در مرحله‌ی رشد، دولت و سرمایه‌گذاران می‌توانند وارد شوند و مداخله‌ی دولت باید به‌عنوان متعادل‌کننده‌ی شرایط باشد. وی در توضیح علت این امر گفت:
ما معتقدیم بوروکراسی دولت باید از این فضا دور باشد؛ بهتر است دولت به‌صورت غیرمستقیم دخالت کند و به‌جای وام‌های بلاعوض، در سرمایه‌گذاری‌ها مشارکت کند و درواقع ریسک مشترک سرمایه‌گذاری را بپذیرد.

دولت زیرساخت‌ها را در حمایت از استارت‌آپ‌ها تقویت می‌کند
جهانگرد به جهش بزرگ ۳ سال اخیر در حوزه‌ی ارتباطات اشاره کرد و گفت:
شتابی که در شبکه بوده است، سرعت ۲۰ مگابایت بر ثانیه را برای کاربران موبایل مهیا کرده است و این سرعت در حال افزایش است. برای پشتیبانی از استارت‌آپ‌های داخلی، تعرفه‌ی اینترنت داخلی را به نصف تعرفه‌ی بین‌المللی رساندیم تا کاربران به استفاده از این سرویس‌ها تشویق شوند. دولت در تلاش است تا شبکه‌ی ارتباطی پرظرفیت، در همه‌جا و هر وقت و برای همه را مهیا کند.

اصلاح نیروی انسانی در نظام آموزشی کشور
نظام آموزشی در دانشگاه باید نرم‌افزار موردنیاز را به دانشجویان آموزش دهد. جهانگرد از آموزش‌وپرورش خواست کار تیمی را به بچه‌ها بیاموزد. وی در این زمینه گفت:
خیلی از استارت‌آپ‌ها در آغاز موفق هستند. ولی هنگامی‌که به سوددهی می‌رسند؛ از هم می‌پاشند؛ زیرا ما ایرانی‌ها در کارهای تیمی ضعیف هستیم.

قیف را برعکس کنیم
ورود به فضای استارت‌آپی کشور به دلیل تعدد مجوزها، فضای رانت‌گونه‌ای را به وجود آمده است و تعداد کمی وارد این فضا می‌شوند. جهانگرد اعتقاد دارد این فضا باید تغییر کند و تعداد زیادی وارد شوند و آن‌هایی که توانایی بقا و رشد دارند در بازار باقی بمانند.

مشکلات مالیاتی و قضایی
هنوز در نظام مالیاتی و قضایی کشور نحوه‌ی برخورد با استارت‌آپ‌ها مشخص نیست. برای مثال هنوز مشخص نیست که اگر در فضای مجازی معامله‌ای صورت می‌گیرد، مالیات این معامله باید از صاحب سایت دریافت شود یا از کاربرانی که در این بستر باهم معامله کرده‌اند؟ یا اگر کاربری محتوای غیرقانونی منتشر کرد، برخورد قانونی باید با کاربر صورت بگیرد یا ارائه‌دهنده‌ی خدمات؟ دولت در تلاش است تا این موانع را مرتفع کنند. جهانگرد در انتها اعلام کرد در دولت و تمام قوا، اعتقاد جمعی بر محقق شدن بستر مناسب برای گسترش فضای استارت‌آپ‌های IT است.