«رویداد پیوند آب و انرژی شریف» با همکاری شتاب‌دهنده شریف برگزار می‌شود

«رویداد پیوند آب و انرژی شریف»، ۱۱ تا ۱۳ اسفندماه امسال در دانشگاه صنعتی شریف برگزار می‌شود.

امین نوبختی، رئیس همایش «رویداد پیوند آب و انرژی شریف» گفت: دانشگاه صنعتی شریف به‌عنوان یکی از نهادهای علمی پیشگام کشور در حوزه علم و فناوری، سابقه در توسعه صنایع ملی کشور داشته است. در همین راستا، اولین رویداد پیوند آب و انرژی ایران با همکاری شتاب‌دهنده شریف برگزار می‌شود.

 وی اظهار کرد: بحران آب و انرژی یکی از اصلی‌ترین چالش‌های دنیای امروز است. در سال‌های اخیر توجه پژوهشگران و اندیشمندان این حوزه در سطح جهان به پیوند آب و انرژی معطوف شده است؛ چراکه آب نقش عمده‌ای در تولید نیرو و تبدیل انرژی دارد.

 نوبختی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر، انرژی موردنیاز برای تولید، انتقال، تصفیه و بهره‌برداری از آب در مصارف مختلف، فراوان است. هدف از برگزاری این رویداد، فراهم کردن بستری مناسب جهت گردآوری و تعامل بین مهندسان، مدیران و فعالان محیط‌زیست به‌منظور افزایش آگاهی و همچنین اهمیت یافتن این موضوع در جامعه مهندسی و صنعت و ورود فناوری‌های نوین مهندسی به این حوزه است.

 بر اساس این گزارش، با توجه به بحران روزافزون آب و انرژی در جهان و بخصوص کشور ما، نیاز به طرح‌ها و ایده‌هایی مفید در این حوزه بیش از هر زمان دیگری حس می‌شود. یکی از اهداف این رویداد رساندن ایده‌هایی کارآمد و راهگشا برای رفع معضلات حوزه آب و انرژی به شرکت‌ها و نهادهای مرتبط است. پس در همین راستا مسابقه فناوری‌ها در این همایش برگزار می‌شود.

 نخستین قدم این مسابقه مرحله‌ برگزاری تریگر آب و انرژی است که لازمه‌ شکوفایی ایده‌ها و نیازهای حوزه آب و انرژی و هدایت آن‌ها با هدف تیم‌سازی است و درنهایت شرکت‌کنندگان به تشکیل تیم پرداخته و اقدام به پردازش ایده‌های خود می‌کنند.

 پس از پایان تریگر، ایده‌ها و طرح‌های برگزیده به لیگ تجاری‌سازی راه می‌یابند. در این مرحله مقدمات لازم برای تبدیل یک ایده به رویداد کارآفرینی (استارت‌آپ) و صنعتی شدن آموزش داده می‌شود. تأمین ۹۰ درصد از هزینه‌های مرحله‌ لیگ تجاری‌سازی بر عهده مرکز تجاری‌سازی دانشگاه شریف است. سپس تیم‌ها به عملی کردن ایده‌های خود می‌پردازند.

 در روز سمینار این طرح‌ها داوری می‌شوند و طرح‌های برتر ضمن دریافت جوایزی نفیس به مرحله تجاری‏‌سازی راه می‌یابند و در آخر، تیم‌های برگزیده به شتاب‌دهنده‌ها راه می‌یابند و برای صنعتی کردن طرح خود تلاش تازه‌ای را پی می‌گیرند.

 محورهای این مسابقه مدیریت هوشمند تأسیسات آب و انرژی، تولید همزمان آب و نیرو، مصرف هوشمند آب در کشاورزی و سنجش، ابزار دقیق و اتوماسیون هستند.

 زینب علی پور، مسئول برگزاری تریگر آب و انرژی با بیان این‌که نام «تریگر» از اصطلاح «ماشه اسلحه» گرفته شده است، توضیح داد: تریگر به معنای ماشه اسلحه محسوب می‌شود و ما این نام را برای رویدادمان انتخاب کردیم، چراکه این رویداد تلنگری برای آغاز فعالیت کارآفرینی است.

 به گفته علی پور، تریگر آب و انرژی از ۳۰ آبان تا ۶ آذرماه برگزار می‌شود. چهار روز اول این رویداد یعنی از ۳۰ آبان تا سوم آذرماه با کارگاه‌هایی که از ساعت ۱۶ تا ۲۰: ۳۰ برگزار می‌شود، همراه است.

 وی تصریح کرد: چهار کارگاه مدل تجاری‌سازی، موثرسازی ایده‌ها، هوشمند سازی تأسیسات آب و انرژی و مدیریت هوشمند سازی مصرف آب در کشاورزی کارگاه‌هایی هستند که در این روزها برگزار می‌شوند.

 مسئول برگزاری تریگر آب و انرژی، افزود: در کنار کارگاه‌های برگزاری، روزانه سخنرانی‌های تخصصی آب و انرژی هم با حضور مدیرعاملان شرکت‌های موفق و کارآفرین خواهیم داشت که به شرکت‌کننده‌ها دید صنعتی می‌دهد.

 وی توضیح داد: در این چهار روز برنامه فَست میتینگ یا دیدار سریع صورت می‌گیرد. در این برنامه هر شرکت‌کننده باید با یک شرکت‌کننده دیگر رودررو شود و هرکدام یک دقیقه فرصت دارند تا خود را به‌طرف مقابل معرفی کنند. درنتیجه تمامی ۵۰ شرکت‌کننده در دیدارهای دودقیقه‌ای با یکدیگر آشنا می‌شوند.

 علی پور روز چهارم را بدون برنامه عنوان کرد و درباره روز پنجم برگزاری تریگر آب و انرژی گفت: در این روز شرکت‌کننده‌ها باید تیم تشکیل داده، ایده‌های خود را پروبال بدهند و آن را ازلحاظ بازاریابی و ایده تکمیل کنند.

 وی ادامه داد: روز ششم شرکت‌کننده‌ها تنها تا ظهر فرصت دارند تا ایده خود را به داورها ارائه دهند. داورها ایده‌های برگزیده را انتخاب می‌کنند و پس‌ازآن این ایده‌ها وارد لیگ تجاری‌سازی می‌شوند.

 به گفته مسئول برگزاری تریگر آب و انرژی، پس از لیگ تجاری‌سازی برگزیدگان تا اسفندماه فرصت دارند تا ایده‌های خود را پخته و صنعتی کنند. در این راه نیز برای شرکت‌کنندگان کارگاه‌های ویژه‌ای در نظر گرفته شده است.