fa-IR
ورود ۲۱ قلم محصول فناوری اطلاعات ممنوع شد
معاون وزیر ارتباطات خبر داد؛

ورود ۲۱ قلم محصول فناوری اطلاعات ممنوع شد

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از ممنوعیت ورود ۲۱ قلم کالا و تجهیزات مرتبط با فناوری اطلاعات به کشور خبر داد و گفت: اپراتورهای ارتباطی ملزم به استفاده از محصولات مشابه داخلی شدند.

بابیان اینکه پیوست تجهیزات فناوری اطلاعات از سوی معاونت نوآوری و فناوری وزارت ارتباطات به اپراتورهای ارائه‌دهنده خدمات در این بخش، ابلاغ‌شده است، اظهار داشت: مطابق با این دستورالعمل، شرایط و ضوابطی برای خرید محصولات بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات در نظر گرفته‌شده است.

وی گفت: بر این اساس، طرح‌های عمده و محصولات خریداری‌شده حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات ازاین‌پس باید دارای پیوست فناوری باشند. به این معنی که در پروژه‌های ملی باید از اقلام و محصولات تولید داخل استفاده شود.

قنبری با اشاره به ظرفیت ایجادشده در کشور برای استفاده از تولیدات داخلی، اضافه کرد: با بررسی‌های انجام‌شده، مشخص شد که حدود ۲۱ قلم از کالاها و تجهیزات مرتبط با فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور تولید می‌شود. ازاین‌رو مطابق با پیوست فناوری اطلاعات، ورود این کالاها را به کشور ممنوع و یا محدود کردیم.

معاون برنامه‌ریزی وزیر ارتباطات ادامه داد: این اقلام توسط شرکت‌های خصوصی و دانش‌بنیان در کشور تولیدشده و مربوط به اقلام کامپیوتری ازجمله حافظه‌های کامپیوتری، تجهیزات موبایل و ارتباطات سیار و تجهیزات مرتبط با شبکه می‌شود.

وی هدف از ابلاغ این آیین‌نامه را استفاده از توان داخلی و ملی برای پروژه‌های بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات عنوان کرد.