fa-IR
ارائه ۱۱۰ خدمت به شرکت‌های دانش‌بنیان از سوی معاونت علمی

ارائه ۱۱۰ خدمت به شرکت‌های دانش‌بنیان از سوی معاونت علمی

رئیس امور شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری با اشاره به جزئیات ارائه ۱۱۰ خدمت به شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: تأییدیه دانش‌بنیان داشتن مادام‌العمر نیست و رمز پویایی دانش‌بنیان بودن این است که همان‌طور که ورودی دارند، خروجی هم داشته باشند.

سید محمد صاحبکارخراسانی در هشتمین نشست سراسری فن بازارهای منطقه‌ای با اشاره به خدمات اداره کل امور شرکت‌های دانش‌بنیان، افزود: هجده هزار شرکت در سامانه مربوط ثبت‌نام کرده‌اند و نیمی از این تعداد اطلاعات مربوط و فرم‌های لازم را پرکرده‌اند و وارد فرایندهای ارزیابی‌شده‌اند.

وی با تأکید بر اینکه از این میان صلاحیت ۴۳۰۰ شرکت رد شده و ۳۱۰۰ شرکت تأییدشده‌اند و مابقی هم در فرایندهای ارزیابی قرار دارند، یادآور شد: در فرایندهای ارزیابی استانداردهای بالایی در نظر گرفته‌شده و سعی داریم تا شرکت‌هایی که واقعاً دانش‌بنیان هستند بتوانند از خدمات ما استفاده کنند، ازاین‌رو حتی ۳۰۰ شرکت را هم که درگذشته مشمول استفاده از خدمات شرکت‌های دانش‌بنیان بوده‌اند اکنون از سیستم خارج کرده‌ایم؛ چرا که تأییدیه دانش‌بنیان داشتن مادام‌العمر نیست و رمز پویایی دانش‌بنیان بودن این است که همان‌طور که ورودی دارند خروجی هم داشته باشند.

صاحبکار با بیان اینکه فن بازارهای منطقه‌ای نیز باید با توجه به ارزیابی‌ها و کسب استانداردهای لازم وارد کار شوند، ادامه داد: برای راه‌اندازی فن بازار منطقه‌ای فقط تمایل کافی نیست و برای حفظ کیفیت و رقابت باید سخت‌گیری‌های لازم وجود داشته باشد.
رئیس امور شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری به شروط کارایی و بهره‌وری بالا از فن بازارها اشاره کرد و گفت: فن بازار زمانی کارایی لازم را دارد که هم فعالان بخش خصوصی و هم‌نهادهایی که در حوزه توسعه فناوری در مجموعه‌ها هستند در فن بازار فعالیت کنند، همه نهادهای مربوط باید وارد عمل شوند و هرچه بازیگران این عرصه حضور پررنگ‌تری داشته باشند، فن بازار موفق‌تر خواهد بود.

صاحبکار به جزئیات ۱۱۰ حمایت اعطاشده به شرکت‌های دانش‌بنیان از سوی معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری اشاره کرد و ادامه داد: برنامه جامع توسعه کسب‌وکار دانش‌بنیان در قالب برنامه‌های خدماتی، حمایتی، مشاوره‌ای و حمایت‌های ذیل قانون تدوین‌شده تا همه آنچه شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌‌ها در مسیر خود نیاز دارند را در دسترس داشته باشند و ۶ بند از این ۱۱۰ بند بر عهده فن بازارها گذاشته‌شده است.
صاحبکار تصریح کرد: گستره این حمایت‌ها از تسهیلات مالی، معافیت‌های گمرکی، معافیت‌های مالیاتی، خدمات بیمه تأمین اجتماعی تا خدمات مشاوره‌ای و حمایت از کالاهای ساخت داخل ادامه دارد.