تقاضای صد هسته خلاقانه برای استقرار در مرکز نوآوری و فناوری مازندران

تقاضای صد هسته خلاقانه برای استقرار در مرکز نوآوری و فناوری مازندران

رئیس مرکز نوآوری و فناوری استان مازندران با اشاره به اولین فراخوان پذیرش ایده‌های فناورانه و خلاقانه در این مرکز گفت: بر اساس این فراخوان حدود ۱۰۰ هسته یا شرکت فناور خواستار استقرار در مرکز شدند.

محسن جهانشاهی اظهار کرد: از این تعداد حدود ۲۵ هسته فناور یا شرکت در سه مرحله داوری و ارزیابی مستندات، مجوزها و مدارک دعوت به مصاحبه شفاهی شدند که از بین آن‌ها ۱۰ هسته فناور برای استقرار در مرکز انتخاب می‌شوند.

وی زمان انجام مصاحبه هسته‌های دعوت‌شده را از هفدهم تیرماه در محل بنیاد نخبگان مازندران در ساری و مرکز نوآوری و فناوری استان در بابل اعلام و تأکید کرد: با متوسط فعالیت هشت تا ده نفر نخبه و فارغ‌التحصیل در هر هسته، مقدمات اشتغال حدود صد نفر به‌طور مستقیم و تعداد زیادی از نخبگان به‌طور غیرمستقیم فراهم می‌شود.

رئیس مرکز نوآوری و فناوری مازندران گفت: ایده‌های خلاقانه رسیده به مرکز از طریق فراخوان، بیشتر در حوزه‌های فناوری، اطلاعات و ارتباطات، محیط‌زیست، صنایع‌دستی، گردشگری و سلامت هستند.

جهانشاهی افزود: نخستین فراخوان پذیرش واحدهای فناور با هدف ایجاد زمینه کارآفرینی و حمایت از نوآوری و خلاقیت محققان جوان و تشویق افراد دارای ایده‌های برتر به اشتغال‌زایی، از سوی مرکز نوآوری و فناوری استان مازندران ارائه شد.

وی ارتقاء سطح دانش و تکنولوژی کشور با تأکید بر نیروهای بومی و ایجاد زمینه‌های مناسب برای تجاری‌سازی دستاوردهای تحقیقاتی را از دیگر اهداف این فراخوان برشمرد و افزود: صاحبان ایده‌های خلاقانه از اول تا بیستم خردادماه سال جاری فرصت داشتند ایده‌های خود را به مرکز نوآوری و فناوری مازندران ارسال کنند.

به گفته وی مشاوره کسب‌وکار، آموزش‌های کاربردی، اختصاص فضای کاری، ارائه تسهیلات مالی، تیم سازی و ایجاد شبکه، تجاری‌سازی و ارتباط با بازار و معرفی به صنایع و سازمان‌ها از مزایای استقرار هسته‌های فناور در مرکز نوآوری و فناوری استان است.

مرکز نوآوری و فناوری استان مازندران با مجوز رسمی و حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مشارکت صندوق قرض‌الحسنه توسعه عصر شمال و پارک علم و فناوری مازندران با هدف ایجاد بسترهای مناسب جهت تحقق اقتصاد مقاومتی، حمایت از نخبگان، جوانان، ایجاد اشتغال برای فارغ‌التحصیلان و توسعه در صنایع استان و منطقه شمالی کشور، با تمرکز بر تولید محتوا و خلق ثروت در حوزه IT،ICT، گردشگری، صنایع نساجی و محیط‌زیست راه‌اندازی شده و به فعالیت می‌پردازد.

وظیفه اصلی این مرکز، خلق، توسعه، بهبود و ترویج انواع نوآوری و فناوری در غالب شرکت‌های کوچک و متوسط با رویکرد ایجاد هسته‌های فناور و درنهایت تشکیل شرکت‌های دانش‌بنیان با محوریت فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و با هدف اشتغال و خلق ثروت است.