حلقه مفقوده استارت‌آپ‌های سخت‌افزاری

حلقه مفقوده استارت‌آپ‌های سخت‌افزاری

 در چند سال اخیر تب‌وتاب استارت‌آپی عجیبی به راه افتاده است که به دنبال آن سازمان‌ها و نهادهایی شکل گرفتند تا برای رشد و توانمندسازی این شرکت‌های نوپا محیط و شرایطی را فراهم کنند.

جای تأمل دارد که رویکرد تقریباً همه این استارت‌آپ‌ها IT و نرم‌افزاری است و با توجه به این رویکرد اکثر شتاب‌دهنده‌ها فعالیت‌های خود را در این حوزه گسترش داده‌اند؛ بی‌شک بین خدماتی که برای حمایت و توانمندسازی یک ایده و یا دستاورد در حوزه فناوری اطلاعات ارائه می‌شود با یک دستاورد فنی مهندسی تفاوتی کاملاً ملموس وجود دارد.

یک کارآفرین جوان با دستاوردی از جنس سخت‌افزاری و فنی-مهندسی برای رشد و پرورش ایده خود و شناسایی بازار هدف، نوع مشتریان و ارتباط با آن‌ها و ساخت محصول نیاز به آموزه‌هایی دارد که پاسخ گوی مسائل و مشکلاتی از جنس کسب‌وکار خود باشد.

برنامه تجاری‌سازی شریف، تحت حمایت دانشگاه شریف به مدت ۳ سال است که آغاز به کارکرده است اولین مجموعه‌ای است که به شتاب‌دهی استارت‌آپ‌های سخت‌افزاری می‌پردازد.

برنامه تجاری‌سازی به‌خوبی این فضا را شناسایی کرده و با مأموریت حمایت و پشتیبانی از تجاری‌سازی دستاوردهای فناورانه دانشجویان و راه‌اندازی کسب‌وکارهای مبتنی بر نوآوری در این حوزه فعالیت‌های خود را گسترش داده است. برنامه برای ارتباط با مخاطبان خود سه پیشخوان با عناوین رویداد فرا ایده، دوره توانمندسازی پرتو و تجاری‌سازی طراحی کرده است که در ادامه به معرفی هر یک پرداخته می‌شود.

در این مدت فعالیت و پذیرش تیم‌ها در برنامه تجاری‌سازی، چالش‌های بنیادینی شناسایی‌شده، ازجمله‌ این چالش‌ها می‌توان به سطحی و غیرکاربردی بودن ایده‌های ارائه‌شده و ضعف در شناسایی نیازها و مسائل موجود در صنایع توسط دانشجویان اشاره کرد. برنامه تجاری‌سازی برای حل این مسئله رویدادی را به نام فرا ایده طراحی کرده است که در آن به معرفی فرصت‌ها و نیازها و چالش‌های موجود در صنایع مهم کشور ازجمله آب و کشاورزی، فرهنگ و اسباب‌بازی، مدیریت بحران و امنیت، سلامت و شهر هوشمند و … پرداخته می‌شود و دانشجویان فناور در موضوعات ارائه‌شده با برقراری ارتباط با خبرگان و افراد شاخص اطلاعات بیشتری را کسب می‌کنند و کسب‌وکارهای فناورانه خود را حول نیازهای مهم و واقعی کشور شکل می‌دهند.

از چالش‌های دیگری که در فعالیت‌های برنامه شناسایی شد، عدم توانمندی لازم دانشجویان فنی برای راه‌اندازی کسب‌و‌کارهای فناورانه حتی باوجود ایده مناسب و موردنیاز کشور بود. در دوره توانمندسازی پرتو تیم‌هایی وارد می‌شوند که با ایده‌های نوآورانه خود به دنبال شناسایی فضا و بازار مناسب محصول خود هستند و با آموزش مبتنی بر تجربه با واقعیات کسب‌وکار خود آشنا می‌شوند تا بتوانند مدل کسب‌وکار خود را مطابق با واقعیات طراحی و اعتبار سنجی کنند. درنهایت در پیشخوان تجاری‌سازی تیم‌های توانمندی وارد می‌شوند که ایده مناسبی برای راه‌اندازی کسب‌و‌کار فناورانه را پیش‌گرفته‌اند. در این پیشخوان به حمایت‌های لازم و ارائه خدمات موردنیاز تیم‌ها ازجمله حمایت‌های مالی، فضای استقرار، خدمات آزمایشگاهی، مربیان و منتورهای خبره کسب‌وکار و کمک به جذب سرمایه‌گذار پرداخته می‌شود. همچنین تیم‌ها از همان ابتدای ورود در برنامه تجاری‌سازی شریف و قرار گرفتن در فضای گرم و صمیمی این برنامه، تسهیلگرانی را همراه خود خواهند داشت که دلسوزانه و هم‌قدم با آن‌ها مسیر راه‌اندازی کسب‌وکار فناورانه را می‌پیمایند.