تبدیل «شتاب‌دهنده‌ها» به کانون‌های اشتغال‌زایی کشور
رئیس پارک علم و فناوری کرمانشاه:

تبدیل «شتاب‌دهنده‌ها» به کانون‌های اشتغال‌زایی کشور

رئیس پارک علم و فناوری جهاد دانشگاهی کرمانشاه تأکید کرد: شتاب‌دهنده‌ها می‌توانند به کانون‌های اشتغال‌زایی کشور تبدیل شوند.
معصومه خان احمدی با بیان اینکه مراکز شتاب‌دهنده در جهت حمایت بیشتر و بهتر از استارت‌آپ‌ها (تیم‌های متشکل از افراد خلاق و ایده پرداز) به وجود آمده‌اند، گفت: استارت‌آپ‌ها یا همان هسته‌های نوپا و گروه‌های ایده پرداز نمونه‌های موفق تشکیل کسب‌وکار در دنیای امروز هستند.
وی افزود: هزینه تشکیل استارت‌آپ‌ که هسته‌هایِ اشتغال آفرین جامعه نیز محسوب می‌شوند بسیار پایین است به‌طوری‌که در برخی کشورها استارت‌آپ‌های ۱۰۰ دلاری داریم و این بدین معنی است که با هزینه بسیار اندک می‌توان کسب‌وکار به راه انداخت.
خان احمدی تصریح کرد: علاوه بر اینکه هزینه استارت‌آپ‌ها بسیار پایین است زمان و فرآیند رشد آن‌ها نیز بسیار سریع است به‌طوری‌که یک استارت‌آپ‌ می‌تواند ظرف مدت شش ماه به رشد برسد.
وی با بیان اینکه نهادهای مختلفی برای حمایت از رشد استارت‌آپ‌ها در کشور فعالیت می‌کنند، ادامه داد: ازجمله این نهادها، پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد هستند و اخیراً نهادی که در این زمینه در کشور فعال‌شده شتاب‌دهنده هستند که تأثیر بسیار مثبتی در کسب‌وکار استارت‌آپ‌ها داشته و به آن‌ها کمک می‌کنند که به‌سرعت توانمند شده و به کارآفرینان موفق تبدیل شوند.
رئیس پارک علم و فناوری کرمانشاه در ادامه خاطرنشان کرد: با رونق فعالیت شتاب‌دهنده‌ها قطعاً اقتصاد کشور متأثر از این پدیده خواهد شد و این اکوسیستم کارآفرینی آرام‌آرام کشور را به سمت اقتصاد دانش‌بنیان پیش خواهد برد.
به گفته وی، تمرکز و فعالیت اصلی شتاب‌دهنده بر تجاری‌سازی اختراعات و نوآوری‌هاست.

اولین «شتاب‌دهنده» غرب کشور به‌زودی وارد مرحله شتاب دهی می‌شود
رئیس پارک علم و فناوری کرمانشاه در ادامه با بیان اینکه در زیست‌بوم کارآفرینی، عوامل متعددی دخیل هستند، گفت: کارآفرینان (استارت‌آپ‌ها)، سرمایه‌گذاران، دانشگاه، دولت، مراکز شتاب‌دهنده و فرهنگ جدیدی که به اسم مربیگری یا مِنتوری در کشور در حال فراگیر شدن است همگی اگر در یک اکوسیستم جمع شوند می‌توانند اثرگذاری بسیار مطلوبی در بحث تشکیل شرکت‌های نوپای دانش‌بنیان و کارآفرین داشته باشند.
وی افزود: خوشبختانه در استان بیشتر این ساختارها برای تشکیل یک اکوسیستم فناوری وجود دارد ازجمله پارک علم و فناوری که با سابقه ۱۰ ساله فعالیت دارد، ۹ مرکز رشد داریم و کانون‌های شکوفایی و خلاقیت نیز در استان فعال بوده و از همه مهم‌تر سرمایه‌گذارانی در استان داریم که با ادبیات فناوری آشنا هستند. مجموع این عوامل در کنار هم به ما این نوید را داد که می‌توانیم به بحث شتاب‌دهنده ورود پیدا کنیم. در همین راستا با استفاده از تجربیات یک کارآفرین موفق و به‌صورت خصوصی یک مرکز شتاب‌دهنده با عنوان شتاب‌دهنده «تیک» در استان راه‌اندازی شد.
رئیس پارک علم و فناوری کرمانشاه با بیان اینکه راه‌اندازی این شتاب‌دهنده توسط بخش خصوص با هدف انفصال از سرمایه‌گذاری دولت انجام گرفت و هدف این مرکز این است که بتواند استارت‌آپ‌ها را طی یک بازه شش‌ماهه به رشد رسانده و به کارآفرینانی قدرتمند تبدیل کند، علاوه بر این باوجود شتاب‌دهنده، حضور سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری آن‌ها در فعالیت‌های استارت‌آپ‌ بسیار تسهیل می‌شود و آرام‌آرام به سمتی خواهیم رفت که فضای کارآفرینی کشور از منابع دولتی فاصله بگیرد.
وی با بیان اینکه پارک علم و فناوری کرمانشاه یکی از حامیان راه‌اندازی اولین مرکز شتاب‌دهنده غرب کشور است، گفت: شتاب‌دهنده تیک با حمایت صندوق فناوری زاگرس وابسته به پارک علم و فناوری و شرکت نیروی غرب کار خود را آغاز کرده است.

برگزاری سومین رویداد کارآفرینی «تیک» ۱۴ تیرماه به میزبانی کرمانشاه
رئیس پارک علم و فناوری کرمانشاه با اشاره به فعالیت یک‌ساله شتاب‌دهنده‌ «تیک»، گفت: خوشبختانه از اوایل امسال دوره شتاب دهی این مرکز که شامل دو مرحله پیش شتاب دهی (دوماهه) و شتاب دهی (چهارماهه) می‌باشد شروع‌شده است.
وی افزود: به‌زودی مرحله پیش شتاب دهی استارت‌آپ‌های فعال در این مرکز تمام‌شده و در روز ۱۴ تیرماه هم‌زمان با برگزاری سومین رویداد کارآفرینی «تیک»، استارت‌آپ‌ها به ارائه ایده‌های خود در حضور مدعوین و سرمایه‌گذاران خواهند پرداخت.
خان‌احمدی اظهار کرد: سومین رویداد کارآفرینی تیک روز ۱۴ تیرماه در محل سالن علامه طباطبایی ساختمان جهاد دانشگاهی با موضوع «ارائه استارت‌آپ‌ها و نقش سرمایه‌گذاری خطرپذیر» برگزار می‌شود.
رئیس پارک علم و فناوری کرمانشاه در پایان خاطرنشان کرد: در این رویداد علاوه بر اینکه استارت‌آپ‌های به ارائه ایده‌های خود می‌پردازند پاویون استارت‌آپ‌ها نیز برقرار می‌شود و این پاویون محلی برای گفت‌وگوی استارت‌آپ‌ها با مدعوین و سرمایه‌گذاران است.