گزارش کافه کارآفرینی ۱۳
گزارش کافه کارآفرینی ۱۳

گزارش کافه کارآفرینی ۱۳

گزارشگر

کافه کارآفرینی رویدادی برای برقراری ارتباط میان دانشگاه (دانشجویان و اساتید) و صنعت ( حوزهICT) می باشد که توسط انجمن علمی دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران برگزار می گردد. دانشجویان از طریق تجربیات به دست آمده از این رویداد، برای ورود به بازار کار یا راه اندازی کسب و کار خودشان آماده می شوند. برای رسیدن به این مهم از اعضای هیئت علمی دانشگاه ها، کارآفرینان موفق، شروع کنندگان استارتاپ ها و تسهیل گران این صنعت در برنامه دعوت به عمل می آید.
دکتر رحمتی به عنوان اولین سخنران در برنامه حضور یافتند. ایشان کارآفرین را شخصی تعریف کرد که بتواند با گردآوردن یک تیم با مهارت‌های مختلف، فرصت‌ها را خلق کرده و تبدیل به ثروتی کند که دارای ارزش اجتماعی یا اقتصادی باشد. دکتر رحمتی شرط موفقیت در این مسیر را دقت به جزئیات در محیط پیرامون و پیگیری اخبار و اطلاعات صنایع مختلف دانست.

ایشان با طرح سؤال مهمی به ادامه سخنان خود پرداخت که جایگاه دانشگاه در فرآیند کارآفرینی به چه شکل است و آیا دانشگاه توانسته است کارآفرین در جامعه پرورش دهد؟ و یا توانسته است خروجی مناسبی در حوزه کارآفرینی داشته باشد؟ دکتر رحمتی با ذکر این واقعیت که دانشگاه‌ها در این حوزه ضعیف عمل کرده‌اند، علت را در تفاوت بین آموزش‌های دانشگاهی با نیازهای محیط پیرامون دانست. ایشان به این نکته متذکر شدند که در حال حاضر دانشگاه‌ها برنامه خاصی برای پرورش کارآفرین نداشته و حتی دغدغه‌ای برای خروجی فارغ‌التحصیلان خود ندارند. دکتر رحمتی در انتهای سخنرانی خود ابراز امیدواری کرد که دانشگاه‌ها در آینده بتوانند برای کشف، شناخت و پرورش کارآفرینان تلاش کنند و وجود جلسات و برنامه‌هایی چون کافه کارآفرینی را نقطه آغازی در این راه قلمداد کردند.

 

در ادامه دکتر شیری نکاتی در مورد مهارت‌های موردنیاز برای ورود به کسب‌وکارهای ایران را موردبررسی قراردادند. ایشان ابتدای این راه را بررسی فلسفه و چرایی خود دانستند. باید خود را به‌خوبی بشناسیم تا بدانیم که در فضای کسب‌وکار به چه شکل عمل کنیم. میزان رضایت شغلی برای شخصیت‌های مختلف، متفاوت است. ایشان در ادامه به انواع تیپ‌های شخصیتی اشاره کردند. دکتر شیری معتقد بود سبک فعالیت هر تیپ شخصیتی در فضای کسب‌وکار متفاوت است و باید با آگاهی صحیح نسبت به شخصیت خود در هر کسب‌وکاری فعالیت کنیم.

 

بخش آخر برنامه به مصاحبه آقای برهمند سردبیر مجله پیوست با آقای محمدجواد شکوری، بنیان‌گذار سایت آپارات و کلوب اختصاص داشت. آقای شکوری در ابتدا به ماجرای انصراف خود از دانشگاه امیرکبیر پرداخت و به نقش مهم پدرش اشاره کرد که او را در مسیر درست زندگی هدایت کرد و تأکید داشت که در جهت علاقه خود حرکت کند بنابراین با توجه به مهارتی که در برنامه‌نویسی داشت تصمیم گرفت در کسب‌وکارهای آنلاین مشغول به فعالیت شوند. ایشان به نحوه شکل‌گیری سایت کلوب اشاره کردند که با توجه به مدل موفقی که در خارج از ایران وجود داشت، تصمیم گرفته شد تا سایتی با فعالیت مشابه به اسم کلوب هم در ایران طراحی شود. در ادامه به راه‌اندازی سایت آپارات اشاره کردند که در ابتدا هرگز تصور نمی‌کردند که مورد استقبال کاربران اینترنت قرار بگیرد چراکه قرار بود آپارات در ابتدا به عنوان یک سرویس ویدئویی برای سایت کلوب باشد اما تصمیم گرفته شد تا به عنوان یک سایت مجزا مشغول به فعالیت شود. آقای شکوری معتقد بود راز موفقیت او در این مسیر، خوش‌بینی در مسائل مختلف بود و همین امر باعث می‌شد تا با نگرانی کمتری نسبت به محدودیت‌ها و چالش‌های موجود در آینده فعالیت کند.

 

در پایان برنامه آقای حسین‌خانی، معاونت دانشکده کارآفرینی لوح تقدیری از طرف دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران به آقای شکوری و دکتر شیری و دکتر رحمتی اهدا کردند.