جشنواره نوآوری و کارآفرینی محصولات و خدمات هوشمند برگزار می‌شود

جشنواره نوآوری و کارآفرینی محصولات و خدمات هوشمند برگزار می‌شود

جشنواره نوآوری و کارآفرینی محصولات و خدمات هوشمند (Iran Smart Cup 2017 – ISC 2017)، به اهتمام مرکز توسعه فناوری شبکه هوشمند آب، برق و انرژی پژوهشگاه نیرو و در راستای جریان سازی و ایجاد بستری برای پرورش و ارائه ایده‌ها و دستاوردهای فنی و پژوهشی دانشجویان، اساتید، دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها، کارآفرینان و صاحبان ایده‌های کسب‌وکار در زمینه شبکه هوشمند، محصولات و خدمات هوشمند، شهر و ساختمان هوشمند راه‌اندازی شده است. از طرفی به دلیل تقارن با برگزاری نمایشگاه بین‌المللی محصولات و خدمات هوشمند ایران (Iran Smart Expo 2017 – ISE 2017)، امکان ارتباط نزدیک‌تر با صنعت و آشنایی با کسب‌وکارهای فعال در زمینه هوشمند سازی و نیازهای صنعت نیز فراهم خواهد بود. در این جشنواره، شرکت‌کنندگان با مفاهیم و اصول کسب‌وکار آشنا می‌شوند و در محیطی رقابتی نسبت به آماده‌سازی و ارائه طرح خود اقدام خواهند نمود. طرح‌های برتر علاوه بر تقدیر و کسب جوایز نقدی، از اولویت جهت بررسی امکان جذب در مراکز رشد و شروع کسب‌وکار نوپا، ارائه خدمات پشتیبانی و تجاری‌سازی محصول، مشاوره و آماده‌سازی جذب سرمایه‌گذاران و... برخوردار خواهند شد.
این جشنواره شامل دو رویداد اصلی می‌باشد. چنانچه شما به حوزه هوشمند سازی علاقه دارید، یا در این حوزه ایده دارید، می‌توانید در رویداد اسمارت‌آپ پراپ (پیشران استارت‌آپ هوشمند)Smartup Prop شرکت کنید و درصورتی‌که در حوزه هوشمند سازی ثبت اختراع دارید، یا محصول اولیه ارائه داده‌اید، می‌توانید در مسابقه طرح‌های کسب‌وکار در حوزه محصولات و خدمات هوشمند Smart BP شرکت کنید. در ادامه به معرفی این دو رویداد می‌پردازیم.
پیشران کسب‌وکار نوپا در حوزه محصولات و خدمات هوشمند (پیشران استارت‌آپ هوشمند Smart Startup Propulsion) موسوم به اسمارت‌آپ پراپ (Smartup Prop)، رویدادی ا‌ست یک‌هفته‌ای که باهدف تسهیل پرورش ایده‌های خلاق مخاطبان در زمینه‌های هوشمند سازی صنعت آب، برق، انرژی، شهر هوشمند و ساختمان هوشمند، آموزش‌های ضروری را برای تبدیل ایده به یک طرح کسب‌وکار نوپا (استارت‌آپ) فراهم می‌کند. در طول رویداد امکان تیم سازی و یا عضویت در تیم‌های موجود نیز فراهم خواهد شد.
اولین رویداد اسمارت‌آپ پراپ به‌عنوان بخشی از جشنواره محصولات و خدمات هوشمند (Iran Smart Cup)، تیر ۱۳۹۶ و هم‌زمان با نمایشگاه محصولات و خدمات هوشمند (Iran Smart Expo – ISE 2017) برگزار می‌شود. این هم‌زمانی باهدف گسترش ارتباط با صنعت و آشنایی بیشتر مخاطبان با کسب‌وکارهای فعال در زمینه محصولات و خدمات هوشمند صورت می‌گیرد.
تاریخ‌های مهم این رویداد به شرح زیر است. شروع ثبت‌نام از تاریخ ۹ خرداد ۱۳۹۶ آغازشده و تا تاریخ ۵ تیر ادامه دارد. شروع رویداد در تاریخ ۱۷ تیر ۱۳۹۶ و مراسم اختتامیه، ارائه‌ها و داوری‌ها در ۲۳ تیر انجام می‌شود.

فرآیند کلی رویداد شامل موارد زیر می‌شود:
شرکت در کارگاه‌های توانمندسازی شامل کارگاه مدل کسب‌وکار، کارگاه هوشمند سازی مصرف آب، برق و انرژی، فناوری‌ها و خدمات شهر و ساختمان هوشمند، تحقیقات بازار و نمونه‌سازی اولیه و کارگاه ارائه ایده مؤثر در طی ۵ روز از تاریخ ۱۷ الی ۲۱ تیر ۱۳۹۶ انجام می‌گیرد. پس از اتمام هر کارگاه‌ُ توانمندسازی در روز، گردهمایی کوتاهی شکل می‌گیرد که در آن هر فرد به مدت ۹۰ ثانیه فرصت دارد که به معرفی خود (توانایی‌ها و ایده‌ها) بپردازد. این امر در راستای آشنایی بیشتر شرکت‌کنندگان باهم و تسهیل فرآیند تشکیل تیم صورت می‌گیرد.
معرفی تیم و شروع کار تیمی در تاریخ ۲۲ تیر ۱۳۹۶ آغازشده و تا ۲۳ تیر ادامه می‌یابد. در طی فرآیند کار تیمی، ایده پردازی برای حل مسائل اساسی صنعت در زمینه هوشمند سازی آب، برق، انرژی، شهر و ساختمان هوشمند، تثبیت ایده، بررسی بخش فنی و تحقیقات بازار، تهیه مدل کسب‌وکار، تهیه برنامه مالی و زمانی و آماده‌سازی فایل ارائه انجام می‌گیرد. پس از تحویل فایل ارائه به بخش پذیرش، ارائه و داوری‌ها در ۲۳ تیر ۱۳۹۶ انجام می‌شود. در ادامه نیز قرعه‌کشی زمان ارائه‌ها، داوری ارائه‌ها، جمع‌بندی نتایج داوری‌ها و اعلام نتایج و اهدای یادبود برگزار می‌گردد.
در دو روز آخر رویداد، منتور (راهنما) هایی جهت ارائه مشاوره در کنار تیم ها حضور خواهند داشت. همچنین جوایز در نظر گرفته‌شده برای تیم‌های برتر به ترتیب مبلغ ۳۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال برای تیم اول، ۲۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال برای تیم دوم و ۱۵,۰۰۰,۰۰۰ ریال برای تیم سوم می‌باشد.
شایان‌ذکر است که در صورت تأیید داوران، به تیم‌های برگزیده فرصت دوماهه‌ای جهت تکمیل ایده و طرح کسب‌وکار خود داده می‌شود. پس‌ازآن طرح آن‌ها با اولویت جهت جذب در مراکز رشد و شروع کسب‌وکار نوپا موردبررسی قرار خواهد گرفت.
و اما مسابقه طرح‌های کسب‌وکار در حوزه محصولات و خدمات هوشمند (Smart Business Plan) موسوم به Smart BP، توسط مرکز توسعه فناوری شبکه هوشمند آب، برق و انرژی پژوهشگاه نیرو و به‌عنوان بخشی از جشنواره محصولات و خدمات هوشمند (Iran Smart Cup – ISC 2017)، خرداد تا مرداد ۱۳۹۶ برگزار می‌شود. افتتاحیه مسابقه، هم‌زمان با نمایشگاه محصولات و خدمات هوشمند (Iran Smart Expo – ISE 2017) خواهد بود.
مخاطبان این رویداد کلیه علاقه‌مندان و فعالان در زمینه محورهای جشنواره و همچنین افرادی که ایده‌های آن‌ها تبدیل به محصول اولیه شده ولی هنوز تجاری نشده (شامل اختراعات)، می‌باشند. جوایز این مسابقه به ترتیب مبالغ ۵۰ میلیون ریال، ۳۰ میلیون ریال و ۲۰ میلیون ریال برای تیم‌های اول تا سوم می‌باشد.
مهلت ارسال معرفی اولیه طرح (مرحله اول) تاریخ ۲۰ تیر ۹۶، اعلام برگزیدگان مرحله اول ۵ مرداد، مصاحبه حضوری با راه‌یافتگان به مرحله نیمه‌نهایی و دریافت مدارک تکمیلی ۹ الی ۱۵ مرداد، اعلام راه‌یافتگان به مرحله نهایی ۱۷ مرداد و برگزاری کارگاه‌های آموزشی و ارائه مشاوره به راه‌یافتگان مرحله نهایی در روزهای ۲۱ الی ۲۴ مرداد انجام می‌گیرد. همچنین ارسال طرح‌های نهایی کسب‌وکار ۲۸ مرداد، اختتامیه و اعلام برندگان نهایی در تاریخ ۳۱ مرداد انجام می‌شود.
مزایای دیگر برگزیدگان مسابقه عبارت است از اولویت جهت بررسی امکان جذب در مراکز رشد و شروع کسب‌وکار نوپا، ارائه خدمات پشتیبانی و تجاری‌سازی محصول، مشاوره و آماده‌سازی جذب سرمایه‌گذاران خطرپذیر و…
برای اطلاع از جزئیات بیشتر و نحوه ثبت‌نام در رویدادهای مذکور می‌توانید به وب‌سایت جشنواره به نشانی www.iransmartcup.ir مراجعه فرمایید.