رویداد واسط‌های مغز و رایانه در کرمانشاه برگزار می‌شود

رویداد واسط‌های مغز و رایانه در کرمانشاه برگزار می‌شود

نوآوردگاه ایده‌های نوین کسب‌وکار با محوریت واسط‌های مغز و رایانه با حمایت ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ۱۴ تا ۱۸ شهریورماه امسال در کرمانشاه برگزار می‌شود.
در دهه‌های اخیر همگرایی علوم مختلف باعث ظهور فناوری نوینی با عنوان واسط مغز و رایانه (BCI) شده است. این فناوری باهدف برقراری ارتباط بین مغز و یک پردازشگر بیرونی ایجادشده است؛ به‌طور خلاصه این واسط‌ها می‌توانند خواسته‌های فرد را از طریق سیگنال‌های مغزی شناسایی کرده و به‌وسیله دستگاهی که به مغز متصل شده است، اجرا کنند. همگرایی در این حوزه به‌قدری متنوع و وسیع است که در برخی کاربردها از فناوری‌های زیستی، فناوری نانو و مواد پیشرفته نیز بهره گرفته‌شده است.
مرکز شناخت با همکاری یکی از شرکت‌های فناور و با حمایت ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی، نو آوردگاه ایده‌های نوین کسب‌وکار را با محوریت واسط‌های مغز و رایانه برگزار می‌کند. هدف این برنامه شناسایی افراد صاحب ایده و تلاش برای توسعه و تجاری‌سازی ایده‌های آن‌هاست.
هدف نهاییِ برنامه «تولید محصولات کاربردی و ارائه خدمات مبتنی بر BCI» در حوزه‌های سلامت و پزشکی، ارگونومی عصبی و محیط‌های هوشمند، حوزه بازاریابی عصبی و تبلیغات، حوزه آموزش، حوزه بازی و سرگرمی، امنیت و احراز هویت است.
حوزه سلامت و پزشکی شامل ترک اعتیاد، تشخیص تومور و اختلالات خواب، کمک به افراد ناتوان، بازیابی توان حرکتی، درمان اختلالات عصبی و ارتباط با بیماران دارای اختلالات برقراری ارتباط با دنیای بیرون است.
ارگونومی عصبی و محیط‌های هوشمند متشکل از خانه هوشمند، تشخیص خستگی و عدم توجه رانندگان می‌شود و اثرگذاری تبلیغات، بخاطرسپاری تبلیغات حوزه بازاریابی عصبی و تبلیغات را شامل می‌شوند.

حوزه آموزش شامل تنظیم هیجانات در آموزش و آموزش مهارت است و حوزه بازی و سرگرمی را کنترل بازی‌ها و کنترل هیجانات کاربران تشکیل می‌دهد. همچنین حوزه امنیت و احراز هویت شامل استفاده از سیگنال‌های مغزی در تشخیص هویت است.

بر اساس اعلام روابط عمومی معاونت علمی ریاست‌جمهوری، نرم‌افزار و سخت‌افزارهای کاربردی که قابلیت اتصال به سیستم eLab, eWave را داشته باشد و جهت تشخیص، ارزیابی کنترل، درمان و بیماری‌های قلبی، مغزی، عضلانی و ضایعات مغزی و نخاعی مورد اولویت تجاری‌سازی قرار خواهند داشت.