حمایت مالی سازمان محیط‌زیست و صندوق کارآفرینی امید از کسب‌وکارهای سبز

حمایت مالی سازمان محیط‌زیست و صندوق کارآفرینی امید از کسب‌وکارهای سبز

مدیر حفاظت از تالاب‌های ایران با اشاره به امضای تفاهم‌نامه همکاری بین سازمان حفاظت محیط‌زیست و صندوق کارآفرینی امید به‌منظور حمایت مالی از کسب‌وکارهای سازگاربامحیط‌زیست گفت: تسهیلات بر اساس مستندات معتبر و طرح فنی و اقتصادی ارائه‌شده پس از تأیید صندوق، با کارمزد ۴ درصد و حداکثر یک میلیارد ریال خواهد بود.
ابوالفضل آبشت افزود: تفاهم‌نامه «توانمندسازی جوامع محلی و توسعه کسب‌وکارهای خرد و کوچک در راستای حفاظت از اکوسیستم‌های طبیعی / تالاب‌های حائز اهمیت بین‌المللی و دارای برنامه جامع مدیریت» میان صندوق کارآفرینی امید و سازمان محیط‌زیست در مهرماه ۱۳۹۵ به امضا رسید.
وی اظهار کرد: این تفاهم‌نامه باهدف ساماندهی، توانمندسازی و حمایت از ایجاد فرصت‌های کسب‌وکارهای خانگی، خرد و کوچک بازار محور با اولویت مشارکت جوامع محلی ساکن در عرصه‌های طبیعی کشور به‌ویژه حاشیه تالاب‌های حائز اهمیت بین‌المللی به‌خصوص تالاب‌های دارای برنامه جامع مدیریت با رویکرد زیست بومی به‌منظور ایجاد و حفظ معیشت‌های هم‌راستا با حفاظت محیط‌زیست تنظیم‌شده است.
وی با تأکید بر اینکه مطابق با مفاد تفاهم‌نامه، محل اجرای این تفاهم‌نامه استان‌هایی از کشور هستند که قابلیت ایجاد کسب‌وکارهای موضوع تفاهم‌نامه را به تشخیص سازمان داشته باشند، اظهار داشت: همچنین محل تالاب‌های حفاظت و هدف‌گذاری شده از قبیل دریاچه ارومیه و تالاب‌های اقماری آن مانند تالاب‌های قوری‌ گل، قره ‌قشلاق و سولدوز در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، تالاب‌های شادگان در استان خوزستان، تالاب پریشان در استان فارس، تالاب زریوار در استان کردستان، تالاب چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری، تالاب میقان در استان مرکزی،‌ مجموعه تالاب‌های آلاگل، آلماگل و آجی‌گل در استان گلستان، تالاب‌های بین‌المللی هامون در استان سیستان و بلوچستان، تالاب حرای میناب در استان هرمزگان، تالاب حله در استان بوشهر موضوع تفاهم‌نامه است.
آبشت خاطرنشان کرد: سقف تسهیلات بسته به نوع کسب‌وکار معرفی‌شده اعم از خانگی، خوداشتغالی و کارفرمایی، بر اساس مستندات معتبر و طرح فنی و اقتصادی ارائه‌شده پس از تأیید صندوق، با کارمزد ۴ درصد و حداکثر یک میلیارد ریال خواهد بود که پس از ثبت‌نام در سایت صندوق، تشکیل پرونده تسهیلاتی و ارائه تضامین لازم (طبق ضوابط صندوق) به‌صورت مرحله‌ای و متناسب با پیشرفت کار و تأیید مرحله قبلی توسط کارشناس صندوق، پرداخت می‌شود.
وی در خصوص شرایط تسهیلات گفت: طرح‌ها باهدف ساماندهی، توانمندسازی و حمایت از ایجاد فرصت‌های کسب‌وکارهای خانگی، خرد و کوچک بازار محور با اولویت مشارکت جوامع محلی ساکن در عرصه‌های طبیعی کشور و به‌منظور ایجاد و حفظ معیشت‌های هم‌راستا با حفاظت محیط‌زیست تنظیم‌شده باشند.
همچنین طرح‌ها باهدف ساماندهی، توان‌افزایی و حمایت از ایجاد فرصت کسب‌وکارهای خانگی با اولویت مشارکت جوامع محلی و مهار مهاجرت‌های روستایی تنظیم‌شده باشند.
آبشت تأکید کرد: سهم آورده متقاضی در طرح‌های موضوع این تفاهم‌نامه به میزان تا ۲۰ درصد مجموع سرمایه ثابت و سرمایه در گردش موردنیاز طرح و در چارچوب ضوابط و مقررات صندوق خواهد بود.
وی تصریح کرد: مدت بازپرداخت تسهیلات با احتساب دوره سازندگی و تنفس، حداکثر پنج سال است و دوره تنفس تسهیلات پرداختی با توجه به نوع کسب‌وکار حداکثر ۶ ماه تعیین می‌شود و تسهیلات به‌صورت مرحله‌ای و متناسب با پیشرفت کار و تأیید آن از سوی کارشناس صندوق پرداخت می‌شود.

متقاضیان طرح‌های پیشنهادی خود را تا ۱۵ مردادماه ارسال کنند
مدیر طرح حفاظت از تالاب‌های ایران اظهار داشت: علاقه‌مندان می‌توانند طرح‌های پیشنهادی خود را در مهلت و با فرمت تعیین‌شده به نشانی ایمیل wetland.ciwp@gmail.com ارسال کنند، آخرین‌مهلت ارائه طرح‌های پیشنهادی تا پانزدهم مرداد ۱۳۹۶ است.