رشد ۱۸ رتبه‌ای ایران در شاخص خروجی‌های دانش و فناوری
معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری خبر داد:

رشد ۱۸ رتبه‌ای ایران در شاخص خروجی‌های دانش و فناوری

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری گفت: بر اساس گزارش نهایی ارائه‌شده از سوی شاخص جهانی نوآوری Gll 2017، ایران در شاخص خروجی‌های دانش و فناوری ۱۸ رتبه رشد داشته است.
سورنا ستاری در خصوص جدیدترین گزارش شاخص جهانی نوآوری (Gll 2017) در سال ۲۰۱۷ که ۲۵ خردادماه سال جاری منتشرشده است، بیان کرد: گزارش یادشده به ارزیابی ۱۲۷ کشور پرداخته که بر اساس این گزارش، ایران در ادامه روند رو به رشد خود در چند سال اخیر با سه پله صعود از رتبه ۷۸ در سال ۲۰۱۶ به رتبه ۷۵ در سال ۲۰۱۷ رسیده است.
وی افزود: واقعیات امر این است که رتبه ۷۵ با توجه به ظرفیت‌های ملی و توانمندی‌های نوآورانه نشان‌دهنده واقعیت‌های ایران نیست و معمولاً مدل‌های بین‌المللی به دلیل برخی رویکردهای خاص و عدم تناسب دقیق با ویژگی‌های کشورهایی مانند ایران، ابزار دقیقی برای اندازه‌گیری نیست.
به گفته ستاری، بااین‌وجود مدل‌های مذکور به دلیل مقایسه بین‌المللی و اندازه‌گیری مستمر، می‌توانند نکات قابل‌توجهی برای سیاست‌گذاری داشته باشند.
نایب‌رئیس هیئت‌امنای صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه تصریح کرد: یکی از نکات مهم در این مدل، لزوم توجه متوازن به همه ابعاد نوآوری ملی است.
وی ادامه داد: بر اساس گزارش سال ۲۰۱۷، رشد ایران در شاخص‌هایی مانند خروجی دانش و فناوری و خروجی خلاق به ترتیب ۱۸ و ۱۰ بوده است که رشد مناسبی را در مقایسه با رشد پله‌ای در رتبه کلی کشور نشان می‌دهد.
رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به دیگر شاخص‌های تعیین‌کننده در این گزارش، گفت: در شاخص‌های سرمایه انسانی و پژوهش و نهادها نیز با رشد ۳ و ۶ پله‌ای تقریباً مشابه روند کلی بوده است.
به گفته وی، در شاخص‌هایی مانند زیرساخت، پیچیدگی بازار کسب‌وکار که نشان‌گر میزان موفقیت بخش اصلی اقتصادی در فراهم کردن زیرساخت‌های مالی و اطلاعاتی و همچنین به‌کارگیری و نفوذ فناوری و نوآوری در بخش‌های بزرگ صنعتی و خدماتی است روند مناسبی نداشته‌ایم و شاهد نزول در رتبه بین ۴ تا ۱۰ پله هستیم.
ستاری معتقد است؛ این عدم تناسب در بهبود رتبه نشان می‌دهد که بخش‌های اصلی اقتصاد هنوز نتوانسته‌اند متناسب با رشد سرمایه انسانی و علمی و فناورانه در مراکز علمی، دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور، فضای مناسبی برای شکوفایی این ظرفیت‌ها در قالب عملکرد نوآورانه و اقتصادی فراهم کند.

وی همچنین بیان کرد: بر این اساس، تلاش مضاعف برای بهبود محیط کسب‌وکار و زیرساخت‌های اساسی آن و همچنین توجه بیشتر فعالان اقتصادی به موضوع فناوری و نوآوری، الزام کلیدی برای رشد ایران در عرصه جهانی نوآوری و رقابت‌پذیری است که امیدواریم در برنامه‌های دولت دوازدهم جایگاه ویژه‌ای داشته باشد.