حمایت ۲۲۱ میلیاردی صحا از شرکت‌های مستقر در پارک‌های فناوری

حمایت ۲۲۱ میلیاردی صحا از شرکت‌های مستقر در پارک‌های فناوری

مدیرعامل صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک (صحا) از حمایت ۲۲۱ میلیارد ریالی صحا از شرکت‌های مستقر در پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد سراسر کشور طی سال‌های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ خبر داد.

دکتر علی وحدت در نشست مشترک با معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری که در محل ساختمان وزارت علوم برگزار شد، با اشاره به عملکرد صحا در دولت یازدهم گفت: صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک (صحا) در دولت یازدهم توانسته بیش از دو هزار میلیارد ریال تسهیلات مالی در قالب ۳۲۳ قرارداد نمونه‌سازی، تولید نیمه‌صنعتی و صنعتی، تحقیق و توسعه در حوزه الکترونیک، فناوری اطلاعات، اتوماسیون و IT به فعالان صنایع الکترونیک اعطا کند، به‌طوری‌که این آمار در سال‌های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ بیش از ۸۰ درصد مجموع فعالیت صندوق بوده است.

وی ادامه داد: این آمار، رشد بیش از ۱۳۰ درصدی اعطای تسهیلات مالی صحا به شرکت‌های صنایع الکترونیک در دولت یازدهم نسبت به مجموع سال‌های قبل از آن را نشان می‌دهد.

دکتر وحدت با بیان اینکه ضمانت‌نامه‌های صحا به‌عنوان یکی از مأموریت‌های اصلی صندوق بر اساس آخرین مصوبه هیئت دولت در آیین‌نامه تضمین معاملات دولتی، جزء تضامین معتبر قلمداد می‌شود، افزود: در این زمینه، آمار عملکرد صندوق در حوزه ضمانت‌نامه‌های پیمان حاکی از رشد ۲۰۰ درصدی صدور ضمانت‌نامه‌های صحا در دولت یازدهم نسبت به قبل از آن است.

دکتر وحدت تصریح کرد: صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک (صحا) بیش از ۷۷۸ میلیارد ریال ضمانت‌نامه پیمان برای شرکت‌های صنایع الکترونیک در دولت یازدهم صادر کرد. عملکرد صحا در سال‌های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ در صدور ضمانت‌نامه ۳ برابر کل فعالیت صندوق در همه‌سال‌های قبل آن بوده است. همچنین آمار ضمانت‌نامه در سال ۹۵ رشد ۱۰۰ درصدی را نسبت به سال ۹۴ نشان می‌دهد؛ به‌طوری‌که در سال گذشته با صدور حدود پانصد میلیارد ریال ضمانت‌نامه (صرفاً ضمانت‌نامه پیمان) امکان عقد حدود ۳۰۰۰ میلیارد ریال قرارداد برای فعالان صنعت الکترونیک حاصل‌شده است.

وی با اشاره به حمایت جدی صحا از شرکت‌های مستقر در پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد سراسر کشور در قالب تفاهم‌نامه منعقدشده با معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، خاطرنشان کرد: درمجموع دو سال گذشته حمایت از ۹۸ شرکت از پارک‌ها و مراکز رشد به ارزش ۲۲۱ میلیارد ریال در صندوق مصوب شده است.

به گفته مدیرعامل صحا در سال ۹۵ تعداد تسهیلات اعطایی به شرکت‌های پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد، ۲ برابر و مبلغ تسهیلات اعطایی ۱٫۵ برابر نسبت به سال ۹۴ شده است.

وی با بیان اینکه تسهیلات اعطایی به شرکت‌های مستقر در پارک‌ها و مراکز رشد از کل تسهیلات صحا در سال ۹۵، ازنظر تعداد سهم ۳۰ درصدی و ازنظر مبلغی دارای سهم ۱۶ درصدی بوده است، گفت: البته در سال ۹۵ سهم ریالی تسهیلات اعطایی به پارک‌ها و مراکز رشد از مجموع تسهیلات اعطایی صحا، بیش از ۲ برابر و سهم تعدادی حدود ۳ برابر نسبت به سال ۹۴ افزایش داشته است.