یک شتاب‌دهنده و جذب سرمایه میلیاردی برای کسب‌وکارهای نوپا

یک شتاب‌دهنده و جذب سرمایه میلیاردی برای کسب‌وکارهای نوپا

یک شرکت خصوصی با شتاب‌دهی ۳۶ استارت‌آپ، موفق به جذب ۱۴۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری برای آن‌ها شده است.
یکی از مشکلات اصلی که در طول دهه‌های گذشته بسیاری از جوانان خوش‌فکر و صاحبان ایده را از پیگیری طرح‌های خلاقانه خود تا حصول نتیجه بازداشته است، نبود سرمایه و مرکزی حمایتی برای تأمین امکانات و تجهیزات موردنیاز برای این‌گونه طرح‌ها بوده است، مشکلی اساسی که رونق مقوله دانش‌بنیان و شرکت‌های شتاب‌دهنده تا حد زیادی زمینه‌ساز رفع آن شده است.
شتاب‌دهنده درواقع به یک شرکت حامی و سرمایه‌گذار گفته می‌شود که در راستای حمایت ویژه از کسب‌وکارهای نو یا همان استارت‌آپ‌ها ایجاد می‌شود تا آن‌ها را به سمت موفقیت سوق دهد.
البته جوانان کشور در حوزه کسب‌وکارهای جدید هنوز با انواع و اقسام مشکلات مواجه هستند و بسیاری از فعالان حوزه کسب‌وکارهای نو معتقدند که استارت‌آپ‌ها در حال حاضر به‌عنوان یک نهال نوپا نیازمند حمایت بیشتری هستند.
به گفته این فعالان، بخش‌های مختلف از دولت گرفته تا مردم بایستی در ابتدا با فرهنگ کسب‌وکار نوآشنا شده و در ادامه دولت نیز برای ایجاد تحول در اقتصاد کشور، توجه و حمایت‌های ویژه داشته باشد.
آشنایی با سایه و روشن‌های یکی از شرکت‌های خصوصی که در زمینه شتاب‌دهی کسب‌وکارهای نو فعالیت می‌کند، موضوع اصلی این گزارش است.
مسئول توسعه کارآفرینی این شرکت شتاب‌دهنده با تأکید بر این‌که هدف اصلی این شرکت به‌عنوان یک شتاب‌دهنده کارآفرین کمک به استارت‌آپ‌ها برای رشد سریع است، گفت: تیم‌های کارآفرین داری ایده، محصول و حتی مشتری پس از چند دور مصاحبه در دوره‌های این شرکت پذیرش می‌شوند.
امیر نورالدینی ادامه داد: در دوره‌ای که استارت‌آپ‌ها پذیرش می‌شوند، می‌توانند از فضا و امکانات اشتراکی موجود این شرکت شتاب‌دهنده برای چهار ماه که در شرکت فعال هستند، استفاده کنند و ضمن همفکری و ارائه مشاوره به یکدیگر برنامه‌های خود را به‌منظور تجاری‌سازی محصول به‌پیش ببرند.
وی افزود: این شرکت شتاب‌دهنده با برگزاری کارگاه‌ها و در اختیار قرار دادن ابزارهای لازم و تجربیات جهانی برای استارت‌آپ‌ها، آنان را در تعریف مدل کسب‌وکار، آشنایی با فرهنگ کار تیمی، مسائل حقوقی و قانونی، چابک سازی، توسعه و بازاریابی و همچنین جذب سرمایه کمک خواهد کرد.

حمایت بیست و پنج میلیون تومانی از استارت‌آپ‌های موفق
اما این شتاب‌دهنده خصوصی با شرایط خاص خود از استارت‌آپ‌ها حمایت می‌کند، به‌طوری‌که اگر تیم‌های استارت‌آپ با موفقیت از دوره پیش شتاب‌دهی عبور کنند، مبلغ بیست و پنج میلیون تومان (معادل شش هزار دلار) به‌اضافه تعدادی زیادی خدمات دیگر در اختیار آنان قرار می‌دهد.
مسئول توسعه کارآفرینی این شتاب‌دهنده خصوصی می‌گوید: این مقدار سرمایه‌گذاری، هزینه‌های اولیه استارت‌آپ‌ها را پوشش داده و به آنان کمک می‌کند تا پیش از آن‌که یک مدل کسب‌وکار قابل‌گسترش بسازند، محصول اولیه خود را ساخته و عرضه کنند و مشتریان اولیه خود را بیابند.
نورالدینی همچنین بابیان این‌که کسب‌وکارهای نو را در آخر دوره، به سرمایه‌گذارانی معرفی خواهیم کرد که شبکه آن را در طول دو سال گذشته ایجاد کرده‌ایم، اضافه کرد: ما ضمن معرفی استارت‌آپ‌ها به بیش از ۱۰۰ سرمایه‌گذار معتبر، آن‌ها را در جذب سرمایه موردنیاز نیز کمک خواهیم کرد.
وی در خصوص آموزش‌های ارائه‌شده به استارت‌آپ‌ها نیز گفت: در این شرکت یکسری آموزش‌های تخصصی در زمینه کسب‌وکار به تیم‌ها داده می‌شود و این آموزش‌ها با آموزش‌های دانشگاهی فاصله دارد.
نورالدینی با اشاره به این‌که در طول دوره آموزش تعدادی از مربی‌های خبره شامل کارآفرین‌های موفق داخلی و حتی ایرانی‌های موفق خارجی به تیم‌ها متصل می‌شوند، افزود: این مربیان حتی اگر کارآفرین نباشند، در حوزه تخصصی خود شناخته‌شده هستند.
وی افزود: به‌عنوان‌مثال، یکی از مربی‌های ما که به استارت‌آپ‌ها کمک‌های مشاوره‌ای ارائه می‌دهد، طراح و دارای سابقه کار در شرکت‌هایی همچون مایکروسافت، گوگل و اپل است.

پشتیبانی از استارت‌آپ‌ها در مقابل بخشی از سهام آنان
اما به گفته مسئول توسعه کارآفرینی این شتاب‌دهنده خصوصی، درصورتی‌که استارت‌آپ‌ها از سرمایه این شرکت استفاده کنند و به محصول برسند، در مقابل و طبق قرارداد منعقده، درصدی از سهام آنان را که از ۸ تا ۱۵ درصد متغیر است، به شرکت می‌رسد.
وی افزود: البته سهام متعلق به شتاب‌دهی ما نه به‌صورت سالانه بلکه یک سرمایه‌گذاری بلندمدت است، به عبارتی سهام ما به‌طور متوسط ۵ تا ۷ سال بعد از شروع کار کسب‌وکار نو و بزرگ شدن آن شرکت و یا هنگامی‌که از سوی یک شرکت بزرگ‌تر خریداری شود و یا در بورس عرضه اولیه آن صورت بگیرد، تبدیل به پول خواهد شد.
نورالدینی در ادامه تصریح کرد: ما تاکنون ۳۶ استارت‌آپ را متشکل از ۸۱ کارآفرین شتاب‌دهی کرده‌ایم و در کل ۳۰۰ نفر در این مجموعه مشغول بکار هستند.

حمایت اغلب شتاب‌دهنده‌ها از استارت‌آپ‌های B2C است

اما مسئول توسعه کارآفرینی این شتاب‌دهنده خصوصی اظهار کرد: بیشتر حمایت‌های شتاب‌دهنده‌ها و همچنین این شرکت از استارت‌آپ‌هایی است که خدمات آن‌ها عموم مردم را (B2C) شامل می‌شود؛ این کسب کارها از دوره اول تا دوره چهارم تقسیم‌بندی شده‌اند.

نورالدینی ادامه داد: استارت‌آپ‌ها یا کسب‌وکارهای سفارش غذا که بیشتر مشتریان آن‌ها دانشجویان می‌باشند، پلتفرم آنلاین معاملات ملک، ارسال آسان بسته‌های پستی، بی‌دردسر و با به‌صرفه‌ترین روش، همچنین آموزش آنلاین و تولید دوره‌های آموزشی برای دانشجویان یا دانش آموزان، سفارش آنلاین چاپ، درگاه پرداخت شخصی و یا فروش کتاب‌های صوتی تنها بخشی از زمینه کسب‌وکارهایی است که از سوی شرکت ما موردحمایت قرارگرفته است.

وی گفت: حتی شرکت ما موفق به طراحی یک نرم‌افزار آنلاین مدیریت پروژه شده است که به بازارهای خارجی ازجمله آلمان راه‌یافته و شرکت آئودی یکی از مشتریان آن است.

کسب‌وکارهای نو نیازمند قوانین حمایتی بیشتر

اما به گفته نورالدینی، استارت‌آپ‌ها در حال حاضر به‌عنوان یک نهال نوپا نیازمند حمایت بیشتر هستند و بخش دولتی بایستی در ابتدا با فرهنگ این نوع کسب‌وکارها آشنا شده و در ادامه توجه ویژه‌ای به این بخش داشته باشند چرا که این جریان اقتصاد کشور را متحول خواهد ساخت.

وی با اشاره به این‌که بخش زیادی از فعالان حوزه کسب‌وکارهای نو را جوانان زیر ۳۰ سال تشکیل داده‌اند، گفت: بسیاری از این جوانان آشنایی زیادی با قانون و قوانین کسب‌وکار ندارند و حتی در چند سال ابتدایی کارشان از شرایط لازم به‌منظور پرداخت مالیات و همچنین هزینه بیمه برخوردار نیستند.

مسئول توسعه کارآفرینی این شتاب‌دهنده خصوصی تأکید کرد: بخش دولتی بایستی جوانان خلاق و صاحبان ایده را درک کرده و تعامل بیشتری با این بخش داشته باشد چراکه این جوانان می‌توانند با نیروی خلاق خود اقتصاد کشور را دچار تحول مطلوب کنند.

وی در ادامه به مشکلی که در حال حاضر برای یکی از کسب‌وکارهای نو این شرکت پدید آمده است اشاره کرد و گفت: یکی از استارت‌آپ‌های ما که در زمینه پرداخت آنلاین فعالیت می‌کند، به دلیل این‌که شخصی فروش کالای غیرمجاز در شبکه آن داشته، از سوی مراجع ذی‌ربط فیلتر شده است.

نورالدینی ادامه داد: این در حالی است این استارت‌آپ به‌عنوان نخستین سیستم پرداخت P2P برای اشخاص و کسب‌وکارها است تا بتوانند انتقال وجه را بسیار آسان‌تر از دستگاه‌های خودپرداز و درگاه‌های آنلاین بانکی انجام دهند و پرداخت به‌راحتی از طریق مراجعه به یک آدرس مشخص امکان‌پذیر خواهد شد.

وی توضیح داد: تیم فعال این استارت‌آپ دو ماه است که با مراجعه به بخش‌های مختلف دولتی تلاش می‌کنند از این وضعیت بیرون بیایند و متأسفانه هنوز این اتفاق نیفتاده است.

وی افزود: البته آن‌ها در حال تلاش برای تهیه یک راهکار جدید به‌منظور جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی هستند.