نقش شبکه ملی اطلاعات در ایجاد اشتغال/افزایش درآمد فناوری اطلاعات
معاون وزیر ارتباطات:

نقش شبکه ملی اطلاعات در ایجاد اشتغال/افزایش درآمد فناوری اطلاعات

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به نقش شبکه ملی اطلاعات در تحقق شعار امسال گفت: شکل‌گیری خدمات بومی بر بستر شبکه ملی اطلاعات، ایجاد اشتغال و رونق کسب‌وکار را به همراه دارد.

محمدجواد آذری جهرمی، به نقش شبکه ملی اطلاعات در تحقق شعار امسال (اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال) اشاره کرد و گفت: کسب‌وکارهای اینترنتی می‌توانند منبع عظیم اشتغال باشند و رونق کسب‌وکار را در این بخش با ارائه خدمات بر بستر شبکه ملی اطلاعات به وجود آورند.

وی ادامه داد: از سال گذشته و پس از راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات، با کاهش قیمت پهنای باند سعی کردیم سرویس‌های بومی بر بستر این شبکه شکل گیرد تا شاهد ایجاد اشتغال برای جوانان باشیم. به‌نحوی‌که با رشد ترافیک حاصل از سرویس‌های این حوزه ازجمله خدمات ویدیویی و اشتغال ایجادشده در این بخش، درآمد بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات از ۲۰ هزار میلیارد تومان به ۲۵ هزار میلیارد تومان افزایش یافت.

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت به وجود پتانسیل بالای نیروی انسانی در این حوزه اشاره کرد و افزود: استعداد و ظرفیت نیروی متخصص در این بخش زیاد بوده اما تاکنون موقعیت برای استفاده از این توان، کم بوده است. به همین دلیل ما به دنبال ایجاد فضا و ظرفیت‌سازی برای رونق کسب‌وکارها در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات هستیم.

وی گفت: برای مثال شاهد تولید بیش از ۱۰۰ هزار اپلیکیشن اندرویدی در کشور هستیم و ۲۲ هزار گروه توسعه‌دهنده اپلیکیشن و ۱۰۰ هزار شغل، طبق گزارش مرکز آمار، در این بخش ایجادشده است.

معاون وزیر ارتباطات با تأکید بر اینکه تحقق شبکه ملی اطلاعات، اشتغال در حوزه فناوری اطلاعات را رقم زد، خاطرنشان کرد: برای اشتغال کسب‌وکارهای نوپا، ما زمینه‌ساز هستیم و با وجودیکه نقش مستقیم نداریم اما با کاهش تعرفه پهنای باند اینترنت، باعث کاهش تعرفه خدمات بومی در داخل کشور خواهیم بود تا درنهایت کاربر از محتوای داخلی مقرون‌به‌صرفه، استفاده کند.

به گفته آذری جهرمی، مصرف خدمات بومی داخل کشور، باعث ایجاد کسب‌وکارهای داخلی و نوپا می‌شود و موجب تحقق شعار «اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال» خواهد شد. به همین دلیل ما به‌عنوان محرک ایجاد این فضا، این موضوع را جدی‌ترین دستورالعمل برای سال جاری در نظر گرفته‌ایم.