ایجاد رشته اینترنت اشیاء در دانشکده علمی کاربردی مخابرات

ایجاد رشته اینترنت اشیاء در دانشکده علمی کاربردی مخابرات

رئیس دانشکده علمی کاربردی مخابرات از ایجاد چند رشته جدید آموزشی در این دانشکده خبر داد و گفت: یکی از این رشته‌ها اینترنت اشیاء است که احتمالاً سال آینده پذیرش دانشجو برای آن انجام می‌شود.
وحید یزدانیان گفت: مراحل اخذ تأیید از دانشگاه علمی کاربردی برای دوره‌های جدید انجام شد و این دانشگاه با ۴ رشته جدید در دانشکده پست و مخابرات، موافقت کرد.
رئیس دانشکده علمی کاربردی پست و مخابرات افزود: دروس کاردانی و کارشناسی فناوری اطلاعات و ارتباطات، سال‌ها در این دانشکده ارائه می‌شد، درحالی‌که امروز باید به این حوزه به‌طور عمیق و تخصصی نگاه شود و به‌طور مثال به رشته‌های تجارت الکترونیک، دولت الکترونیک، شبکه و امنیت بپردازیم.
وی با اشاره به اینکه در سال گذشته سرفصل‌های دوره‌های جدید دانشکده را طراحی و تدوین کرده‌ایم، افزود: به‌طور مثال دوره امنیت اطلاعات در دانشگاه‌های دیگر هم ارائه می‌شود؛ اما در این دانشکده با رویکرد مهارتی طراحی‌شده است و این کار نیازمند تغییراتی در سرفصل‌های دروس آموزشی بود که درباره دوره‌های تجارت الکترونیک، دولت الکترونیک و بقیه دروس نیز انجام‌شده است.

یزدانیان ادامه داد:‌ از مهرماه امسال در دوره‌های کاردانی و کارشناسی امنیت اطلاعات، تجارت الکترونیک، دولت الکترونیک و شبکه، دانشجو پذیرش می‌شود.

رئیس دانشکده پست و مخابرات با اشاره به اینکه پیگیر راه‌اندازی چند رشته جدید دیگر هستیم، افزود: یکی از این رشته‌ها، دوره اینترنت اشیا است که با پایان تدوین دوره، به‌احتمال‌زیاد در سال آینده پذیرش دانشجو در این رشته داریم.

وی مقطع کارشناسی ارشد را یکی از موضوعات در حال پیگیری دانشکده پست و مخابرات اعلام کرد و تأکید داشت: با موافقت دانشگاه علمی کاربردی، یک دوره کارشناسی ارشد در زمینه ۳G (نسل سوم موبایل) پذیرش داشته‌ایم که با تعریف پروژه‌های رایتل در این دانشکده، این دوره برگزار شد و در حال حاضر در این زمینه طرح توجیهی کارشناسی ارشد داده‌های بزرگ (بیگ دیتا) با همکاری مرکز تحقیقات مخابرات آماده ارائه است.
یزدانیان با اشاره به اینکه طرح بیگ دیتا، طرح کلیدی و مهم وزارت ارتباطات است، خاطرنشان کرد: طرح پژوهشی در این زمینه در مرکز تحقیقات تهیه می‌شود و موضوعات آموزشی نیز در دانشکده در حال تدوین است و البته طرح توجیهی آن نیز برای گرفتن مجوز به دانشگاه علمی کاربردی ارسال‌شده است که بعد از گرفتن مجوز، در آینده برای این رشته هم پذیرش دانشجو خواهیم داشت.
وی به برگزاری دوره‌های کارشناسی ارشد در حوزه ۵G (نسل پنجم موبایل) و SDN (شبکه‌های مبتنی بر نرم‌افزار) در آینده نزدیک اشاره کرد و افزود: درباره موضوعات لبه تکنولوژی مانند بیگ دیتا (داده‌های بزرگ)، SDN، ۵G و اینترنت اشیا، دانشگاه‌های کشور پذیرش دانشجو ندارند اما در دانشکده هدف ما این است که دانشجویان بعد از فارغ‌التحصیلی بتوانند در همان حوزه تخصصی خود در صنعت مشغول بکار شوند.
رئیس دانشکده پست و مخابرات از راه‌اندازی دوره‌های کارشناس مهارتی پست‌بانک در این دانشکده خبر داد و افزود: با اعلام نیاز پست‌بانک به کارشناس مهارتی در این حوزه، سرفصل‌های این دوره‌ها تدوین و برای تأیید دانشگاه علمی کاربردی ارسال‌شده است و در صورت موافقت این دانشگاه، امکان پذیرش دانشجو از مهرماه وجود دارد.
یزدانیان همچنین از طراحی سرفصل‌های دوره‌های بلندمدت اینترنت اشیا خبر داد و گفت: این دوره‌های بلندمدت منجر به دریافت مدرک تحصیلی می‌شود و برای کارشناسان فناوری اطلاعات با گرایش اینترنت اشیا تدوین‌شده است.
وی به راه‌اندازی آزمایشگاه آموزشی اینترنت اشیا اشاره کرد و افزود: باید در این زمینه مدلی وجود داشته باشد که قابل‌ارائه باشد که این کار در آزمایشگاه اینترنت اشیا انجام می‌شود که البته بعدازاین دانشکده، تعدادی از دانشگاه‌ها مانند علم و صنعت و امیرکبیر نیز آزمایشگاه خود را در این زمینه تجهیز کرده‌اند.