سامانه پیشگیری و کاهش سرقت کالاهای دیجیتال در کشور نظیر موبایل، لپ‌تاپ و تبلت با همت کانون دفاتر پیشخوان خدمات دولت و بخش عمومی غیردولتی راه‌اندازی شد

سامانه پیشگیری و کاهش سرقت کالاهای دیجیتال در کشور نظیر موبایل، لپ‌تاپ و تبلت با همت کانون دفاتر پیشخوان خدمات دولت و بخش عمومی غیردولتی راه‌اندازی شد

سامانه پیشگیری و کاهش سرقت کالاهای دیجیتال در کشور نظیر موبایل، لپ‌تاپ و تبلت با همت کانون دفاتر پیشخوان خدمات دولت و بخش عمومی غیردولتی راه‌اندازی شد.
کانون دفاتر پیشخوان خدمات دولت و بخش عمومی غیردولتی کشور طی اطلاعیه‌ای به‌تمامی دفاتر فعال در کشور اعلام کرده که «با توجه به شروع به خدمت سرویس ردیابی و اطلاع‌رسانی موبایل گمشده و سرقتی به‌صورت کشوری بر روی سامانه اینترنتی پیشخوان دفاتر می‌توانند برای ارائه این سامانه، در دوره آموزشی همیاب از بخش آموزش مجازی، شرکت کنند.»
این سامانه برای مال‌باختگان موبایل و تبلت در دفاتر پیشخوان سراسر کشور فعال‌شده است و توانایی ردیابی از طریق اپراتور مخابراتی را دارد.
سامانه همیاب ۲۴ نخستین سامانه اطلاع‌رسانی و ردیابی کالاهای دیجیتال (موبایل، لپ‌تاپ، تبلت و...) گمشده و سرقتی در کشور است؛ این سامانه نه‌تنها امکان جستجوی کالاهای دیجیتال گمشده و سرقتی را دارد بلکه امکان اطلاع‌رسانی و ردیابی موبایل و تبلت سرقتی را با کمک اپراتور مخابراتی، فراهم می‌کند.
این سامانه حاصل همکاری ارگان‌هایی مانند پارک علم‌وفناوری خراسان رضوی، معاونت پیشگیری از جرم دادگستری و اصناف سرتاسر کشور است.
بر اساس اظهارات توسعه‌دهندگان این سامانه، مجوز نماد اعتماد الکترونیک همیاب از وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز اخذشده است.

اهداف سامانه همیاب ۲۴ به شرح زیر است:

۱. پیشگیری و کاهش سرقت کالاهای دیجیتال در کشور

۲. کاهش هزینه و زمان برای پیگیری کالاهای دیجیتال گمشده و سرقتی

۳. صرفه‌جویی اقتصادی در ارائه خدمات توسط دولت

از طریق این سامانه طراحی‌شده، می‌توان اقداماتی نظیر موارد زیر را انجام داد:
۱. استعلام شماره‌سریال کالای دیجیتال در سامانه قبل از خرید کالا که باعث جلوگیری از خریدوفروش کالای سرقتی و گمشده می‌شود

۲. ثبت شماره‌سریال کالای دیجیتال گمشده و سرقتی در سامانه، برای جلوگیری از خریدوفروش کالای دیجیتال در فروشگاه‌ها و ردیابی کالا توسط اپراتور مخابراتی

۳. ثبت شماره‌سریال کالای پیداشده در سامانه برای رساندن کالا به دست مالک اصلی

۴. بیمه کالای نو برای نگهداری مشخصات کالای دیجیتال به نام خریدار
هزینه ثبت و اطلاع‌رسانی کشوری در این سامانه آنلاین هشت هزار و چهارصد تومان و ردیابی موبایل و تبلت در شبکه مخابراتی به مدت دو ماه توسط این سامانه یازده هزار تومان است.