توسعه محیط کسب‌وکار دانش‌بنیان از اهداف راهبردی دولت دوازدهم است
معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری:

توسعه محیط کسب‌وکار دانش‌بنیان از اهداف راهبردی دولت دوازدهم است

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری اصلاح و توسعه محیط کسب کار دانش‌بنیان را از اهداف استراتژیک دولت دوازدهم دانست.

سورنا ستاری روز سه‌شنبه در حاشیه افتتاح ششمین نمایشگاه بین‌المللی فناوری و نوآوری-اینوتکس (inotex ۱۷) در سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی تهران افزود: به‌طورقطع بر اساس این استراتژی، تعداد شرکت‌های کارآفرین و شرکت‌های بزرگ استارت ‌آپ افزایش چشمگیر خواهد داشت.

وی با اشاره به تأکیدات روز گذشته دکتر حسن روحانی مبنی بر حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: در دولت دوازدهم تا سال ۱۴۰۰ فضای کسب‌وکار دچار تحول اساسی خواهد شد.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری یکی از دلایل اصلی برای تغییر فضای کسب‌وکار از حالت سنتی به مدرن امروزی را سرمایه محور نبودن فضای کسب‌وکار جدید دانست و افزود: درواقع سرمایه در فضای جدید مسئله دوم یا سوم است.

وی اصلی‌ترین لازمه شروع فعالیت در فضای جدید کسب‌وکار را نیروی جوان تحصیل‌کرده همراه با ذهن خلاق و دارای اعتمادبه‌نفس دانست و گفت: آن‌ها بایستی آماده باشند برای این ایده‌های خلاق خود و تجاری‌سازی آن هزینه کنند.

ستاری ادامه داد: درواقع پایه فضای کسب‌وکار جدید نه منابع و ذخایر زیرزمینی بلکه انسان و ذهن خلاق است که این اصل در چهار سال آتی بسیار تقویت خواهد شد.

وی با تأکید بر این‌که آموزش‌های کارآفرینی در آینده به‌صورت جدی تقویت خواهد شد، اظهار کرد: ما بایستی در آموزش‌وپرورش و آموزش عالی نیز حضور جدی داشته باشیم.

معاون علمی رئیس‌جمهوری با اشاره به برگزاری ششمین نمایشگاه بین‌المللی و فناوری اینوتکس و سالیانه بودن این رویداد، تفاوت اینوتکس امسال با سال گذشته را بیشتر در تعداد استارت‌آپ‌ها به‌خصوص حضور ایرانیان خارج از کشور فعال در این زمینه عنوان کرد.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری با اشاره به برنامه برگشت فعالان موفق حوزه کارآفرینی به کشور افزود: تاکنون بیش از ۷۰۰ نفر از این افراد به کشور مراجعه داشته‌اند.

وی با بیان این‌که در نمایشگاه امسال اینوتکس بیش از ۴۰ شرکت مربوط به ایرانیان خارج از کشور است، گفت؛ البته این‌ها تنها بخشی از این فعالان حوزه فناوری هستند و این خود یک حرکت روبه‌جلو در تبادل دانش و فناوری بین جوانان داخل و خارج کشور است.

ستاری تصریح کرد: راه جدیدی که بازشده است، باعث می‌شود جوانان خلاق کشور به‌جای اشتغال در بخش‌های غیرمفید در عرصه ایده پردازی و خلق فناوری‌های جدید و پیشرفت و توسعه کشور گام بردارند.

وی با بیان این‌که در نمایشگاه امسال تعدادی شرکت خارجی نیز حضور دارند، گفت: به‌غیراز صندوق‌های خطرپذیر، کل سیستم ازجمله شتاب‌دهنده‌ها و استارت‌آپ‌ها و بخش‌های فناور حضور دارند.

ششمین دوره نمایشگاه بین‌المللی فناوری و نوآوری (INOTEX۲۰۱۷) به همت پارک فناوری پردیس و با پشتیبانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از دوم تا پنجم خردادماه جاری باهدف تعریف همکاری‌های بین‌المللی فناوری ‌و ارتقای توان فناورانه شرکت‌های ایرانی و با حضور جمعی از صاحبان فناوری، صنعتگران، دانشمندان و بازرگانان داخلی و خارجی دایر خواهد بود.

نمایشگاه اینوتکس (INOTEX) درواقع تبادل فناوری و سرمایه‌گذاری است و در طول برگزاری آن ابزارهای مختلفی برای مذاکره و همکاری بین شرکت‌های داخلی و خارجی به کار گرفته می‌شود.