معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان تا پانزده سال

معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان تا پانزده سال

رئیس هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان تا ۱۵ سال از پرداخت مالیات معاف هستند.
بهزاد سلطانی در هشتمین همایش ملی بهره‌وری که در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، گفت: در سه سال گذشته ۱۴۶۲ شرکت دانش‌بنیان درمجموع از ۱۵۰۰میلیارد تومان تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی استفاده کردند که ازجمله آن اختصاص ۱۲۸ میلیارد تومان به حوزه الکترونیک و ۲۳۷ میلیارد تومان به حوزه اطلاعات و ارتباطات (ict) است.
وی افزود: در این مدت ۴۵۳ طرح موفق بهره‌وری خاتمه یافت و به بهره‌برداری رسید.

ایجاد مداوم امکانات جدید مانع بهره‌ور شدن امکانات موجود
فرید شکرخوایی دبیر همایش ملی بهره‌وری در این همایش گفت: در نیم‌قرن اخیر، بهره‌وری در کشور حرکت رو به رشدی نداشت که باید دراین‌باره چاره اساسی اندیشید، البته علت اصلی آن استفاده نشدن بهینه از امکانات و منابع موجود است.
وی افزود: بیشتر در حال ایجاد امکانات جدید هستیم و به‌جای اینکه بهره‌وری شرکت‌های پتروشیمی را افزایش دهیم علاقه‌مند به تأسیس پتروشیمی‌های جدید هستیم به‌جای اینکه بهره‌وری جاده‌های خود را افزایش دهیم علاقه‌مندیم جاده‌های جدید تأسیس کنیم.
شکرخدایی گفت: تمرکز بر میلیاردها دلاری که در ۵۰ سال گذشته هزینه شده و استفاده بهینه از امکانات موجود زیرساختی مانند فرودگاه‌ها، راه‌ها و ماشین‌آلات و تجهیزات از مواردی است که در افزایش بهره‌وری، راه گریزی از آن نیست.
وی تزریق منابع نفتی برای توسعه کسب‌وکارها در کشور را یکی از مهم‌ترین عوامل کاهش بهره‌وری در کشور دانست.
شکرخدایی گفت: فضای کسب‌وکار کشور به‌گونه‌ای است که در آن بانک‌ها برنده‌اند بانکداری موجب شده نسبت ارزش‌افزوده به عوامل ارائه‌کننده آن بزرگ شود ازاین‌رو باید شرایط به‌گونه‌ای تغییر کند که این عدد کاهش یابد.
وی افزود: اگر در بانکداری این نسبت همچنان بالا باشد جذابیت برای سرمایه‌گذاری در صنایع دیگر باقی نخواهد بود ازاین‌رو باید شرایط باید به‌گونه‌ای تغییر کند که این میزان ارزش‌افزوده عظیمی که در بانک‌ها تولید می‌شود از حمایت‌های قانونی معاف شود.

نگاه جزیره‌ای به تولید اثرگذار نیست
ابوالفضل روغنی رئیس کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی ایران هم گفت: توجه به تولید را به‌تنهایی نمی‌تواند عامل مهم رشد اقتصادی در نظر گرفته شود و باید مشکلات و چرایی عدم پیشرفت صنعت و اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی به‌عنوان دو مبحث اثرگذار در حوزه بهره‌وری مدنظر قرار گیرد.
وی ادامه داد: حدود ۲٫۷ درصد از ۸ درصد رشد اقتصادی مدنظر دولت مربوط به حوزه بهره‌وری است و این امر نشان از اهمیت بالقوه این بخش را دارد.
روغنی بابیان اینکه رتبه کشور در حوزه بهره‌وری تاکنون روند نزولی را در پیش‌گرفته است، افزود: رتبه ما در آسیا ۷ بوده و این امر نشان از عدم پیشرفت ما در این حوزه دارد و علت اصلی آن، دولتی بودن ۸۰ درصد اقتصاد است.
وی گفت: بیشترین پیشرفت کشور مربوط به بنگاه‌های بزرگ بوده است درحالی‌که با توجه به مولد بودن بنگاه‌های کوچک و متوسط، توجه به آن‌ها باید در دستور کار قرار گیرد.
وی افزود: قوانین ناکارآمد، قانون کار، مسائل مربوط به تأمین اجتماعی و ناکارآمدی نظام مالیاتی ازجمله عوامل اثربخش در رشد اقتصادی بوده همچنین وجود تحریم‌های ظالمانه طی چند سال اخیر مانع از ورود تکنولوژی‌های نوین و آموزش نیروی جوان تحصیل‌کرده شده است.
روغنی با اشاره به دو بند سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی گفت: مطابق با بند ۴ این سیاست‌ها قرار بر این شده بود تا از طریق هدفمندسازی یارانه‌ها شاهد رونق حوزه صنعت باشیم اما این مسئله بیشترین آسیب را بر پیکره صنعت کشور وارد ساخت علاوه بر موضوع، مطابق با بند بیستم آن باید تقویت فرهنگ جهادی در ایجاد ارزش‌افزوده و اعطای نشان اقتصاد مقاومتی به فعالان اقتصادی باید موردتوجه و حمایت قرار گیرد چرا که هم‌اکنون شاهد فراموشی کارآفرینی در کشور هستیم.

تحقق رشد اقتصادی پایدار با تکیه‌بر ارتقاء بهره‌وری
حسین سلاح ورزی نایب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران در این روز ملی بهره‌وری بیان کرد: برخی مباحث در حوزه مورد ظلم قرارگرفته که بهره‌وری ازجمله این مباحث است چرا که اقدامات در این زمینه تنها در حد حرف بوده و اقدامات عملی انجام نمی‌شود.
وی بابیان اینکه رشد اقتصادی پایدار در هر کشوری از محل بهره‌وری محقق می‌شود، افزود: بی‌توجهی به بحث بهره‌وری در اقتصاد یکی از دلایل عدم تحقق رشد پایدار در کشور ما کشور بوده است.
سلاح ورزی اذعان داشت: تا زمانی که مباحثی مثل واقعی شدن نرخ ارز در اقتصاد کشور انجام نشود، شاهد رشد صادرات تولید و بهره‌وری نخواهیم بود.
وی گفت: توانمندسازی و افزایش بهره‌وری نیازمند عواملی چون کارآمدی دولت و انتخاب کابینه مناسب، ایجاد بسترهای سرمایه پذیر در کشور، استفاده از نیروی انسانی، انتقال فناوری، رقابت و تحول ساختاری، بازارهای کارآمد و توسعه صادرات، مدیریت نرخ ارز، ثبات اقتصاد کلان، توسعه بخش‌های مالی کشور و توجه به محیط‌زیست و انرژی ازجمله عوامل تأثیرگذار بر حوزه بهره‌وری بوده که نیازمند توجه بیشتری است.
نایب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران اضافه کرد: توجه به بخش غیردولتی و خصوصی باید در دستور کار قرار گیرد وگرنه با تمرکز توجه به سایر بخش‌ها مثل خصولتی و عمومی که تعریفی برای آن در قوانین کشور وجود ندارد، نمی‌توان شاهد رشد بهره‌وری بود.
در این مراسم، هیچ شرکت و نهادی شایسته دریافت تندیس ملی بهره‌وری نشد و فقط از ۱۳ تجربه موفق بهره‌وری تقدیر شد.