برگزاری اولین کارگاه ریلز بوت‌کمپ ایران

برگزاری اولین کارگاه ریلز بوت‌کمپ ایران

مقدمه
 با یک نگاه سریع به رویدادهای استارت‌آپی حال حاضر، می‌توان فهمید که جایگاه رویدادها و کارگاه‌های فنی و فنّاورانه بسیار خالی است. رویدادهایی که با هدف ترویج و آموزش فنّاوری باشند و رویکرد ساخت محصول و استارت‌آپ را داشته باشند و فقط هم بروی یک ابزار و زبان خاص تمرکز نکرده باشند. ازاین‌رو بر آن شدیم که اولین کارگاه را با هدف ساخت سریع نمونه اولیه بر چارچوب ریلز انجام دهیم. این کارگاه در تاریخ ۲۱ و ۲۲ مهرماه در شتاب‌دهنده آواتک و با استقبال ۲۰ نفر از علاقه‌مندان به این حوزه برگزار شد. از اتفاقات بسیار خوبی که افتاد، به‌غیراز یادگیری و تبادل دانش، می‌توان به زمینه‌سازی برای کارآموزی یکی از شرکت‌کنندگان در کارگاه، در شرکت تسکولو اشاره کرد که با توجه به آن‌که بسیاری از شرکت‌های این حوزه از کمبود نیروی خبره توسعه‌دهنده رنج می‌برند، حرکت‌های ترویجی این‌چنینی هرچند که در سطوح کوچکی انجام می‌شود ولی زمینه‌ساز رشد و باروری توسعه‌دهندگان بیشتر و خبره‌تر در این اکوسیستم است.


چشم‌انداز و رویکرد گروه برگزارکننده
گروه برگزارکننده هدفی فراتر از برگزاری یک کارگاه یا رویداد را دارد، هدف اصلی اجتماع سازی است تا افراد با ابزارها و فنّاوری‌ها مختلف به‌صورت تعاملی آشنا شوند تا بتوانند استارت‌آپ یا مسیر شغلی خود را بسازند


    جریان برگزاری و محتوای کارگاه :

روز اول
بعد از خوش‌آمد گویی، پذیرایی اولیه و معرفی رویداد و شرح اهداف بلندمدت رویداد توسط امیرارسلان فرهاد کوهی، نوبت به معرفی مربیان کارگاه توسط دکتر حسین شفیعی رسید. مربیان ‌که هرکدام خود دانشجویان دکتر شفیعی در سال‌های قبل بوده‌اند و سال‌ها تجربه توسعه اپلیکیشن‌ها وب و موبایل را در کارنامه خود داشتند به معرفی خود و بیان انتظارات خود از کارگاه پرداختند.
بعد از معرفی برگزارکنندگان، نوبت به شرکت‌کنندگان بود تا خود را معرفی کنند و کمی در مورد اهداف و مشوق‌های خود از شرکت کردن در کارگاه بگویند. ساخت سریع یک نمونه اولیه از ایده خود، توسعه مسیر شغلی خود و آشنایی با چارچوب ریلز از اهداف شرکت‌کنندگان بود.
پس از تنظیم انتظارات از طرف شرکت‌کنندگان، نوبت به گروه سازی و ایده‌پردازی رسید، در کل ۸ گروه دونفره و ۱ گروه سه‌نفره تشکیل گردید که بروی ایده‌هایی که خود شرکت‌کنندگان مطرح می‌کردند، کارگاه به‌پیش رفت.
در انتهای روز اول نیز، شرکت‌کنندگان با کمک‌مربیان به نصب فایل‌های موردنیاز خود بروی لپ‌تاپ‌های شخصی خود پرداختند.

روز دوم
پس از استقرار و پذیرایی کوتاه، کارگاه روز دوم به دو بخش تئوری و عملی تقسیم شد، ازآنجاکه میزان پراکندگی دانش شرکت‌کنندگان متغیر بود، کارگاه‌های بخش تئوری از پایه برنامه ریزی شده بود. کارگاه قسمت اول، کارگاه UX و UI بود که فرزاد شفیعی به بیان مبانی و ضرورت تجربه کاربری پرداخت و در ادامه بروی آموزش html، css و بوت استرپ پرداخته شد.
قسمت دوم بخش تئوری با تمرکز بروی پایگاه داده توسط محمد صالح مهدی زاده ارائه شد و شرکت‌کنندگان به‌صورت زنده با ساخت دیتابیس و موجودیت‌ها و کار با آن‌ها آشنا شدند.
در قسمت سوم و پایانی بخش تئوری، علی مهدویان و امیرمهدی واله به بیان مدل‌سازی، رپیداسکفولدینگ و مدل MVC پرداختند که به‌صورت زنده برگزار شد و شرکت‌کنندگان پس از مشاهده هر عملی، خود نیز آن‌ها را مستقیماً اجرا می‌کردند.
بخش عملی با ارائه دکتر شفیعی همراه بود، شرکت‌کنندگان شروع به ساخت سناریو ایده‌های خود کردند و از دل آن‌ها با کمک‌مربیان شروع به مشخص کردن موجودیت‌های مختلف کردند و مدل‌سازی ایده‌های خود را انجام دادند. ۴ ساعت انتهایی کارگاه مختص کار دونفره گروه‌ها، اجرایی کردن آن‌ها و رفع اشکال پروژه‌ها بود.

یک پایان خوش
پایان رویداد همزمان شد با حضور چند مهمان عزیز، فرهاد هدایتی فرد به همراه کاظم کشاورز از تسکولو و فرژان داوودی از فارغ‌التحصیلان Dev Bootcamp آمریکا و از مربیان Rails bridge. گفتگو در ۳ محور انجام شد، یک. نگاه کردن به ریلز به‌عنوان یک ابزار و نداشتن تعصب‌های بیجا بروی فنّاوری، دو. ادامه مسیر یادگیری، کانال‌های موجود و رویکرد مناسب برای یادگیری ریلز و زبان‌های برنامه‌نویسی، سه. رویکرد مناسب برای ساخت استارت‌آپ خود و مسیرهای پیش روی.

حامیان و برگزارکنندگان
کارگاه اول ریلز بوت کمپ توسط coworking space تیمچه و با حمایت‌های رسانه‌ای و معنوی، شهرداری منطقه ۶، شتاب‌دهنده آواتک، ایران استارت‌آپ، ویسی کاپ شریف، وب‌سایت آموزشی کاریا، ایکامیت، وبنا انجام و برگزار شد.