ICT در هفته ای که گذشت

طی هفته گذشته اینترنت کشور با مشکلاتی همراه شده و در دسترسی به آن اختلالات و کندی‌های متعددی مشاهده شد. اختلالاتی که در خصوص آن وزارت ارتباطات و شرکت ارتباطات زیرساخت به عنوان زیرمجموعه این وزارتخانه اینگونه اعلام کردند که به دنبال قطعی مسیرهای ارتباطی ترکیه و باب المندب، بخشی از ارتباطات بین الملل کشورهای منطقه ازجمله ایران دچار کندی شده است.
پس از مدتی این شرکت متذکر شد بخش عمده‌ای از اختلال و کندی ارتباطات بین الملل کشور برطرف شده است.
همچنین در این گزارش تاکید شد ارتباطات بین الملل کشور از طریق درگاه‌های متعدد در نقاط مختلف مرزی برقرار می‌شود تا هنگام بروز اختلال در یک مسیر، جریان ارتباط از مسیر‌ها و درگاه‌های دیگر تامین و پشتیبانی شود.
با این وجود طی این مدت این اختلالات بیشترین اثر را بر روی تلگرام گذاشت و کاربران این نرم افزار با مشکلات متعددی مواجه شدند. اما حاشیه‌های تلگرام به اینجا ختم نشد و در این مدت از سوی شرکت تلگرام در قالب توئیتی که از سوی یکی از مدیران آن منتشر شده بود اینگونه اعلام شد که با توجه به درخواست وزارت ارتباطات ایران مبنی بر دسترسی به اطلاعات کاربران و مخالفت این شرکت، دسترسی به این نرم افزار در ایران مسدود شده است.
البته این خبر خیلی زود تکذیب شده و از سوی مسئولان وزارت ارتباطات اینگونه اعلام شد که وزارت ارتباطات نه این نرم افزار را فیلتر کرده و نه نامه‌ای برای فیلتر کردن آن دریافت کرده است.
ساعاتی پس از انتشار این مطلب از سوی مدیران تلگرام نیز پس از چند روز وضعیت تلگرام به حالت عادی برگشت و دسترسی به آن با شرایط بهتری همراه شد.
وزیر ارتباطات نیز دراین خصوص به ارائه توضیحاتی پرداخته و اعلام کرد: ایمیل‌هایی بین همکاران ما و شبکه تلگرام رد و بدل شده و از آن‌ها خواسته شد تا بعضی از کانال‌هایی را که دارای مباحث غیراخلاقی هستند ببندند که این کار انجام شد، اما دو هفته پیش دوباره این کانال‌ها را باز کردند و اگر این شرایط ادامه پیدا کند ما ناچاریم تصمیم‌ کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه رایانه‌ای را اجرا کنیم.
محمود واعظی با اشاره به سیاست‌های دولت در برخورد با شبکه‌های اجتماعی گفت: سیاست دولت این است که هیچ یک از شبکه‌های اجتماعی که مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران هستند فیلتر نشوند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین اظهار کرد: شبکه‌های اجتماعی در صورتی که سالم باشند و به قوانین جمهوری اسلامی احترام بگذارند با مشکلی مواجه نمی‌شوند، اما خود مردم نیز از ما می‌خواهند شبکه‌های غیراخلاقی را ببندیم.

تشکیل جلسه شورای عالی فضای مجازی
اما از دیگر اخبار مهم حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در هفته گذشته بحث تشکیل جلسه شورای عالی فضای مجازی با حضور رئیس جمهور بود.
جلسات شورای عالی فضای مجازی که پیش از این بار به بهانه‌های مختلف با فواصل زمانی نه چندان کم برگزار می‌شد این بار با تغییر دبیر شورا با فاصله‌ای متناسب برگزار شد تا شاید نشانه‌ای بر تائید اظهارات دبیر جدید شورا مبنی بر برگزاری جلسات به صورت ماهانه باشد.
رییس‌ جمهوری در این جلسهبا اشاره به تحول‌های ارتباطی و فرصت‌هایی که فناوری‌های اطلاعاتی ایجاد کرده‌، تأکید کرد: تسهیل دسترسی و استفاده مردم از امکانات فضای مجازی و شبکه‌‌های اجتماعی و همزمان مقابله با سوء استفاده از تبادل اطلاعات و آسیب‌های آن باید مورد اهتمام باشد.
حسن روحانی در عین حال تعیین روش‌ها و استانداردهای کارآمد و هوشمند برای استفاده سالم و بهره‌گیری از ابعاد فرهنگی و اقتصادی فضای مجازی و در عین حال مراقبت نسبت به آسیب‌های فرهنگی را مورد تأکید قرار داد.

برگزاری سی و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی جیتکس در دوبی
سی و پنجمین دوره از نمایشگاه بین المللی فناوری اطلاعات و ارتباطات (جیتکس ۲۰۱۵) هم از بیست ششم تا سی‌ام در دوبی برگزار شد.
در این دوره بیش از ۳۶۰۰ شرکت از ۱۴۴ کشور جهان حضور داشتند و آخرین دستاوردهای خود در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات را به نمایش گذاشتند. همانند دوره‌های قبل شرکت‌های ایرانی نیز در این دوره حضور داشتند.
نمایشگاه امسال به عرضه محصولات مختلف در زمینه‌های گوناگون نظیر مراکز داده، وسایل هوایی بدون سرنشین، چاپ سه‌بعدی، ربات‌ها، تکنولوژی صوتی، لوازم جانبی، بازی‌های رایانه‌ای، سخت‌افزار و نرم‌افزار، خدمات اینترنت، خدمات فناوری و لپ‌تاپ پرداخت، سه بخش اصلی اینترنت اشیاء (IOT)، جلسات هوشمند و نوآوری‌ها را پوشش می‌داد.

افتتاح خط اعتباری ۵ میلیارد دلاری میان ایران و روسیه
همچنین در هفته گذشته وزیر انرژی روسیه میهمان وزارت ارتباطات شد و در قالب این دیدار تفاهم نامه‌هایی نیز میان دو کشور به امضا رسید.
در نشست وزرای کمیسیون مشترک اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و روسیه که در آن چند شرکت نفتی روسی نیز به همراه «الکساندر نواک» وزیر فدراسیون انرژی روسیه حضور داشتند مقرر شد قراردادهایی که رقم آن‌ها به بیش از ۴ میلیارد دلار می‌رسد نیز تنظیم شود.
محمود واعظی هم دراین دیدار تاکید کرد: زمینه‌های بسیار خوبی برای همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی بین دو کشور وجود دارد و پروژه‌هایی نیز از قبل بوده که با موفقیت انجام شده است؛ در شرایط جدید به این حجم مبادلات اقتصادی روابط راضی نیستیم و باید این مبادلات به بیش از یک میلیارد دلار برسد.