fa-IR
پیام وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به مناسبت روز جهانی ارتباطات

پیام وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به مناسبت روز جهانی ارتباطات

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به مناسبت روز جهانی ارتباطات پیامی را منتشر و تأکید کرد: اگرچه برخی هنوز هم فضای مجازی را صرفاً تهدید می‌دانند اما با اقدامات صورت گرفته در دولت تدبیر و امید دیگرکسی نمی‌تواند این فناوری را از مردم بگیرد و توسعه آن را مختل کند.

متن پیام دکتر محمود واعظی به مناسبت ۲۷ اردیبهشت‌ماه روز جهانی ارتباطات به این شرح زیر است: ۲۷ اردیبهشت، روز جهانی ارتباطات را گرامی داشته و از تلاش همه همکارانم در توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات در کشور تشکر می‌کنم.

با تحقق توسعه زیرساخت‌ها، رشد ۱۰ برابری پهنای باند داخل، رفع انحصار ارائه خدمات نسل ۳ و بالاتر تلفن همراه و دفاع از دسترسی آزاد به اطلاعات، به مرحله‌ای رسیده‌ایم که همه مردم ایران در اقصی نقاط کشور به این فناوری و گردش اطلاعات دسترسی دارند.

امروز در ۲۷۰۰۰ روستای کشور اینترنت پرسرعت وجود دارد و روستاییان می‌توانند علاوه بر معرفی محصولات و بناهای تاریخی و گردشگری خود،‌ از آموزش آنلاین نیز استفاده کنند و بدین ترتیب شکاف دیجیتالی شهر و روستا کاسته شده است.

کسب‌وکارهای جدید این حوزه درزمینهٔ غذا، حمل‌ونقل، آموزش و ... منجر به افزایش رفاه و کاهش هزینه‌های عمومی جامعه شده است و همه این موارد را مدیون تلاش همکارانم در این دولت هستیم که با دقت نظر و کار دوچندان، توانستند توسعه زیرساخت‌های ارتباطی و فناوری را به حدی برسانند که امروز به‌راحتی بتوانیم با یکدیگر گفتگو کنیم و عقاید و نظرات خود را مطرح کنیم. درحالی‌که در ابتدای دولت هیچ‌یک از این خدمات به این گستردگی وجود نداشت.

امروز در حالی روز جهانی ارتباطات را برگزار می‌کنیم که نقش شبکه‌های اجتماعی در فرآیند انتخابات به‌خوبی نشان‌دهنده فرصت محور بودن این فناوری است. کاهش مصرف کاغذ، سرعت اطلاع‌رسانی، ایجاد شفافیت و جلوگیری از انحصار رسانه‌ای، ‌همه و همه باعث شده است تا این فناوری به بهترین راه برای افزایش آگاهی مردم در انتخاب اصلح منجر شود.

 اگرچه برخی هنوز هم فضای مجازی را صرفاً تهدید می‌دانند اما با اقدامات صورت گرفته در دولت تدبیر و امید دیگرکسی نمی‌تواند این فناوری را از مردم بگیرد و توسعه آن را مختل کند.

ارتباطات و فناوری اطلاعات به‌عنوان محرک توسعه همه بخش‌های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی نقش بی‌بدیلی در پیشرفت کشور به عهده دارد و به‌تنهایی توانسته در سال گذشته یک‌صد هزار شغل جدید ایجاد کند.

بانام گذاری سال جاری به‌عنوان «اقتصاد مقاومتی: تولید-اشتغال» برنامه‌های اجرایی به‌منظور ایجاد و توسعه اشتغال پایدار از طریق «توسعه محتوای بومی و کاربردهای الکترونیکی»، «ارائه خدمات الکترونیکی بر بستر شبکه ملی اطلاعات»، «توسعه دسترسی پرسرعت نسل‌های جدید تلفن همراه و فناوری‌های نوری» و «حمایت از ایجاد و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان بخش ICT» به‌عنوان اولویت‌های اصلی برنامه سال ۱۳۹۶ وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و با استفاده حداکثری از ظرفیت بخش غیردولتی تهیه‌شده است.

قطعاً رشد چندین برابری شاخص‌های این فناوری در دولت تدبیر و امید، با همان سرعت ادامه خواهد یافت و امیدوارم بتوانیم خدمات این حوزه را با سرعت بیشتر، کیفیت بهتر و هزینه کمتر برای مردم عزیز مهیا نماییم.