اجزای نظام نوآوری و توسعه فناوری از مهم‌ترین مسائل وزارت علوم
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم:

اجزای نظام نوآوری و توسعه فناوری از مهم‌ترین مسائل وزارت علوم

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: فعال کردن اجزای نظام نوآوری و توسعه فناوری یکی از مهم‌ترین مسائلی است که در دولت یازدهم در این معاونت در حوزه علم و فناوری دنبال شده است.

وحید احمدی درباره مهم‌ترین فعالیت‌های دولت یازدهم در بحث علم و فناوری افزود: با فعال کردن اجزای نظام نوآوری و توسعه فناوری، بین مجموعه علوم و فناوری دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی ارتباط برقرار شد و بحث مأموریت گرا کردن و حضور این مراکز در توسعه فناوری و در نظام نوآوری موجب توسعه مراکز رشد، پارک‌های علم و فناوری، مناطق ویژه علم و فناوری و فعال شدن صندوق‌های پژوهش و فناوری شده است.

وی بیان کرد: آیین‌نامه‌هایی که بین شرکت‌های دانش‌بنیان و شرکت‌های دانشگاهی وجود دارد و ارتباطی که بین صنعت و دانشگاه در این دولت به وجود آمده، به عقد قراردادهایی با وزارتخانه‌های نفت، کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت، دفاع و نیرو منجر شده است و پروژه‌های مختلف در حال ورود به دانشگاه‌ها هستند.

احمدی اظهار کرد: در حقیقت هدف وزارت علوم و فناوری در دولت یازدهم در بخش علم و فناوری این بوده که علم و فناوری را از حالت ایزوله خارج کند و به ابزار قدرتمند فعال در حوزه اقتصاد برای رفع نیازها تبدیل کند.

وی یادآور شد: این هدفی بوده که دنبال شده است و خوشبختانه تاکنون توسعه پارک‌های علم و فناوری و مناطق ویژه علم و فناوری و توسعه صندوق‌های پژوهش فناوری را در کشور شاهد بودیم.

احمدی گفت: از طرف دیگر بحث توسعه و رشد علمی نیز هم‌زمان با این امر در کشور درحرکت بوده است؛ اکنون کشور در شتاب و کیفیت علمی جایگاه خوبی در دنیا دارد.

وی ادامه داد: در برهه‌ای از زمان می‌گفتند که شتاب علمی کشور کم است درحالی‌که عملاً شتاب علمی کشور بالاترین شتاب در بین ۲۵ کشور برتر دنیا است؛ در این زمینه خودمان را با کشورهای ضعیف مقایسه نکرده‌ایم بلکه این قیاس با کشورهای برتر دنیا انجام‌شده است و اکنون شتاب علمی ما در تولید کمیت و تولید مقالات کیفی نیز خوشبختانه در رتبه اول قرار دارد.