شرکت‌های دانش‌بنیان، علم را به زندگی و فرهنگ را به اقتصاد پیوند می‌زنند

رییس جمهوری در نخستین هم‌اندیشی فعالان اقتصاد دانش‌بنیان و نوآوری، «دانش» را پایه اصلی ثروت، قدرت و امنیت ملی دانست و با اشاره به اهمیت گسترش شرکتهای دانش‌بنیان در کشور، تصریح کرد: شرکتهای دانش‌بنیان، علم را به زندگی و فرهنگ را به اقتصاد پیوند می‌زنند.

 به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی با بیان اینکه «فرهنگ انقلابی یعنی استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی»، اظهارداشت: پیام کربلا فاصله از منکر‌ها و ترویج نیکی‌ها در جامعه است.

 رییس جمهوری همچنین تکریم اهل علم را تکریم نور در برابر ظلمت خواند و گفت: تنها مدیریت دانش‌بنیان ثمربخش است و جامعه دانش‌بنیان نیز با احترام به علم و دانشمند شکل می‌گیرد.

 رییس شورای عالی امنیت ملی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه دولت در فضای پسابرجام شرایط را برای فعالیت بیشتر شرکت‌های دانش‌بنیان و رقابت در منطقه و جهان آماده‌تر می‌کند، گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند با تلاش‌های خود پیشتاز فعال کردن فناوری‌های نو در کشور و جبران عقب‌ماندگی در فناوری شوند.

 دکتر روحانی با اشاره به اینکه امروز نیازمند جامعه‌ای دانش‌بنیان هستیم که علم و دانش در آن محترم بوده و مدیریت، حرکت و سخن‌ گفتن‌ها پشتوانه علمی داشته باشد، گفت: هر زمان، در هر بخشی حتی درزمینه‌ی ترویج دین از علم و دانش استفاده کردیم، سخن ما استوار‌تر و پایدار‌تر بوده و موفق بودیم و هر جا مدیریت ما در چارچوب دانش بود در مسیری درست حرکت کرده است.

 رییس جمهوری با بیان اینکه هر زمان تصمیم‌گیری‌ها بر مبنای علم بوده، موفق بوده‌ایم و هر زمانی که با شعار، احساسات و رقابت ناسالم همراه بوده نتوانسته‌ایم به موفقیت برسیم، گفت: هیچ ملتی به قدرت، پیشرفت و ثروت نرسیده مگر اینکه در سایه علم، دانش و فناوری حرکت کرده باشد.

 رییس شورای عالی امنیت ملی، موفقیت ایران در مذاکرات تاریخی در برابر ۶ قدرت بزرگ دنیا را به خاطر بهره‌گیری از دانش و منطق دانست و اظهار داشت: اگر بهترین و اندیشمند‌ترین افراد در بخش‌های مختلف سیاسی، فنی و اقتصادی را در مذاکرات برنمی گزیدیم، موفق نبودیم. البته در کنار این دانش ایستادگی، مقاومت و فرهنگ ملت ایران که فرهنگی انقلابی است، بسیار تأثیرگذار بود.

 دکتر روحانی ادامه داد: فرهنگ انقلاب‌‌ همان چیزی است که مردم ایران خواستار آن بودند و آن استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی است و هرگز به معنای درشت‌گویی نیست.

 رییس جمهوری با تأکید بر اینکه اگر کسی می‌خواهد در مسیر درست به اهداف خود برسد نیاز به علم، دانش و فرهنگ دینی و ملی به معنای هویت ایرانی و اسلامی دارد، گفت: از ابتدا به تیم سیاسی گفتم باید پایان مذاکرات خروج از فصل هفت شورای امنیت و لغو تحریم‌های ظالمانه باشد و در تاریخ ۷۰ ساله سازمان ملل سراغ نداریم که ۶ قطعنامه فصل هفتمی بدون اینکه اجرا شده باشند، لغو شوند.

 دکتر روحانی با تأکید بر ضرورت بهره‌گیری از فناوری‌های نرم در بخش‌های مختلف، خاطر نشان کرد: در مذاکرات هسته‌ای درزمینه‌ی فناوری هسته‌ای و مسایل علمی آن و نیز مباحث حقوقی، رابطه با آژانس، مسایل اقتصادی و رفع تحریم‌ها و درزمینه‌ی سیاسی، متخصصین را پای میز مذاکره بردیم و این افتخاری برای ملت و کشور است و ما توانستیم به اهداف ملی خود برسیم.

 رییس جمهوری با بیان اینکه فضای پس از توافق و مذاکرات به نفع نخبگان، تحقیقات و پژوهش کشور خواهد بود، گفت: ‌ اگر در گذشته برای دسترسی به مجله، نرم‌افزار و یا سخت‌افزار بخاطر تحریم دچار مشکل بودیم و نمی‌توانستیم فناوری خود را به دنیا عرضه کنیم و یا بسیاری از کشور‌ها فناوری‌های نو را به ما ارائه نمی‌کردند، امروز این مانع برداشته شده و باید این عقب‌ماندگی در فناوری جبران شود.

 

دکتر روحانی تأکید کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند پیشتاز فعال کردن فناوری‌های نو باشند و ما باید همکاری فناورانه خود را با دنیا آغاز کنیم.

 رییس جمهوری با اشاره به گزارش‌های ارائه شده در خصوص موفقیت‌های جوانان در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان گفت: تطابق و تکمیل ایده‌های خارجی بر عرصه اقتصاد دانش‌بنیان بوسیله کالای داخلی کار بسیار مهمی است.

 دکتر روحانی با اشاره به بهبود شرایط برای شرکت‌های دانش‌بنیان جهت رشد صادرات بیشتر و رقابت در منطقه و جهان، گفت: شرط ما برای همکاری خارجی، مشارکت در سرمایه، فناوری و صادرات است و باید حرکت ما بر این مبنا باشد. البته شرکت‌های دانش‌بنیان در دوران تحریم هم توانسته‌اند کارهای بزرگی را به انجام برسانند و ما امروز شاهد نتایج آن هستیم.

 

رییس جمهوری با اشاره به اینکه تلاش دولت حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان بوده و باید در این راستا شرکت‌های دانش‌بنیان را بشناسیم، گفت: با تلاش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری توانستیم صاحبان شرکت‌های دارای فناوری‌های نو را شناخته و از آنان حمایت کنیم که در این راستا دولت هر سال بودجه بیشتری را به صندوق نوآوری و شکوفایی که برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان است، اختصاص داده است.

 دکتر روحانی با بیان اینکه نخبگان می‌توانند بهترین راه‌حل‌ها را در مسایل گوناگون برای حل و فصل پیچیدگی‌ها و مشکلات در اختیار ما قرار دهند، تصریح کرد: مسیر شرکت‌های دانش‌بنیان برای رسیدن به راه‌حل‌هایی بهتر، مفید‌تر و ارزان‌تر همواره پیش روی ما قرار دارد.

 رییس جمهوری خاطر نشان کرد: همانطور که نخبگان در دوران دفاع مقدس کمک بسیار بزرگی برای جبهه‌ها بوده‌اند، امروز هم برای توسعه کشور در تلاش هستند و توسعه ایران اسلامی باید به طور کامل دانش‌بنیان باشد.

 دکتر روحانی با اشاره به اینکه علم، دانش و فناوری مرز نداشته و ما باید برای به دست آوردن آن از همه دنیا استفاده کنیم و در این مسیر با هیچ کسی دشمنی نخواهیم داشت، گفت: ما باید با دنیا ارتباط برقرار کنیم چرا که علم و دانش گمشده مؤمن است و هر جا که باشد آن را پیدا خواهد کرد.

 رییس جمهوری با بیان اینکه ما درزمینه‌ی علم و دانش اهداف، کشور و فرهنگ دینی و اسلامی خود را فراموش نکرده و مفتون یا مرعوب غرب نخواهیم بود، گفت: هدف حرکت ما خدمت به مردم و آبادانی ایران است و دولت هر اقدامی که بتواند در مسیر حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان انجام خواهد داد و امیدواریم سال آینده که سال بهتری در فضای اقتصادی ما خواهد بود بتوانیم حمایت‌های بیشتری از شرکت‌های دانش‌بنیان انجام دهیم.

 دکتر روحانی افزود: ایرانی نخبه در هر کجای دنیا که باشد عاشق ایران و وطن خود است و به شرکت‌های دانش‌بنیانی که بتوانند در ایران پرچم علم و دانش را به اهتزاز درآورند، افتخار خواهیم کرد.

 رییس جمهوری در ابتدای سخنان خود ضمن گرامیداشت ایام محرم و عزای ابا عبدالله الحسین (ع) تصریح کرد: امام حسین (ع) به ما درس زندگی، ایستادگی و مقاومت آموخت و یاد داد که برای رسیدن به آرمان‌ها و اهدافمان از چیزی نهراسیم.

 دکتر روحانی درس عاشورا را تبلیغ و ترویج شایستگی‌ها و دوری از بدی‌ها و پلیدی‌ها دانست و خاطر نشان کرد: نباید امر به معروف و نهی از منکر تنها در چند کلمه خلاصه شود، ریا و دروغ از بزرگ‌ترین منکرهاست که موجب آسیب زدن به حیثیت مردم و جامعه خواهد شد و در مقابل دوستی و احترام به بزرگان و عالمان از جمله معروف‌هاست چرا که احترام به عالم و معلم در حقیقت احترام به علم است.

 پیش از سخنان رییس جمهوری دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور گزارشی از اقدامات این معاونت در جهت حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان ارائه کرد.

 همچنین دو نفر به نمایندگی از شرکت‌های دانش‌بنیان شرکت‌کننده در این همایش به بیان نظرات و دغدغه‌های خود درزمینه‌ی فعالیت‌های اقتصاد دانش‌بنیان پرداختند.

 بر اساس این گزارش، این نشست به همت ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهوری و در راستای فرهنگ‌سازی و ترویج موضوع اقتصاد دانش‌بنیان و معرفی کسب‌وکارهای نوین و شرکت‌های نوآور برگزار می‌شود.

 شایسته یادآوری است، در نخستین «نشست هم‌اندیشی فعالان اقتصاد دانش‌بنیان و نوآوری» که با حضور رئیس‌جمهور امروز بیست و ششم مهرماه ۱۳۹۴ در سالن اجلاس سران برگزار می‌شود، پانلی با هدف بررسی وضعیت اقتصاد دانش‌بنیان کشور و ارائه راهکار‌ها و پرسش و پاسخ اجرایی می‌شود. ساعت برگزاری این پانل از ساعت ۱۰ الی ۱۱: ۳۰ صبح خواهد بود. اعضای حاضر در این پانل آقایان اختیاری (عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی)، شیخ زین‌الدین (معاون نوآوری و تجاری‌سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری)، الیاسی (معاون سیاست‌گذاری و ارزیابی راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری)، رحیمی (عضو هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی)، صاحب‌کار (سرپرست امور شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری)، پرویز کرمی (مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان) هستند.