fa-IR
مرکز رشد و نوآوری علوم انسانی دانشگاه علامه طباطبایی افتتاح شد /رونمایی از موزه دانشگاه

مرکز رشد و نوآوری علوم انسانی دانشگاه علامه طباطبایی افتتاح شد /رونمایی از موزه دانشگاه

مرکز رشد و نوآوری علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی عصر امروز در آئینی با حضور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری افتتاح و از موزه این دانشگاه رونمایی شد.

در این آئین که عصر دوشنبه باهدف گرامیداشت مقام استاد و با حضور دکتر حسین سلیمی سرپرست دانشگاه علامه طباطبایی همراه بود، مرکز رشد و نوآوری این دانشگاه باهدف حمایت از پروژه‌های پژوهشی و تحقیقاتی در حوزه علوم انسانی و اجتماعی افتتاح شد.
ساختمان این مرکز با حمایت معاونت علمی‌وفناوری ریاست جمهوری و معاونت پژوهشی وزارت علوم تأسیس که با راه‌اندازی و فعالیت‌های شرکت دانش‌بنیان در این مرکز، مدل جدیدی از فعالیت علمی و اشتغال‌زایی در حوزه علوم انسانی در اجرای طرح‌های تحقیقاتی و پژوهشی اجرایی و عملیاتی خواهد شد.
همچنین موزه دانشگاه علامه طباطبائی نیز در فضایی به مساحت ۱۰۰ مترمربع در ساختمان مجتمع فرهنگی و آموزشی امام علی (ع) پردیس مرکزی دانشگاه باهدف جمع‌آوری و مستندسازی و نمایش اسناد تاریخی، تصاویر قدیمی، وسایل کمک‌آموزشی، آزمایشگاهی، کارگاهی و اداری مورداستفاده دانشگاه علامه طباطبایی افتتاح شد.
سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری در حاشیه این آیین در جمع خبرنگاران با تأکید بر اینکه، حوزه علوم انسانی حوزه بسیار پول‌سازی است گفت: ما می‌توانیم اقتدار نرممان را در دنیا از طریق این حوزه پیگیری کنیم.
وی بابیان اینکه، در حال حاضر ۵۰ درصد دانشجویان کشورمان در حوزه علوم انسانی تحصیل می‌کنند، تأکید کرد: ما بایستی مدل‌های موفقی را در حوزه تجاری‌سازی علوم انسانی پیاده‌سازی کنیم.
معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور ادامه داد: این‌یک چرخه شامل پژوهش پایه و پژوهشی است که با پول دولتی تا خلق محصول از طریق شرکت‌های حوزه IT اتفاق می‌افتد.
ستاری گفت: تمام حوزه‌های ساخت انیمیشن و بازی‌های کامپیوتری در حوزه‌های علوم انسانی قابل‌حل و پیگیری است که البته این فضا احتیاج به مؤلفه‌های جدیدی دارد.
وی درعین‌حال افزود: البته این فضا در حوزه حقوق نیازمند باز کردن فایل‌های جدیدی برای شرکت‌های دانش‌بنیان است، به‌عنوان‌مثال ارزش‌گذاری دارایی‌های نامشهود خود یک بحث بزرگی است که بایستی اتفاق بیافتد.
ستاری ضمن تقدیر از عملکرد دانشگاه علامه طباطبایی به‌عنوان یکی از پیشتازان حوزه علوم انسانی، اطمینان داد: به‌زودی تعداد قابل‌توجهی از دانشجویان همچون بخش مهندسی و پزشکی درگیر سیستم بخش علوم انسانی خواهند شد.
وی در پاسخ به این‌که آیا این معاونت درزمینه توسعه بازار مراکز رشد علم و فناوری تمهیداتی اندیشیده است یا خیر، با اشاره به تعداد ۱۷۰ مرکز رشد اظهار کرد: بازار دارای چندین مؤلفه ازجمله تحریک تقاضا و تجمیع تقاضا است که بایستی به‌صورت صحیح پرداز شود.
وی ادامه داد: درواقع بخش عمده این تحریک تقاضا در بخش خصوصی بایستی اتفاق بیافتد که مطابق با دیدگاه ای دید این شرکت‌ها و شکسته شدن ساختارهای سنتی در حال تقویت است.