گروه‌های بر‌تر مرحله نخست مسابقه طراحی و ساخت دوچرخه هیبرید معرفی شدند

گروه‌های بر‌تر مرحله نخست مسابقه طراحی و ساخت دوچرخه هیبرید معرفی شدند

در نخستین دوره مسابقات نوآوران انرژی و محیط‌زیست، گروه‌های بر‌تر مرحله اول مسابقه طراحی و ساخت دوچرخه هیبرید معرفی شدند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، یدالله سبوحی دبیر ستاد بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست معاونت علمی درباره نتایج مسابقه طراحی و ساخت دوچرخه هیبرید اظهار کرد: در برگزاری نخستین دوره مسابقات نوآوران انرژی و محیط‌زیست که به همت مرکز نوآوری و توسعه فناوری ستاد بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست برگزار شد، گروه‌های بر‌تر مرحله اول مسابقه طراحی و ساخت دوچرخه هیبرید معرفی شدند.
وی همچنین ابراز کرد: اعلام فراخوان ملی دانشجویی این مسابقه از اول خردادماه جاری آغاز شد و تا ۳۰ شهریورماه جاری ادامه داشت و طرح‌های پیشنهادی مختلفی از استان‌های تهران، اصفهان، سیستان و بلوچستان، مازندران و خراسان رضوی تا تاریخ ۳۰ شهریورماه برای شرکت در مرحله طراحی ارسال شد که از بین آن‌ها سه طرح به ترتیب از دانشگاه‌های خواجه نصیر، تهران و صنعتی بابل به‌عنوان طرح‌های اول تا سوم معرفی شدند.
سبوحی تصریح کرد: طرح‌های بر‌تر علاوه بر لوح تقدیر، به ترتیب سه میلیون تومان، دو میلیون تومان و یک‌میلیون تومان نیز جایزه نقدی دریافت کردند. همچنین با توجه به امتیازهای طرح‌ها، گروه دانشگاه فردوسی مشهد بالا‌ترین امتیاز نوآوری را کسب کرد که به همین دلیل مرکز نوآوری و توسعه فناوری انرژی و محیط‌زیست، به این گروه نیز علاوه بر تقدیرنامه نوآوری، جایزه نقدی یک‌میلیون تومانی اهدا کرد.
وی با اشاره به حضور برخی از اعضای شورای ستاد بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست و کمیته علمی مسابقه اظهار کرد: اسامی سه رتبه بر‌تر و همچنین نوآورانه‌ترین طرح به همراه اعطاء جوایز آن‌ها در مراسم دورهمی صمیمی که همزمان با برگزاری مدرسه بهینه‌سازی انرژی و کسب‌وکار در پژوهشکده علوم و فناوری انرژی شریف برگزار شده بود، اعلام شد.
دبیر ستاد بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست معاونت علمی درباره هدف از برگزاری این مسابقه اظهار کرد: حمایت از ایده‌های نوآورانه در راستای بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست ازجمله اهداف اصلی برگزاری مسابقه طراحی و ساخت دوچرخه هیبرید است.
سبوحی در ادامه عنوان کرد: با توجه به امتیازهای کمیته داوران ۸ طرح به مرحله ساخت راه یافتند و همچنین راه‌یابی ۲ طرح به مرحله ساخت مشروط به داوری مجدد شده است. با شروع مرحله ساخت، گروه‌ها فرصت دارند تا طرح‌های کتبی نهایی ساخت خود را تا ۱۵ آبان ماه جاری برای مرکز نوآوری و توسعه فناوری ارسال کنند.
وی با اشاره به این موضوع که مسابقه ساخت و اعلام گروه‌های بر‌تر نهایی در بهمن‌ماه اجرا می‌شود گفت: این مرکز با در اختیار قرار دادن دوچرخه و باتری به گروه‌های شرکت‌کننده در مرحله ساخت کمک می‌کند.
اتمام برگزاری دوره‌های مدرسه بهینه‌سازی انرژی و کسب‌وکار
براساس این گزارش، مدرسه بهینه‌سازی انرژی و کسب‌وکار با حمایت ستاد توسعه بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست معاونت علمی و توسط مرکز نوآوری و توسعه فناوری بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست، دوره‌های خود را از تاریخ ۱۶ مهرماه آغاز و در تاریخ ۲۴ مهرماه در پژوهشکده علوم و فناوری انرژی دانشگاه صنعتی شریف به اتمام رساند.
در این مدرسه در تاریخ‌های ۲۳ و ۲۴ مهرماه سه دوره تخصصی حمل‌ونقل سیستم هیبرید، باتری و کارگروهی مؤثر برگزار شد که هریک از این دوره‌ها با استقبال بسیاری از سوی شرکت‌کنندگان مسابقه طراحی و ساخت دوچرخه هیبرید روبرو شد.
بر همین اساس، در دوره‌های تخصصی به‌ویژه باتری، راه‌کارهای مناسبی جهت بستن انواع مدارهای الکتریکی در دوچرخه‌های هیبرید و سیستم ذخیره نیروهای مکانیکی ارائه شد. همچنین باتری‌ها و سیستم‌های هیبرید مطرح دنیا نیز معرفی، تحلیل و بررسی شدند.
در دوره کارگروهی مؤثر نیز با بیان روش‌های شناخت خود و دیگران، نحوه تقسیم‌کار در گروه‌های کسب‌وکار نوپا به بحث گذاشته شد و روش‌های انجام مؤثر کار در گروه معرفی و بررسی شد. در پایان هر دوره نیز گواهی حضور آن دوره از طرف پژوهشکده علوم و فناوری انرژی شریف، به شرکت‌کنندگان اعطاء شد.
همچنین، نشستی صمیمی با حضور افراد کارآفرین و مؤثر در حوزه بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست شکل گرفت و گروه‌های بر‌تر مرحله اول مسابقه طراحی و ساخت دوچرخه هیبرید معرفی شدند.
در ادامه این مراسم کارآفرینانی از شرکت کرمان تابلو، فرآیند گس‌تر شریف و بنا شریف به بیان تجربه‌ها و دیدگاه‌های خود پرداختند و پس از انجام پرسش و پاسخ حضار از کارآفرینان ادامه یافت از اعضای کمیته دانشجویی برگزاری مسابقه طراحی و ساخت دوچرخه هیبرید تقدیر به عمل آمد.
علاقه‌مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به بخش مسابقات سایت ستاد بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری (ceee.isti.ir) مراجعه کنند.