انتصاب دو مدیر ایرانی در «توئیتر» و «شتاب‌دهنده استارت‌آپ»

انتصاب دو مدیر ایرانی در «توئیتر» و «شتاب‌دهنده استارت‌آپ»

انتصاب دو مدیر ایرانی در «توئیتر» و «شتاب‌دهنده استارت‌آپ»

«امید کردستانی» با عنوان رئیس هیئت‌مدیره از گوگل به توئیتر پیوست و «علی روغنی» دیگر ایرانی نیز به سرپرستی مهم‌ترین شرکت «شتاب‌دهنده استارت‌آپ» منصوب شد.

دو انتصاب مهم در حوزه آی‌تی و فناوری توجه فعالان این عرصه را به خود جلب کرده است. دو ایرانی در سمت‌های مدیریتی منصوب شدند تا جان دوباره‌ای را به سازمان‌ها بخشیده و بتوانند تغییرات مهمی را ایجاد کنند.

 

گران‌ترین مدیر گوگل به توئیتر رفت

 

جک دورسی، مدیرعامل جدید توئیتر «امید کردستانی» که یکی از گران‌ترین مدیران گوگل نام گرفته به سمت هیئت‌مدیره این شبکه اجتماعی منصوب کرد تا کردستانی با استفاده از تجارب خود بتواند جان دوباره‌ای را به این شبکه اجتماعی بدهد.

 

امید کردستانی، فعالیت‌هایی مانند مدیر اجرایی گوگل و مشاور آلفابت (هلدینگ گوگل) را بر عهده داشته است. از دیگر فعالیت‌های این مدیر موفق ایرانی می‌توان به فعالیت در شرکت‌های بزرگی مانند «نت اسکیپ»، «وودافون»، «اچ‌پی»، «اسپاتیفای» و... اشاره کرد. اکنون نوبت به توئیتر رسیده تا از تجارب کردستانی برای نجات این شبکه اجتماعی استفاده کند.

 

مدیرعامل جدید توئیتر تغییرات گسترده‌ای را برای نجات توئیتر برنامه‌ریزی کرده که از میان آن‌ها می‌توان به اخراج بیش از ۳۳۰ کارمند این کمپانی بزرگ اشاره کرد که در حدود ۸ درصد از کارکنان توئیتر را تشکیل می‌دهند. دورسی، مدیرعامل توئیتر درباره دعوت کردستانی به این کمپانی می‌گوید: «کردستانی ازجمله مدیرانی است که می‌تواند در بهبود و رونق شرایط توئیتر نقش مهم و مؤثری داشته باشد.»

 

کردستانی نیز با انتشار توئیت‌های مختلفی به بیان احساسات خود در رابطه با همکاری جدیدش در توئیتر پرداخته و از اینکه در کنار دورسی به‌عنوان رهبر جدید توئیتر فعالیت دارد، ابراز خوشحالی کرده است.

 

* مدیر ایرانی اجرایی سابق توئیتر به استارت‌آپ رفت

 

 «علی روغنی» که حدودا یک سال و نیم پیش از مدیر اجرائی توئیتر استعفا داده بود به سمت سرپرستی استارت‌آپ Y Combinator منصوب شد تا بتواند به رشد و توسعه استارت‌آپ‌ها کمک کند. «سام آلتمن»، مدیرعامل این سازمان از پیوستن روغنی به این شرکت با عنوان «شریکی تحسین‌برانگیز» یاد کرده است. این موضوع در حالی است که علی روغنی در نوامبر سال گذشته به‌عنوان شریک پاره‌وقت به این سازمان ملحق شده بود.

 

شتاب‌دهنده Y Combinator در سال ۲۰۰۵ میلادی کارش را آغاز کره بود. این شرکت‌ها را به‌عنوان «شتاب‌دهنده» startup accelerator می‌شناسند. شتاب‌دهنده‌ها، نقشی کلیدی در دستیابی استارت‌آپ‌ها به رشدی سریع‌تر دارند که در حقیقت جزو ذاتی آن‌هاست.

 

یک شتاب‌دهنده خدماتی که استارت‌آپ‌ها نیاز دارند را به‌صورت کامل در اختیارشان قرار داده و در مقابل سهم کمی از سهام شرکت استارت‌آپ را تملک می‌کند. فضای کاری با امکانات و تجهیزات، ارائه آموزش‌های لازم، کمک به ایجاد درک عمیق از فضای کسب‌وکار، هزینه سرمایه‌گذاری اولیه، هدایت تیم‌ها و... ازجمله خدماتی است که توسط این مراکز ارائه می‌شوند.