fa-IR
تمام شرکت‌های مستقر در پارک علم‌وفناوری دانشگاه آزاد «دانش‌بنیان» هستند

تمام شرکت‌های مستقر در پارک علم‌وفناوری دانشگاه آزاد «دانش‌بنیان» هستند

مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت و جامعه دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه تمام شرکت‌های مستقر در پارک علم‌وفناوری دانشگاه آزاد «دانش‌بنیان» هستند، قول پیگیری مشکلات احتمالی شرکت‌های مستقر در این پارک‌ها در ارتباط با بحث معافیت‌های مالیاتی را داد.

هم‌زمان با فرارسیدن سال ۱۳۹۶ و بهار طبیعت، برخی شرکت‌های دانش‌بنیان با حفظ روحیه بهاری به دفاتر سازمان امور مالیاتی در مناطق مختلف تهران برای تسویه میزان مالیاتشان مراجعه کردند اما با پاسخی عجیب مواجه شدند که به گفته خودشان، آب سردی بر تمام تلاش آنان بود.

برخی از این شرکت‌ها که یکی دو موردشان هم در پارک‌های علم‌وفناوری مستقر بودند، هنگام مراجعه به دفاتر منطقه‌ای سازمان امور مالیاتی در تهران با برخوردهای سردی از سوی مسئولان مربوطه در آن دفاتر مواجه شده‌اند و درنهایت به آن‌ها گفته‌شده که مشمول استفاده از معافیت مالیاتی نمی‌شوند!

حل مشکل دانش‌بنیان‌ها با سازمان مالیاتی

بر اساس قانون، شرکت‌های دانش‌بنیان از معافیت مالیاتی برخوردارند، اما مشکل برخی از این شرکت‌ها در برخورداری از معافیت مالیاتی موجب شد تا به‌واسطه سلسله پرونده‌های «دانش‌بنیان رمز توسعه پایدار کشور» که در خبرگزاری تسنیم با رویکرد بررسی شرایط حاکم بر امور دانش‌بنیان پیگیری می‌شود، پای چنین بحثی به رسانه باز شود.

شرکت‌های مستقر در پارک علم‌وفناوری دانشگاه آزاد و معافیت مالیاتی

در جریان این پیگیری‌ها، تمام مسئولان ذی‌ربط خبر از قانونی بودن بحث معافیت مالیاتی برای شرکت‌ها و محصولات دانش‌بنیان دادند و صراحتاً این موضوع را به بخشنامه رئیس سازمان امور مالیاتی کشور مربوط دانستند؛ به این معنی که سیستم مالیاتی کشور با اعمال معافیت بر درآمد شرکت‌های دانش‌بنیان روی محصولات دانش‌بنیانشان موافقت کرده است.

بااین‌حال مسئولان حوزه علمی کشور، خبر از پیگیری پرونده‌های مالیاتی دانش‌بنیان‌ها در کمیته‌ای ویژه دادند و به جد پیگیر مشکلاتی ازاین‌دست شدند؛ با گذشت کمتر از یکی دو هفته از انتشار گزارش و پیگیری‌های تسنیم، به‌مرور مشکل شرکت‌هایی که پیش‌ازاین اعتراض داشتند حل شد و کارشناسان حوزه مالیات با آن‌ها کنار آمدند.

اما موضوع به همین‌جا ختم نشد و شائبه چنین برخوردی با شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک علم‌وفناوری دانشگاه آزاد نیز به گوش رسید که البته شکایتی از سوی خود شرکت‌های مستقر در این پارک اعلام نشد اما برخی کارشناسان این حوزه، با نگاهی که از بیرون به این شرکت‌ها داشتند، چنین موضوعی را نقل کردند.

با طرح چنین شائبه‌ای موضوع را از داوود ثمری؛ مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه آزاد اسلامی پیگیری کردیم و وی با تأکید بر اینکه قانون برای همه یکسان است، اظهار کرد: پارک علم‌وفناوری دانشگاه آزاد اسلامی از شورای گسترش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مجوزش را اخذ کرده است.

مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه قانون هر آنچه باشد برای همه پارک‌ها و شرکت‌های مستقر در آن‌ها یکسان است، تصریح کرد: در جریان مشکل پیش‌آمده برای این شرکت‌ها از منظر مالیاتی نیستم اما بر اساس قانون شرکت‌هایی که شناسه دانش‌بنیان را از کارگروه تشخیص صلاحیت شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اخذ کرده باشند قطعاً مشمول معافیت مالیاتی می‌شوند.

استقرار دانش‌بنیان‌ها در پارک دانشگاه آزاد

وی با تأکید بر اینکه عموماً در پارک‌های علم‌وفناوری، شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر می‌شوند، گفت: تا حال حاضر مشکلی در ارتباط با پرونده‌های مالیاتی شرکت‌های مستقر در پارک نداشتیم و هر نامه‌ای به دفاتر سازمان مالیاتی دادیم، مورد تأیید آن‌ها در ارتباط با محصولات دانش‌بنیان و اعمال معافیت‌ها قرارگرفته است.

ثمری درباره فرآیند اعمال معافیت برای شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در این پارک گفت: روند ارائه اظهارنامه و استفاده از معافیت مالیاتی همچون فرآیندی است که معاونت علمی برای تمامی شرکت‌های دانش‌بنیان ترسیم کرده است؛ ابتدا باید شرکت‌های دانش‌بنیان اظهارنامه‌های مالیاتی خود را تسلیم کنند و بعد مسئولان معاونت علمی روی اظهارنامه‌های آن‌ها تأییدیه دانش‌بنیانی صادر می‌کنند تا بر اساس آن ارزیابان و ممیزان مالیاتی اقدام به اعمال معافیت مالیاتی برای محصولاتشان کنند.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر حدود ۳۰ شرکت دانش‌بنیان در پارک علم‌وفناوری دانشگاه آزاد اسلامی مستقر هستند.

با توجه به اینکه ممکن است بعضاً مشکلاتی نظیر عدم آگاهی کارشناسان و ارزیابان مالیاتی نسبت به قانون مرتبط با معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان در حین ارزیابی به وجود آید، شرکت‌های مستقر در پارک علم‌وفناوری دانشگاه آزاد اسلامی با توجه به اینکه تماماً دانش‌بنیان هستند، می‌توانند مشکلاتشان را از دو طریق پیگیری کنند.

یکی از طریق دفتر امور شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی و دیگری دفتر ستادی پارک علم‌وفناوری دانشگاه آزاد اسلامی؛ مسئولان هر دو بخش نیز قول داده‌اند تا در ارتباط با پیگیری هر پرونده‌ای دراین‌باره کوتاهی نکرده و تا برطرف شدن مشکل تمام تلاش خود را به‌کارگیرند.