وزیر ارتباطات: اشتغال جهشی نیازمند ICT است

وزیر ارتباطات: اشتغال جهشی نیازمند ICT است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: می‌توان از سال آینده، این کنفرانس را به‌صورت بین‌المللی برگزار کرد که وزارت ارتباطات در این زمینه حمایت می‌کند، همچنین این کنفرانس می‌تواند نقشه راه ارتباط میان صنعت و دانشگاه برای تولید اشتغال را فراهم کند.

محمود واعظی در بیست‌وپنجمین کنفرانس برق ایران گفت:‌ این همایش ببیست‌وپنج سال منظم برگزارشده است و این نشان می‌دهد که دانشگاهیان در ایران وقتی تصمیمی می‌گیرند بر تصمیمشان استوار و پایدارند.

وی افتخار برگزاری همایش در بیست‌وپنج دانشگاه به‌صورت هم‌زمان و سی‌ویک اداره کل ارتباطات استان‌های کشور را مثبت ارزیابی کرد و گفت: با توجه به تعداد مقالات و کارگروه‌های تخصصی در این همایش، امیدوارم این دستاوردهای علمی مورداستفاده قرار گیرد.

واعظی با اشاره به اینکه یک ربع قرن از برگزاری این کنفرانس می‌گذرد و این کنفرانس وارد فاز جدیدی شده است پیشنهاد کرد: می‌توان از سال آینده، این کنفرانس را به‌صورت بین‌المللی برگزار کرد که وزارت ارتباطات در این زمینه حمایت می‌کند، همچنین این کنفرانس می‌تواند نقشه راه ارتباط میان صنعت و دانشگاه برای تولید اشتغال را فراهم کند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه طبق گزارش، حدود ۴۵ درصد از مقالات این کنفرانس در حوزه ICT (کامپیوتر و مخابرات) است افزود: اگر الکترونیک هم به این موضوعات اضافه می‌شد حدود ۷۰۰ درصد از مقالات این همایش را شامل می‌شد.

وی با اشاره به اینکه در دنیای امروز به دلیل افزایش جمعیت و کمبود منابع، مشکلات اقتصادی، اجتماعی وجود دارد افزود: فناوری‌های نوین می‌تواند این مشکلات را به خدمت بگیرد.

به گفته واعظی اگر بخواهیم اشتغال جهشی داشته باشیم، لازم است توجه ویژه به ICT داشته باشیم تا بتوانیم انواع کسب‌وکارهای الکترونیکی و دانش‌بنیان را راه‌اندازی کنیم.

وزیر ارتباطات با تأکید بر این‌که باید به تحول فناوری‌ها نگاه ویژه‌ای داشته باشیم افزود:‌دانش مهندسی باید به‌عنوان زیرساخت فناوری و پاسخگوی نیازها باشد.

نوآوری بدون هوشمند سازی میسر نمی‌شود
واعظی با اشاره به اینکه امروز نوآوری در کشاورزی، پزشکی، سلامت، صنعت و تجارت بدون هوشمند سازی میسر نمی‌شود افزود: درگذشته مطالب کاربردی برای چهار یا پنج سال اعتبار داشت اما امروزه در حوزه ICT هر شش ماه تا یک سال، باید منتظر یک پدیده جدید باشیم.

وزیر ارتباطات تصریح کرد:‌ با توجه به‌سرعت تحول فناوری‌ها و کاربرد آن‌ها لازم است اساتید، پژوهشگران، دانشجویان باهمان سرعت حرکت کنند تا عقب نمانند.

وی با تأکید بر اینکه نباید نگاهمان به حوزه ICT تشریفاتی باشد افزود: در این دولت سعی کردیم ارتباطات و فناوری اطلاعت، بستری برای افزایش و ارتقای علم باشد.

واعظی به راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات و بومی‌سازی تکنولوژی‌ها در دولت یازدهم اشاره کرد و گفت: هم‌زمان با استفاده کارآمد سعی کرده‌ایم جلوی آلودگی‌های فضای مجازی را از طریق فیلترینگ هوشمند بگیریم.

وی ادامه داد: فکر می‌کنم دانشجویان و مردم خودشان می‌فهمند که چه چیزی به نفع آن‌ها است.

واعظی تصریح کرد: امروز به دنبال آن هستیم که از رایانش ابری به‌عنوان زیرساخت رایانش شبکه‌های کشور استفاده بهتری کنیم.

این مقام مسئول یادآور شد: امروز تلفیق سخت‌افزار و نرم‌افزار می‌تواند بسیاری از مشکلات ما را حل کند که در مقایسه با گذشته نیز بسیار ارزان است.

به اینترنت اشیا نگاه کاربردی داشته باشیم
وزیر ارتباطات به بهره‌مندی از اینترنت اشیاء در بخش صوت، تصویر، کشاورزی و سلامت اشاره کرد و افزود باید به 5G و داده‌ای عظیم، نگاه کاربردی داشته باشیم.

وی به همکاری‌های نزدیک میان وزارت ارتباطات، این کنفرانس و همه دانشگاه‌هایی که در این حوزه کار می‌کنند را مهم ارزیابی کرد و گفت: در کار پژوهشی نیازمند منابع مالی و انگیزه هستیم که در این میان لازم است نتایج تحقیقات به محصول تبدیل شود و در ارتباط با کاربردی شدن پژوهش‌ها باید بیشتر باهم کارکنیم.

واعظی با تأکید بر اینکه امروز دیگر در دنیا خلق ثروت از منابعی چون نفت، بانک‌ها، بیمه و... نیست؛ افزود امروز منابع شرکت‌های بزرگ، نرم‌افزار و سخت‌افزار است.

وزیر ارتباطات با تأکید بر اینکه از ۳۸ سال گذشته درزمینه ارتباط دانشگاه و صنعت سخنرانی کرده‌ایم اما هنوز ارتباط عملی و خوبی میان صنعت و دانشگاه به وجود نیامده است گفت: اگر دانشگاه نیازهای کشور را ندانند به هر چه که تربیت و تحقیق می‌کنند امیدی ندارند که آن در آینده به محصول تبدیل شود و صنعت نیز اگر بدون پشتوانه علمی کار کند؛ وقت و منابع را هدر می‌دهد.

این مقام مسئول تصریح کرد: سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی بر دانش‌بنیان شدن همه فعالیت‌ها تأکید دارد؛ به‌ویژه فعالیت‌هایی که در بخش فناوری و صنعت است که امروز باید از آن‌ها استفاده شود و فردا دیر است.

واعظی به سیاست کلی علم و فناوری که مسیر را می‌گشاید اشاره کرد و گفت:‌‌ این سیاست‌ها قدرت شکوفایی و مانور برای فعالیت در حوزه ICT را باز می‌کند که پشتوانه خوبی است.

وزیر ارتباطات به شعار امسال به نام اقتصاد مقاومتی، اشتغال و تولید اشاره کرد و گفت: مگر می‌شود با روش‌های سنتی گذشته تحول به وجود آورد.