ستاری: صنوف قدیمی در مقابل تکنولوژی‌های جدید مقاومت می‌کنند

ستاری: صنوف قدیمی در مقابل تکنولوژی‌های جدید مقاومت می‌کنند

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: صنوف قدیمی، مقاومت‌هایی با تکنولوژی جدید دارند ولی شرکت‌های فناوری می‌توانند این مقاومت‌ها را بشکنند.
دکتر سورنا ستاری در حاشیه نخستین نمایشگاه چاپ سه‌بعدی و مسابقه بهترین چاپگرهای سه‌بعدی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: پرینترهای سه‌بعدی یک تحول در آینده به شمار می‌رود که امیدوار هستیم این تکنولوژی به‌زودی در حوزه‌های سنتی وارد شود.
وی افزود: یکی از حوزه‌هایی که پیش‌بینی می‌شود تحت تأثیر پرینترهای سه‌بعدی قرار بگیرد ساخت‌وساز ساختمان است زیرا در این حوزه هنوز تکنولوژی خوبی به کار نمی‌گیریم و مصالح قدیمی و کیفیت‌های کمتر ساختمان‌سازی در کشور صورت می‌گیرد.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: امیدوار هستیم که تکنولوژی پرینترهای سه‌بعدی در این فنون قدیمی به‌خوبی وارد شود و باعث تحولی در این حوزه‌ها شود؛ زیرا می‌تواند قیمت ساخت‌وساز را شدیداً کاهش دهد.
وی با بیان اینکه همچنین دقت ساخت‌وساز با پرینترهای سه‌بعدی افزایش می‌یابد خاطرنشان کرد: در حال حاضر محققان ایرانی با پرینترهای سه‌بعدی در حوزه‌های پلیمری و فلزی فعالیت می‌کنند که باید به حوزه ساخت‌وساز ورود کنند.
ستاری در ادامه اظهار کرد: ما در کشور با پرینترهای سه‌بعدی در حوزه پلیمری و فلزی پیشرفت‌هایی داشته‌ایم؛ ساخت این پرینترها و مواد اولیه تماماً ایرانی بوده است.
وی ادامه داد: برخی مشاغل شدیداً به این سمت درحرکت هستند. یکی از حوزه‌هایی که باید به این صنعت رجوع پیدا کند صنف طلا و جواهر، پزشکی و سلول‌های بنیادی است که از همین حالا باید به فکر پیشرفت آن باشیم.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری تأکید کرد: صنعت چاپگرهای سه‌بعدی یک صنعت جدیدی است که امیدواریم در حوزه صادرات وارد شویم تا تحول بزرگی صورت گیرد.
وی با بیان اینکه در حال حاضر سه سازنده با پرینترهای سه‌بعدی در حوزه فلز کار می‌کنند گفت: در صنف طلا و جواهر که از این دستگاه‌ها بهره می‌برند فروش بالایی دارند.

به گفته ستاری تکنولوژی چاپگرهای سه‌بعدی جدید است و برای ورود به بازار نیاز به زمان دارد زیرا بازار به‌زور فراهم نمی‌شود.
وی با بیان اینکه هنوز صنوف قدیمی مقاومت‌هایی با تکنولوژی جدید دارند گفت: ولی این شرکت‌هایی که در حوزه ساخت پرینترهای سه‌بعدی فعالیت می‌کنند می‌توانند این مقاومت‌ها را بشکنند زیرا در کیفیت دقت و قیمت ساخت تأثیر بسزایی دارد.