وزیر ارتباطات تأکید کرد؛ تولید محصولات فناوری اطلاعات با نگرش صادرات

وزیر ارتباطات تأکید کرد؛ تولید محصولات فناوری اطلاعات با نگرش صادرات

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: محصولات حوزه فناوری اطلاعات ازجمله نرم‌افزار و محصولات محتوایی باید با نگرش صادرات تولید شود تا در تولید ناخالص داخلی نقش داشته باشد.
محمود واعظی در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به صادرات به‌عنوان یک موضوع جدی در کنار تولید اشاره کرد و گفت: اگر محصولی با نرم‌افزار   نیت صادرات تولید شود، درعین‌حالی که صادر می‌شود، بازار خوبی را نیز در داخل به دست می‌آورد.

وی با اشاره به شعار امسال در حوزه تولید و اشتغال، ادامه داد: تمام مدیران وزارت ارتباطات باید بحث تولید و اشتغال را به‌صورت جدی و با اعتقاد کامل در سال جاری دنبال کنند.

وزیر ارتباطات بر اولویت اشتغال در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تأکید کرد و افزود:‌ فارغ‌التحصیلان رشته‌های حوزه IT حدود ۱۶ درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها هستند که رقم بالایی است و باید کاری در این حوزه انجام شود که برای کل جامعه تأثیرگذار باشد.

وی به اهمیت حوزه تولید اشاره کرد و گفت:‌ تولید در وزارت صنعت و یا کشاورزی معنی متفاوتی با تولید در وزارت ارتباطات دارد، در این حوزه به‌جای ایجاد اشتغالی که فقط جنبه ظاهری دارد و خیلی در GDP کشور نقش ندارد، باید به دنبال ایجاد اشتغالی که به محصول تبدیل شود باشیم که این محصول می‌تواند نرم‌افزاری و یا تولید محتوا باشد.

واعظی افزود: در این حوزه هم باید طوری سرمایه‌گذاری شود که زمانی که عنوان می‌شود اشتغال، در کنار آن تولید نیز، مطرح شود.

وی تصریح کرد: زمانی که محصولی از کشور خارج می‌شود، هم کیفیت آن محصول افزایش‌یافته و هم درآمد ارزی به دست می‌آید و در کنار آن، شیوه ثروت آفرینی را نیز فرامی‌گیریم که باعث بزرگ شدن تجارت هم می‌شود.

واعظی به برنامه‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال ۹۶ اشاره کرد و افزود: این جلسات فقط با موضوع شعار امسال در حوزه اشتغال و تولید برگزار می‌شود؛ اما تمام برنامه‌های این وزارتخانه فقط چند پروژه اقتصاد مقاومتی نیست و باید تمام برنامه‌های مصوب شده برای سال ۹۶ و باقی‌مانده سال ۹۵ با رویکرد توسعه‌ای پیگیری شده و اجرا شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این جلسه درباره کاهش قیمت تعرفه‌ها نیز خاطرنشان کرد: کاهش قیمت تعرفه‌ها باید به صورتی باشد که برای مردم قابل‌درک بوده و بتوانند از تمام خدمات در این حوزه با تعرفه کمتر استفاده کنند.