تکلیف استان‌ها در تولید محتوای بومی فضای مجازی تعیین شد
معاون وزیر ارتباطات خبر داد؛

تکلیف استان‌ها در تولید محتوای بومی فضای مجازی تعیین شد

معاون وزیر ارتباطات از تعیین تکلیف برای هر استان در تولید محتوای بومی خبر داد و گفت: هر استان باید متناسب با ظرفیت فناوری اطلاعات خود، در توسعه اقتصاد این بخش و تولید محتوا نقش داشته باشد.

مرتضی براری با اشاره به اهداف اجرای طرح توسعه کسب‌وکار و اشتغال پایدار (تکاپو) در استان‌های کشور، اظهار داشت: این طرح باهدف جذب بازار فناوری اطلاعات و ارتباطات توسط جوانان و تولید محتوای بومی دیجیتال مطابق با اهداف برنامه ششم توسعه و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، تعریف‌شده است.

وی با بیان اینکه تاکنون دولت و بخش خصوصی موفق به سرمایه‌گذاری ۲۰ هزار میلیارد تومانی در توسعه زیرساخت‌ها و شبکه دسترسی به شبکه ملی اطلاعات شده‌اند، ادامه داد: هم‌اکنون بستر توسعه کسب‌وکار در این بخش فراهم‌شده و فضای دانشگاه‌ها برای توسعه کسب‌وکارهای نوپا آماده است.

معاون امور دولت و استان‌های وزیر ارتباطات، از برگزاری ۱۵۰۰ رویداد کارآفرینی مرتبط با این بخش در سال ۹۵ و در استان‌های کشور خبر داد و گفت: پیش‌بینی می‌شود حجم بازار فناوری اطلاعات در برنامه ششم توسعه رشد خوبی داشته باشد.

وی اولویت مدنظر را توسعه محتوای بومی در فضای مجازی عنوان کرد و گفت: هم‌اکنون رایزنی با روسای دانشگاه‌ها و استانداران برای ایجاد فضای مناسب در جهت توسعه محتوای بومی توسط فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در حال انجام است و از سوی دیگر تلاش بر این است که از سرمایه‌گذاری شرکت‌ها و اپراتورهای بزرگ، برای فراهم کردن بستر فعالیت شرکت‌های کوچک و نوپا استفاده کنیم.

براری تأکید کرد: باید بازار ملی فناوری اطلاعات و ارتباطات را به کسب‌وکارهای کوچک استانی گره بزنیم و این هدف میسر نخواهد شد مگر آنکه شرکت‌های بزرگ فناوری اطلاعات به شکل‌گیری کسب‌وکارهای جدید کمک کنند تا محصولات این شرکت‌ها وارد بازار شود.

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه طرح تکاپو با همکاری میان وزارت ارتباطات و وزارت کار در جریان است، اضافه کرد: با توجه به شعار امسال مبنی بر ایجاد اشتغال و تولید، به این طرح سرعت بخشیدیم تا درنهایت شاهد توسعه اقتصاد محتوا و خدمات در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات باشیم.

وی از تعیین تکلیف برای هر استان در تولید محتوای بومی فضای مجازی متناسب با ظرفیت استان‌ها خبر داد و گفت: هر استان باید از ظرفیت فناوری اطلاعات و ارتباطات برای توسعه اقتصاد این بخش و تولید محتوای بومی استفاده کند؛ براین اساس با هماهنگی با استانداران و مراکز دانشگاهی، تکلیف و سهم هر استان در تولید محتوا برای رسیدن به سیاست‌های مدنظر کشور،  مشخص شد.