fa-IR
دکتر ستاری: موانع فراروی کسب‌وکارهای نوین برداشته شود

دکتر ستاری: موانع فراروی کسب‌وکارهای نوین برداشته شود

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری بهره‌گیری از فناوری روز جهان در کسب‌وکار را زمینه‌ساز توسعه اقتصاد و تقویت اقتدار کشور خواند و گفت: باید موانع فراروی کسب‌وکارهای نوین برداشته شود.

دکتر سورنا ستاری شنبه در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان فارس افزود: فراهم شدن محیط کسب‌وکار حمایت همه‌جانبه دستگاه‌های دولتی را می‌طلبد.

وی اظهار کرد: اگر امروز جوانی خواست که کارآفرینی کند و نخواست که کارمند دولت باشد، باید از این موضوع استقبال کنیم و مشکلات فراروی او را رفع کنیم تا به دنبال کارمندی نباشد.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری گفت: در این مسیر، همه بخش‌های استان به یک شتاب‌دهنده رشد علم و فناوری تبدیل و زمینه‌ساز ایجاد شمار زیادی از شرکت‌های دانش‌بنیان شوند.

وی افزود: جلو جوانان را نباید بگیریم و اجازه و فرصت دهیم که نوآوری‌هایی که دارند را اجرا کنند، اگر شکست خوردند بازهم به آن‌ها فرصت و اجازه دهیم.

ستاری ادامه داد: شنیدم که در شیراز جلوی اجرای طرح تاکسی اینترنتی گرفته‌شده است، سؤال اینجاست که جلو چند تا ازاین‌گونه طرح‌ها را می‌توان گرفت، باید باور و نگاه خودمان را تغییر دهیم.

این عضو کابینه گفت: بستن کسب‌وکار افتخار نیست، یک ذلت و خیانت است، به هر بهانه‌ای که وجود دارد که می‌توان مثبت به آن‌ها نگاه کرد یا منفی نگاه کرد.

وی گفت: باید با دست یافتن به درک درست از مفاهیم کسب‌وکار جدید، مفاهیم اقتصاد آلوده به درآمد نفت را کنار بگذاریم.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری ادامه داد: باید این دانش و فناوری را به قالی‌باف و کسی که پشت‌دار قالی می‌نشیند یاد دهیم و با فناوری به وی کمک کنیم نه اینکه کارش را از او بگیریم.

ستاری گفت: ما باید با استفاده از فرهنگمان بتوانیم کارآفرینی را توسعه دهیم و اقتدار اجتماعی خودمان را در دنیا بالا ببریم و این اتفاق نمی‌افتد مگر اینکه با تکنولوژی مخلوط شود و بچه‌ها و جوانان ما که در شرکت‌های نوپا و استارت آپ ها کار می‌کنند توان این کار را دارند چراکه انگیزه و اعتمادبه‌نفس دارند.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری افزود: در آغاز دولت تدبیر و امید، بحث تغییر جهت اقتصاد کشور به سمت اقتصاد دانش‌بنیان و اقتصاد انسان‌محور را آغاز کردیم چراکه همه ما امروز به این نتیجه رسیده‌ایم که با فروش نفت خام به هیچ جایی نمی‌رسیم.

وی ادامه داد: افرادی که امروز قدرت اقتصادی هستند به‌واسطه چه چیز به اینجا رسیده‌اند، همان کشورهایی که در علم یک، دو و سه هستند همان‌ها در اقتصاد هم جایگاه‌های برتر جهان را در اختیاردارند.

ستاری اظهار کرد: در اقتصاد نفتی، منظور از اشتغال، استخدام است؛ بچه‌های ما با استخدام از بین می‌روند؛ همان افرادی که می‌توانستند خلاقیت و استعداد خود را شکوفا کنند؛ ازاین‌رو باید نوع اقتصاد کشور را به اقتصاد دانش‌بنیان تغییر دهیم.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری در ادامه بهره‌گیری از ظرفیت‌های درون استان‌ها را زمینه‌ساز گره‌گشایی از مشکلات آن‌ها دانست و گفت: مشکلات استان داخل استان حل می‌شود، این مشکلات باید بهره‌گیری از ظرفیت جوانان باهوش و اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌ها حل شود و برای همه آن‌ها راه‌حلی وجود دارد.

** استاندار: فارس در مسیر درست توسعه قرارگرفته است

استاندار فارس نیز در سخنانی در این جلسه گفت: امروز این استان در مسیر توسعه قرارگرفته و حرکت می‌کند که این مسیر و حرکتی درست است.

سید محمدعلی افشانی افزود: در سال گذشته در فارس در حوزه اقتصاد مقاومتی درزمینه برنامه‌های مختلف اقداماتی داشته‌ایم که شاید اگر تمام این اقدامات انجام‌شده به‌درستی به مردم منتقل‌شده بود باوجود قضاوت مثبت مردم نسبت به اقدامات دولت اما امروز قضاوت مثبت‌تری داشتند.

وی، یکی از مهم‌ترین برنامه‌های اجراشده در استان را طرح ارتقای توان تولید دانست و گفت: پارسال ۱۲۹ جلسه کارگروه تشکیل و مشکلات ۸۳۰ واحد تولیدی مشکل‌دار بررسی شد.

استاندار فارس گفت: درمجموع و تاکنون به ۴۵۰ واحد تولیدی مشکل‌دار ۶۰۵ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شد و مشکلات ۴۷۳ واحد نیز موردبررسی قرارگرفته که یکی پس از دیگری حل خواهد شد.

افشانی بیان داشت: با توجه به اینکه این استان هم قطب پزشکی جنوب کشور است و هم از دیرباز مرکز درمان استان‌های هم‌جوار و کشورهای حاشیه خلیج‌فارس بوده، بحث ایجاد شهر گردشگری و سلامت در زمینی به مساحت ۸۳۰ هکتار است که کار طراحی آن با مشارکت سرمایه‌گذار خارجی انجام‌شده و عملیات اجرایی آن نیز در سفر اخیر رئیس‌جمهوری (۳۱ فروردین ۹۶) در شیراز آغاز شد.

استاندار فارس ادامه داد: یکی از اقدام‌های اساسی که در استان انجام شد که امیدواریم پاسخ مثبت هم بگیریم، مسئله تأمین آب در استان و مهم‌تر از آن بهره‌وری مناسب آب است.

افشانی، با اشاره به افزایش گلخانه‌های استان از ۱۴۰ هکتار در سال ۹۳ به ۲۲۰ هکتار در سال ۹۵، گفت: مهم‌ترین کار توسعه گلخانه‌هاست اما ۸۵ درصد اعتباری که دولت برای آبیاری نوین می‌دهد شامل گلخانه‌ها نمی‌شود درحالی‌که مهم‌ترین بخش آبیاری نوین مربوط به گلخانه‌هاست.

استاندار فارس ادامه داد: در ۲ سال گذشته بیش از بیست و دو هزار هکتار و ظرف سه سال گذشته بیش از سی و سه هزار هکتار آبیاری نوین در استان انجام شد.

افشانی گفت: ظرف سه سال گذشته بیش از دو میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی به‌صورت فاینانس در فارس انجام شد که ازجمله می‌توان به سیمان خاکستری لامرد و فولاد نی‌ریز اشاره کرد.

وی گفت: پارسال نیز ۱۰ طرح به مبلغ نود و پنج میلیون دلار در سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های فنی و اقتصادی ایران تصویب شد که ۲۰ برابر سال‌های ۹۳ و ۹۴ است.

افشانی افزود: علاوه بر آن حدود پانصد میلیون یورو فاینانس برای نیروگاه سیکل ترکیبی لامرد و هفتصد و هفتاد میلیون دلار هم در شورای اقتصاد برای مترو شیراز به تصویب رسید.

استاندار فارس تصریح کرد: به دنبال گشایش حاصل‌شده پس از برجام، وضعیت سرمایه‌گذاری خارجی در استان نیز مناسب شد و برخی پروژه‌هایی که به‌طور کامل با سرمایه‌گذاری خارجی انجام شد نیز در دهه فجر پارسال افتتاح گردید.

وی ضمن قدردانی از حمایت‌های معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری از شرکت‌های دانش‌بنیان، پارک علم و فناوری و دانشگاه‌های این استان افزود: یکی از مهم‌ترین کارهایی که در این استان با جدیت دنبال می‌شود بحث ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان است که تعداد آن‌ها از ۳۶ شرکت در سال ۹۴ امروز به ۹۷ شرکت رسیده است.

افشانی ادامه داد: علاوه بر آن‌هزار و بیست و یک میلیون دلار نیز سال قبل برای فارس از محل صندوق توسعه ملی تصویب شد که دویست و هفتاد و شش میلیون دلار آن مربوط به فولاد نی‌ریز بود که در سفر رئیس‌جمهوری گشایش اعتبار شد و عملیات اجرایی آن آغاز شد.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری شنبه در سفری یک‌روزه به استان فارس سفرکرده است.

ستاری در نخستین برنامه‌های خود در شیراز نمایشگاه توانمندی‌های شرکت‌های دانش‌بنیان استان فارس را افتتاح و در آیین بهره‌برداری از مرکز جامع سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی دانشگاه علوم پزشکی شیراز شرکت کرد.