fa-IR
صدور بیش از پانصد میلیون دلار محصولات دانش‌بنیان به سایر کشورها

صدور بیش از پانصد میلیون دلار محصولات دانش‌بنیان به سایر کشورها

وزیر علوم گفت: در این دولت بیش از پانصد میلیون دلار محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان به سایر کشورهای جهان صادر شد.

آیین اختتامیه سیزدهمین جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی و سومین المپیاد طرح کسب‌وکار دانشجویی با حضور وزیر علوم و با معرفی برترین‌ها در اصفهان برگزار شد.

محمد فرهادی در این مراسم با تأکید بر حمایت دولت از فرایند تبدیل علم به فناوری‌های موردنیاز کشور اظهار داشت: دولت تدبیر و امید از ابتدای آغاز به کار از فعالیت‌هایی که منجر به فرایند تبدیل علم به فناوری‌های موردنیاز کشور و تجاری‌سازی آن‌ها در مسیر اقتصاد دانش‌بنیان شود، حمایت کرده و تبدیل مراکز دانشگاهی و علمی به دانشگاه‌های نسل سه با رویکرد کارآفرینی و خلق ثروت را در زمره اصلی‌ترین فعالیت‌های خود قرار داده است.

وی افزود: در طول فعالیت دولت تدبیر و امید بیش از پانصد میلیون دلار محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان به سایر کشورهای جهان صادر شد.

وزیر علوم خاطرنشان کرد: این میزان صادرات و همچنین سفر هیئت‌های مختلف علمی و فناوری به کشورمان و برگزاری نشست‌های تخصصی و کسب میزبانی سی و پنجمین کنفرانس جهانی پارک‌های علمی و مناطق نوآوری در سال ۲۰۱۸، ازجمله فعالیت‌هایی است که در پرتو عقلانیت و فعالیت مستمر به دست آمد.

فرهادی با بیان اینکه وزارت علوم همسو با سیاست خارجی کشور در پی تعامل فعال و سازنده با دیگر کشورها است، گفت: در این خصوص استفاده از ظرفیت‌ها و تخصص ایرانیان مقیم خارج از کشور، تعامل با دانشمندان سایر ملل و همچنین عرضه محصولات و خدمات دانش‌بنیان به بازارهای بین‌المللی به‌خوبی دنبال شد و نتایج درخشانی نیز برای کشورمان به دنبال داشت.

وزیر علوم، با اشاره به تعامل سازنده این وزارت با سایر نهادهای مرتبط ازجمله معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، گفت: در مسیر توسعه و پیشرفت علمی کشور از هرگونه موازی کاری پرهیز شده است.
وی با اشاره به حمایت از ۳۹ پارک علم و فناوری کشور و صدور مجوز برای بیش از سه هزار شرکت و موسسه دانش‌بنیان، تصریح کرد: بسیاری از این مجموعه‌ها از تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی استفاده کردند.
وزیر علوم در ادامه به حفظ استقلال دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری به‌عنوان دیگر رویکرد دولت یازده اشاره کرد و افزود: این موضوع از ابتدای فعالیت دولت یازده به‌عنوان یک اصل، به‌طورجدی موردتوجه قرار گرفت و با پیگیری‌های مستمر وزارت علوم، خوشبختانه بند (ب) ماده ۲۰ قانون برنامه پنج، در ماده یک احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور به یک ماده‌قانونی دائمی تبدیل شد.

فرهادی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در جهان کنونی موفقیت و پیشرفت از آن کشورهایی است که زمینه را برای ظهور و بروز خلاقیت‌ها و نوآوری‌ها و درنهایت خلق ثروت از رهگذر علم فراهم می‌کنند.
وی با بیان اینکه وجود نیروی انسانی خلاق و باانگیزه از لازمه‌های هر کشوری است، ادامه داد: خوشبختانه کشورمان با داشتن دو هزار و پانصد موسسه و مرکز آموزش عالی و دارا بودن سالانه یک میلیون دانش‌آموخته دانشگاهی، توانسته است جایگاه ارزشمندی را در بین کشورهای منطقه داشته باشد.