fa-IR
ششمین شماره گزارش زیست‌بوم منتشر شد (دانلود نسخه PDF)

ششمین شماره گزارش زیست‌بوم منتشر شد (دانلود نسخه PDF)

ششمین شماره از گزارش زیست‌بوم با تمرکز بر کسب‌وکار فرهنگی و مذهبی، رویکرد آنها در ایران، چالش‌ها و مسائل این گروه از استارت‌آپ‌ها منتشر شد.

نسخه الکترونیکی گزارش زیست‌بوم از طریق لینک انتهای این مطلب قابل دریافت است. همچنین جهت ارائه پیشنهاد‌ها و نظرات، می‌توانید از نشانی ایمیل pr@ictstartups.ir استفاده کنید.


در ششمین شماره گزارش زیست‌بوم مطالب زیر را می‌خوانید:

یادداشت
در یادداشت این شماره،‌ حجت‌الاسلام حمید محمدی، دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی، با اشاره به اهمیت ایجاد ارتباط میان حوزه فرهنگ و فناوری در بخشی از متن خود نوشته است: «مشاغل فرهنگی در کشور چه در زمینه مسایل ملی و چه دینی و مباحث قرآنی توانایی تولید بیش از هزاران محصول را دارند. این حوزه، دریای بزرگی است و باید شهرک‌های تولید این‌گونه از محصولات در دست احداث داشته باشیم تا بتوان مجموعه مشاغل فرهنگی با رویکرد مثبت، اعمم از قرآنی و غیرقرآنی را گردآوری کرد که در این زمینه فعالیت‌هایی در کشور آغاز شده است.» او در بخش دیگری از این یادداشت آورده است: «می‌توان مهارت‌های فنی جوانان را در فضای فرهنگی کشور افزایش دهیم. داستان ارتقای سطح مهارت و ایجاد نگاه و انگیزه مهم است. اگر این کار را انجام ندهیم آینده‌ای در کشور نخواهیم داشت.»

گزارش داخلی
حوزه فرهنگ در ایران همواره به‌دلیل وجود دغدغه‌های ملی و اثرگذاری گسترده‌ با ضوابط و چارچوب‌های مشخصی توسعه پیدا کرده است. با این حال علیرغم حمایت‌های سخاوتمندانه‌ای که در این حوزه وجود دارد نمی‌توان جهش چشمگیری در تولید و ارائه محصولات فرهنگی مشاهده کرد، از سوی دیگر با وجود ده‌ها نهاد و سازمان انتفاعی و غیرانتفاعی، تعریف یک رابطه منطقی میان هزینه و عملکرد در ارتقای ذائقه مخاطبان و بهبود کارکرد محصولات این حوزه دشوار است. تجربه حضور کسب‌وکارهای نوپا در حوزه‌های دیگر نشان می‌دهد ورود ایده‌های خلاقانه و هوشمندی بیشتر در تخصیص منابع می‌تواند شکاف میان محصولات و مخاطبان را پوشش دهد. در این گزارش چند نگاه متفاوت را از سوی دولت و بخش خصوصی مرور می‌کنیم.

مصاحبه
در گفت‌وگوی این شماره علی طائی‌زاده، رییس اداره کل فناوری‌اطلاعات مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران از چگونگی راه‌اندازی بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی فرهنگی با رویکرد آموزشی و دینی می‌گوید.
کوثرنت که یک «شبکه هوشمند علمی ـ پژوهشی برای ارتقای مشارکت زنان در فضای مجازی در جوامع مذهبی» شبکه‌ای بزرگ با نزدیک به یک‌صدهزار عضو که تمامی آنها، خواهران طلبه در مدارس علمیه هستند و در حال حاضر، اجرای امور تحصیلی، تنها بخشی از ظرفیت‌های آن را تشکیل می‌دهد. به دور از تعارفات مرسوم، فرآیند فعالیت زنان در جوامع مذهبی با رویکرد مذهبی، به‌کارگیری فناوری اطلاعات در شهرهای کوچک، تاکید بر آموزش مجازی بانوان و بسیاری موارد دیگر از چالش‌های مهمی به‌شمار می‌آید که به‌سختی می‌توان راه‌حل‌های مشخصی برای آنها پیدا کرد. پاسخ این سوال‌ها، دلیل اهمیت کوثرنت را نشان می‌دهد.

اینفوگرافی
اینفوگرافی این شماره به گزارش «وضعیت درآمد و اشتغال صنایع فرهنگی و هنری»، «میزان فروش کالاهای فرهنگی دیجیتال برحسب نوع کالا و منطقه جغرافیایی»،‌ «مقایسه وضعیت درآمد و اشتغال محصولات فرهنگ و هنری در خاورمیانه با جهان»، «مهم‌ترین موانع کارآفریتی فرهنگی در ایران» و «عوامل حیاتی موفقیت کارآفرینی فرهنگی در ایران» پرداخته است.

گزارش جهان
امروز، کسب‌وکارهای نوپا در اقتصاد جهانی نقش مهمی ایفا می‌کند به‌طوری‌که آگاهی از دلایل موفقیت یا شکست آن‌ها می‌تواند کمک موثری در مسیر حرکت آنها باشد. در این میان، کسب‌وکار در حوزه فناوری‌های برتر به دلیل وابستگی زیاد به سطح بالایی از نوآوری‌های در حال تغییر و نیاز به سرمایه اولیه با چالش‌های بیشتری روبه‌رو هستند. آسیب‌پذیری بالای کسب‌وکارهای نوپا خصوصا در مراحل اولیه رشد می‌تواند منجر به مرگ یک کسب‌وکار شود، بنابراین آگاهی از مجموعه عواملی که منجر به شکست آن‌ها می‌شود، می‌تواند در پیشگیری از ورشکستگی آن کسب‌وکار موثر باشد. در این گزارش برخی از دلایل شکست کسب‌وکارهای نوپا را مرور می‌کنیم.

بخش اخبار
اخبار ایران و جهان که با کسب‌وکارهای نوپا در ارتباط است، در این صفحه آمده است.

رویدادها
در بخش رویدادها می‌توانید از عنوان مهم‌ترین رویدادها طی هفته‌های آتی مطلع شوید.

مقاله
در بخش مقاله این شماره به یکی از مسایل اصلی در مدیریت تیم‌ها پرداخته شده است. تعارض، بخشی از زندگی روزانه و کسب‌وکار است و معمولا رهبران تیم، وقت زیادی برای حل آن ندارند. پیدا کردن افراد مشکل‌ساز و کنار گذاشتن آنها شاید سریع‌ترین راه حل باشد اما راه مناسبی نیست. قوانینی که در این مقاله آمده است به شما کمک می‌کند تا مشکل تعارض را به شیوه‌ای سالم حل کنید.