برج فناوری هرمزگان امسال راه‌اندازی می‌شود/رسالت دانشگاه تنها افزایش دانشجو نیست
‌رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان:

برج فناوری هرمزگان امسال راه‌اندازی می‌شود/رسالت دانشگاه تنها افزایش دانشجو نیست

‌رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان از رشد ۶۸ درصدی اعتبارات این مجموعه در سال جاری خبر داد.
منطقه خلیج‌فارس، علی فتی امروز در نشست خبری با اشاره به اعتبارات پارک علم و فناوری طی سال‌های گذشته افزود: ما فعالیت پارک را زمانی می‌دانیم که ردیف بودجه مستقلی دریافت کردیم و ازنظر ما پارک هرمزگان سال ۹۲ شناسنامه‌دار شد و اعتبار مستقل برای انجام وظایف دریافت کرد.
وی با بیان اینکه از سال ۹۲ تا ۹۵ به‌طور سالیانه بین ۱۰ تا ۲۰ درصد به اعتبارات پارک اضافه می‌شد، گفت: امسال با حمایت دولت برای اولین بار اعتبارات پارک ۶۸ درصد افزایش یافت.
رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان افزود: اعتبارات پارک علم و فناوری هرمزگان سال گذشته یک میلیارد و چهارصد و شصت میلیون تومان بود که این رقم با رشد ۶۸ درصدی به دو میلیارد و صد و شصت میلیون تومان رسید.
وی این افزایش را ناشی از نگاه مثبت به عملکرد و فعالیت‌های انجام‌شده در پارک علم و فناوری از سوی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری عنوان کرد.
فتی همچنین از اختصاص دویست میلیون تومان دیگر طی روزهای گذشته جدای از اعتبارات مصوب خبر داد، گفت: جهش بالای پارک هرمزگان از متوسط به بالا باعث شده تا نگاه‌های مثبتی به این مجموعه شود.

برج فناوری هرمزگان امسال راه‌اندازی می‌شود
وی با اشاره به مشکلات پارک علم و فناوری هرمزگان درزمینه تملک ساختمان و محل استقرار واحدهای فناور طی سال‌های گذشته خاطرنشان کرد، ساختمان استیجاری فعلی ظرفیت تقاضا در حوزه فناوری ندارد ازاین‌رو با پیگیری‌هایی که صورت گرفته است ساختمان سابق دانشگاه هرمزگان را تملک کردیم که ۴۵۰۰ متر فضای فیزیکی دارد که می‌تواند بخش اعظمی از مشکلات ما را مرتفع کند.

رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان ادامه داد، این ساختمان پس از بازسازی و تغییرات در سیستم‌های موجود آن تبدیل به برج فناوری خواهد شد و با بهره‌برداری از آن هرمزگان صاحب برج فناوری می‌شود.

وی با بیان اینکه هزینه این برج را از محل اعتبارات ملی دریافت کرده‌ایم گفت: دوسوم اعتبارات برج فناوری از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و یک‌سوم آن از محل اعتبارات پارک هرمزگان تأمین‌شده است.
فتی افزود: هزینه بازسازی ساختمان نیز از سوی وزارت علوم تأمین‌شده است که امیدواریم با تکمیل آن، برج فناوری هرمزگان راه‌اندازی و تمامی فناوران و مخترعان برای انجام فعالیت در این برج حضورداشته باشند.

به گفته رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان، این برج حداکثر دهه فجر امسال مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

وی همچنین به احداث ساختمان پارک علم و فناور واقع در روبروی دانشگاه اشاره کرد و گفت: بخشی از این بنای ساختمان انجام‌شده است که امیدواریم با تکمیل آن شرکت‌های رشد یافته و دانش‌بنیان در این محل مستقر شوند.

عضویت پارک هرمزگان در انجمن بین‌المللی پارک‌های علم و فناوری جهان

وی همچنین از عضویت پارک علم و فناوری هرمزگان در انجمن بین‌المللی پارک‌های علم و فناوری جهان «IASP» خبر داد و گفت: IASP یک سازمان غیرمردمی بوده و به‌عنوان یک مقام ویژه مشورتی در شورای اقتصادی و اجتماعی ملل متحد است. به گفته فتی، IASP مدیریت حرفه‌ای پارک‌های علمی، تکنولوژی و تحقیقاتی و دیگر حوزه‌های نوآوری را با یکدیگر مرتبط می‌سازد و خدماتی را ارائه می‌دهد که موجب رشد و شکوفایی اعضای خود می‌شود.
رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان بیان کرد: پارک علم و فناوری هرمزگان نیز با رایزنی و تعامل و معرفی شرکت‌های مستقر و ارائه گزارش‌های پیشرفت پروژه‌های خود طی سال‌های اخیر، به تصویب هیئت‌مدیره انجمن بین‌المللی پارک‌های علم و فناوری IASP، در روزهای آغازین سال ۱۳۹۶ به عضویت قطعی انجمن Full Member پذیرفته شد.
فتی گفت: این انجمن همچنین با ایجاد حس رقابت بین شرکت‌ها و کارآفرینان شهرها و مناطق آن‌ها توسعه اقتصاد جهانی را در نوآوری‌ها، کارآفرینی و انتقال دانش و تکنولوژی توزیع می‌نماید. مقر دائمی این اتحادیه در کشور اسپانیا است و پارک علم و فناوری هرمزگان، عضویت تمام‌وقت و حق رأی در هیئت‌مدیره مجمع اتحادیه را خواهد داشت.

مرکز نوآوری و فعالیت در رخدادهای فناورانه

وی در ادامه به فعالیت مرکز نوآوری در پارک علم و فناوری هرمزگان اشاره کرد و گفت: این مجموعه با هدف حمایت از ایده‌های دانش‌آموزی و دانشجویی و برگزاری رخدادهای فناوری شکل گرفت که خوشبختانه نتایج خوبی نیز حاصل شد.

رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان گفت: با راه‌اندازی این مرکز که با مشارکت فرمانداری‌ها و دانشگاه‌های شهرستان‌های هرمزگان صورت گرفته است توانسته ایده‌های افراد را در دورترین نقطه استان شناسایی و حمایت کند.

فتی اظهار کرد: در کنار حمایت از ایده‌های دانش‌آموزی و دانشجویی، رویدادهای ایده شو نیز در شهرستان‌ها از سوی مرکز نوآوری برگزارشده است. این رویداد با هدف رفع مشکلات استان از طریق ایده‌های مردمی برگزار می‌شود که درنهایت منجر به تولید ثروت از سوی فرد ایده پرداز می‌شود.

وی همچنین گفت: با حمایت این مرکز سه رویداد استارت آپ ویکند نیز با موضوعات آزاد، خدمات شهری و شهر هوشمند برگزارشده است.

رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان افزود: حمایت مالی بلاعوض از دانش آموزان نیز از دیگر خدماتی است که پارک هرمزگان از طریق مرکز نوآوری انجام می‌دهد.

فتی تصریح کرد: با همکاری مرکز نوآوری و دفتر مالکیت فکری بسیاری از طرح‌های دانش‌آموزی طراحی و ساخته می‌شود که یکی از این طرح‌ها مربوط به مبینا وطن‌خواه بود که اخیراً موفق به کسب مقام جهانی شد.

توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان در هرمزگان

رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان به توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان در هرمزگان اشاره کرد و گفت: این شرکت‌ها در زمان دولت تدبیر و امید تشکیل‌شده و آمار قابل‌توجهی برای هرمزگان رقم‌زده است.

وی با بیان اینکه با دریافت کارگزاری دانش‌بنیان از سوی پارک علم و فناوری زمینه برای توسعه این شرکت‌ها فراهم‌شده است، گفت: هرمزگان در این زمینه قابلیت‌های فراوانی دارد اما پیش‌تر به دلیل نداشتن کارگزاری تیم‌هایی از خارج استان ارزیابی‌های دانش‌بنیان را انجام می‌دادند که به دلیل زمان اندک بررسی حق بسیاری از شرکت‌ها ضایع می‌شد اما با دریافت کارگزاری دانش‌بنیان توسط هرمزگان این روند آسان‌تر شده و هم نظارت بیشتری بر شرکت‌های دانش‌بنیان هست و هم‌زمان برای بررسی‌ها وجود دارد.

به گفته فتی، در حال حاضر ۲۶ شرکت دانش‌بنیان در هرمزگان وجود دارد که ۱۶ شرکت از واحدهای فناوری هستند که در مراکز رشد پارک فعالیت می‌کنند.

برگزاری مسابقه مکران کاپ

در این نشست خبری همچنین دکتر علیرضا نصیری معاون فناوری و پشتیبانی پارک علم و فناوری هرمزگان از برگزاری مسابقات مکران کاپ خبر داد و گفت: مسابقات بازی‌های رایانه‌ای جام مکران از سری برنامه‌های جدید جشنواره سیریک است که برای اولین بار در خرداد ۹۶ در سطح منطقه‌ی جنوب کشور به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قشم و با همکاری پارک علم و فناوری با اهدای جوایز میلیونی برگزار می‌شود.

به گفته وی، در این دوره از مسابقات گیمرها در بازی‌های رایانه‌ای وارکرافت (Warcraft) و کانتر (Counter) به‌صورت تیمی (تیم‌های ۵ تا ۷ نفره) و در بازی PES به‌صورت انفرادی به رقابت می‌پردازند.

نصیری خاطرنشان کرد، علاوه بر بازی‌های رایانه‌ای بازی پینت بال ویژه بانوان به‌صورت تیمی (تیم‌های ۵ تا ۷ نفره) و برنامه‌های جانبی نظیر تور دور جزیره قشم نیز برگزار می‌شود.