fa-IR
افتتاح مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا در کرمانشاه
با حضور محمود واعظی انجام شد

افتتاح مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا در کرمانشاه

مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکار نوپای فاوا در پارک علم و فناوری کرمانشاه، پنج‌شنبه ۳۱ فروردین‌ماه با حضور محمود واعظی،‌ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افتتاح شد.

این مرکز که از مراکز استانی زیرمجموعه مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا است که بیش از یک سال پیش، با آغاز نامه‌نگاری‌ها و درخواست، پیش‌نیازهای آن به استان کرمانشاه ابلاغ شد و پس از تامین فضا، تجهیزات، کمیته راهبردی و اعضا آن، پنج‌َشنبه ۳۱ فروردین ماه با محمود واعظی،‌ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افتتاح شد.

در کمیته راهبردی این مرکز نمایندگانی از استانداری، اداره رفاه، کار و امور اجتماعی و دانشگاه حضور دارند. پیش از نوروز ۹۶ هم با جلسه‌ای با اعضای این کمیته و مسئولان پارک علم و فناوری کرمانشاه برگزار و در آن برنامه‌های این مرکز برای سال ۹۶ اعلام شد.

محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم افتتاح مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپا کرمانشاه با بیان اینکه کشورهای توسعه‌یافته نگاه ویژه‌ای به فعالیت‌های دانش‌بنیان داشته‌اند که این فعالیت‌ها نیز عمدتا از دل دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و پارک‌های علم و فناوری بیرون می‌آید، گفت: دولت در سه سال و نیم گذشته نگاه ویژه‌ای به این حوزه داشته و عمده وزارتخانه‌ها فعالیت‌هایشان را با این رویکرد دنبال کرده‌اند.
وی افزود: اعتقاد داریم غیر از توجه و توسعه حوزه دانش‌بنیان، راه دیگری برای اداره و توسعه کشور وجود ندارد.
واعظی با بیان اینکه ۱۵ تا ۱۶ درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاهی مربوط به رشته‌های مرتبط با ICT هستند، گفت: باید این افراد کارآفرین شده و با استفاده از ظرفیت‌های این حوزه برای این فارغ‌التحصیلان زمینه اشتغال ایجاد کنیم.
واعظی با بیان اینکه باید بهره‌وری را در کشور ارتقا دهیم، گفت: برای ارتقای بهره‌وری باید هوشمندسازی در همه زمینه‌ها با استفاده از ICT در دستور کار قرار گیرد.
وزیر ارتباطات با بیان اینکه برای ایجاد اشتغال و ارتقای بهره‌وری  نیاز به ایده‌های خلاقانه داریم، گفت: این ایده‌ها از دل استارت‌آپ‌ها بیرون می‌آید که خوشبختانه این کار در استان شروع شده و فعالیت‌های خوبی در یک سال گذشته در دانشگاه رازی انجام شده است.
وی به فعالیت های پارک علم و فناوری جهاد دانشگاهی کرمانشاه نیز اشاره کرد و گفت: پارک کرمانشاه به‌واسطه به‌کارگرفتن توان بخش خصوصی و ارتباطات بین‌المللی، جهت‌گیری درستی پیدا کرده و دولت وطیفه خود می‌داند از چنین مراکزی حمایت کند.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه هر زمان بحث اشتغال در کشور مطرح می‌شود همه ذهن‌ها معطوف به شغل دولتی می‌شود، اظهار کرد: قطعا بزرگ شدن دولت به نفع مردم و اقتصاد آنها نیست و به طور طبیعی هرچقدر که دولت بزرگتر شود، رقیب سرسخت‌تری برای بخش خصوص شده و امکان رشد و فعالیت این بخش را عملا غیرممکن می‌کند.

واعظی افزود: تجربه ثابت کرده که دولت‌های کوچکتر قدرت نظارت و عملکرد بهتری داشته و اقتصاد این کشورها نیز با فعالیت بیشتر بخش خصوصی پویاتر بوده و به همین علت نمی توان به ایجاد اشتغال دولتی دل بست.

وی افزود: از طرفی به ایجاد اشتغال در بخش صنعت نیز با توجه به حجم عظیم سرمایه مورد نیاز نباید امیدوار بود، زیرا دولت چنین سرمایه‌ای در اختیار ندارد. بخش خصوصی نیز برای سرمایه‌گذاری‌های عظیم این حوزه باید خیلی قوی‌تر شود و این کار به مرور زمان اتفاق خواهد افتاد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بیان کرد: با توجه به این شرایط چاره‌ای نمی‌ماند جز اینکه به سمت توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و شرکت‌هایی که خالق ایده و خدمات هستند پیش برویم و می‌توان گفت اشتغال‌زایی در این حوزه عملا با سایر بخش‌ها قابل مقایسه نیست.

واعظی با بیان اینکه در گذشته شرکت‌های بزرگ دنیا را شرکت‌های بانکی، نفتی و بیمه‌ای تشکیل می‌دانند، گفت: این درحالی است که امروزه بزرگترین شرکت‌های دنیا اغلب در حوزه IT و ICT فعالیت می‌کنند و آنچه که امروز خلق ثروت می‌کند، نرم‌افزارها هستند.

وی با اشاره به توان علمی و وجود نیروهای متخصص در این زمینه در کشور، گفت: بهترین پژوهشگران و مدیران شرکت‌های بزرگ دنیا در حوزه ICT جوانان ایرانی هستند و از این سرمایه‌ها در کشور کم نداریم و باید از این ظرفیت در راستای ایجاد اشتغال و خلق ثروت استفاده کنیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار کرد: در همین راستا با قاطعیت از تمامی کسب‌وکارهای دانش‌بنیان در این حوزه حمایت خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون همه زیرساخت‌های ICT در استان کرمانشاه آماده است، گفت: در سال‌های اخیر پهنای باند استان یازده برابر شده و تا چندماه آینده هر بیست و هشت شهر استان زیر پوشش نسل سوم تلفن همراه می‌رود.

واعظی افزود: با این شرایط در حال حاضر مشکلی برای راه‌اندازی کسب‌وکارهای الکترونیک در استان وجود ندارد و همه باید دست‌به‌دست هم دهیم تا بازار این حوزه در استان رونق بگیرد.

۴۷۰ شرکت تحت حمایت پارک فناوری کرمانشاه

بهرام بادکو، رییس سازمان جهاددانشگاهی استان کرمانشاه نیز با متنوع برشمردن فعالیت‌های سازمان جهاد دانشگاهی استان، اظهار کرد: جهاد دانشگاهی با دارا بودن دو مرکز موسسه آموزش عالی و مرکز علمی کاربردی نقش مهمی در حوزه آموزش عالی دارد و در کنار آن به بحث آموزش‌های کوتاه مدت نیز می‌پردازد.
او به فعالیت‌های پارک علم و فناوری سازمان جهاد دانشگاهی کرمانشاه نیز اشاره کرد و با بیان اینکه پارک کرمانشاه جزو پارک‌های برتر کشور است، گفت: در ۱۰ سال گذشته ۴۷۰ شرکت تحت حمایت این پارک قرار گرفته‌اند که ۴۸ درصد این شرکت‌ها در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات هستند.
وی افزود: پارک علم و فناوری کرمانشاه در عرصه بین‌المللی کارهای خوبی انجام داده و در صادرات محصولات دانش‌بنیان نیز جایگاه خوبی دارد.
رییس سازمان جهاددانشگاهی کرمانشاه ادامه داد: در راستای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان با همکاری دیگر دستگاه‌های استان به دنبال طراحی یک مدل جامع هستیم که تمام فعالان عرصه فناوری زیر یک چتر واحد فعالیت کنند که تمام اجزای آن نیز فراهم شده است.
وزیر ارتباطات همچنین از شتاب‌دهنده فناوری تیک و مرکز توسعه بازی‌های رایانه‌ای و انیمیشن پارک علم و فناوری جهاد دانشگاهی کرمانشاه بازدید کرد.