کمیسیون «بیگ دیتا» و «اینترنت اشیا» راه‌اندازی شد
در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای

کمیسیون «بیگ دیتا» و «اینترنت اشیا» راه‌اندازی شد

کمیسیون داده‌های عظیم و اینترنت اشیا (Big Data & IoT) با هدف هماهنگی، ایجاد ارتباط و پیگیری مطالبات صنفی فعالان این کسب‌وکار، در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای ایجاد شد.

آزاد معروفی، مسئول کمیسیون داده‌های عظیم و اینترنت اشیا با اعلام این خبر گفت: با رشد سریع فناوری نوین «اینترنت اشیا» و حوزه «داده‌های عظیم» در کشور و فعالیت تعداد قابل توجهی از شرکت ها در این حوزه، ضرورت ایجاد محفلی صنفی برای پیگیری مطالبات این فعالان احساس می‌شد. به همین دلیل کمیسیونی با رویکرد حفظ ارتباط دوسویه میان سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و شرکت‌های ارائه‌دهنده این خدمات و محصولات این حوزه، شکل گرفت.

به گفته وی، مباحث داده‌های عظیم (بیگ دیتا) و اینترنت اشیا دو روند مهم فناوری اطلاعات و ارتباطات در سال‌های آتی است که تاثیر فراوانی بر ساختارهای بنیادین کسب‌وکار در دنیا گذاشته‌اند؛ بنابراین تشکیل کمیسیونی مستقل برای پرداختن به این دو حوزه از سوی فعالان صنفی کاملا اجتناب‌ناپذیر است.

مسئول کمیسیون داده‌های عظیم و اینترنت اشیا، با اشاره به ترکیب اعضای این کمیسیون گفت: گستره این کمیسیون، تمام شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات و محصولات در حوزه داده‌های عظیم و اینترنت اشیا است. این خدمات و محصولات می‌تواند شامل مواردی همچون ارائه خدمات مشاوره سازمانی و خدمات آموزشی در حوزه فناوری‌های داده‌های عظیم و اینترنت اشیا، طراحی و تولید بسترهای نرم‌افزاری، شبکه و سخت‌افزار، همچنین عرضه‌کنندگان و فعالان حوزه پشتیبانی محصولات در این حوزه باشند.

معروفی درخصوص پیگیری مطالبات و بررسی مسائل و دغدغه‌های فعالان این حوزه در کمیسیون ادامه داد: شرکت‌های فعال در حوزه اینترنت اشیا با موانع قانونی مختلفی از جمله تعرفه مواجه هستند که در این کمیسیون می‌توانند برای رفع آن چاره‌اندیشی کنند. به منظور پیشبرد اهداف مدنظر، ۴ کارگروه شامل کارگروه فناوری، استانداردها، کارگروه حقوقی و تنظیم مقررات و توسعه کسب‌وکار در ذیل این کمیسیون، تشکیل شده است.