اهمیت توسعه بازار فضای مجازی در ایجاد اشتغال

اهمیت توسعه بازار فضای مجازی در ایجاد اشتغال

دبیر شورای عالی فضای مجازی با تاکید بر فرمایشات مقام معظم رهبری درباره اهمیت اشتغال و اقتصاد مقاومتی در سال جاری گفت: تا زمانی که سیاستگذاری در حوزه‌های پهنای باند و کپی رایت در فضای مجازی با رویکرد اشتغال صورت نگیرد، موانع توسعه بازار و ایجاد اشتغال فضای مجازی برطرف نخواهد شد. همچنین باید دارایی‌های معنوی در کشور قیمت واقعی خود را بیابند.

سید ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور در نخستین جلسه اشتغال و فضای مجازی در مرکز ملی فضای مجازی کشور با حضور فعالان و نقش‌آفرینان این حوزه  گفت: یکی از مشکلات توسعه کسب‌وکار در حوزه فضای مجازی که باعث عدم اجرای صحیح نقش‌های حاکمیتی نیز می‌شود کوچکی بازار است و در صورتی که اندازه بازار توسعه یابد شاهد فعالیت شبکه‌های اجتماعی، موتورهای جستجو و خدمات ابری داخلی مناسب خواهیم بود.

 وی با اشاره به این که  اپراتورها بازیگران بزرگ این بازار بوده و در جهان نیز به سمت ایفای نقش در حکمرانی کشورها در حال حرکت هستند، تاکید کرد: اپراتورها می‌توانند مدل‌های جدید کسب‌وکار را با رویکرد ایجاد اشتغال مطرح کنند تا شورای عالی فضای مجازی براساس آن در صورت نیاز سیاست‌های لازم را به تصویب برساند.

فیروزآبادی بر ضرورت ایجاد سیاست‌گذاری در حوزه کسب‌وکارهای دیجیتالی تاکید کرد و گفت: ایران یک پنجم سهمی را که باید از بازار ICT دنیا داشته باشد، هم اکنون در اختیار دارد و این در حالی است که حوزه تلکام هنوز نتوانسته به رشد مناسبی دست یابد.

وی افزود: اگر صرفا توسعه در حوزه اپراتورهای تلفن همراه صورت گرفته و در سایر حوزه‌های ICT توازن رشد ایجاد نشود، در آینده با نابسامانی مواجه خواهیم شد.

در این نشست فعالان و نقش‌آفرینان حوزه فضای مجازی نیز با اعلام نظرات و پیشنهادهای خود، آسیب‌شناسی کسب‌وکارهای دیجیتال، تشکیل کمیته بررسی وضعیت توسعه اشتغال فضای مجازی، تمرکز بر توسعه اشتغال در حوزه خدمات و قانون‌گذاری برای ایجاد منطقه آزاد به منظور سرمایه‌گذاری در این حوزه را خواستار شدند.