حمایت دولت شرکت‌های نوپای مجازی را از مرگ حتمی نجات می‌دهد
گزارشی از نمایشگاه کسب‌وکارهای مجازی جهاددانشگاهی

حمایت دولت شرکت‌های نوپای مجازی را از مرگ حتمی نجات می‌دهد

رشد چشمگیر فناوری و همه‌گیر شدن شبکه‌ها و فضاهای مجازی در سال‌های اخیر بر کسی پوشیده نیست و استفاده از اینترنت در یک دهه اخیر به قدری همه‌گیر شده و در زندگی بشر ورود پیدا کرده که به اذعان کارشناسان به نوعی موجب تغییر سبک زندگی بشر شده است که می‌توان این تغییر سبک زندگی را از جنبه‌های مثبت و منفی مورد بررسی و ارزیابی قرار داد.

تاکنون متخصصان و کارشناسان زیادی درباره نقاط مثبت و منفی استفاده از فضاهای مجازی داد سخن داده‌اند. اما اینکه فضاهای مجازی چگونه می‌توانند به تغییر سبک زندگی افراد به طور مثبت کمک کنند و همگام با نیازهای بشر گام بردارند و به کمک این نیازها بیایند پرسشی است که در سال‌های اخیر توسط برخی کسب‌وکارهای مجازی تا حدودی به آن پاسخ داده شده است.

اگرچه کسب‌وکارهای مجازی با فاصله زمانی بیشتری از کشور ما در کشورهای توسعه‌یافته ظهور کردند و جای خود را در بین مردم آن کشورها یافتند اما در ایران نیز با ظهور خلاقیت و ایده‌پردازی‌های نو چند سالی است این کسب‌وکارها در حال رشد هستند و مردم در حال شناسایی و استفاده از خدمات شرکت‌های مجازی هستند.

در این راستا جهاد دانشگاهی با برپایی نمایشگاهی با حضور ۶۱ شرکت مجازی برخی از توانمندی‌هایی کشور در این زمینه و ایده‌های نو و خلاقانه‌ی صاحبان کسب‌وکارهای مجازی را در دانشگاه علم و فرهنگ در ۳۰ و ۳۱ فروردین به نمایش گذاشت تا ضمن حمایت از این مشاغل به انتقال تجارب این کسب‌وکارها به دانشجویان و صاحبان ایده کمک کند.

سوگل ثابت‌فر، بنیان‌گذار یکی از وب‌سایت‌ها و شرکت‌کننده در نمایشگاه کسب‌وکارهای مجازی گفت: اطلاعات ۵ هزار پزشک و مرکز درمانی به صورت تایید شده از سازمان نظام پزشکی در این سایت وجود دارد و کاربران با ورود به این سایت می‌توانند در رابطه با تخصص، اسم پزشک یا مکان مطب پزشک مورد نظر اطلاعات مورد نیاز خود را به دست بیاورند، همچنین می‌توانند پزشکان مختلف را با هم مقایسه و انتخاب کنند. 

وی ادامه داد: کاربران در این وب سایت می‌توانند روزها و ساعت‌های خالی پزشک را ببینند و روز و ساعتی که مناسب با وقت آنها است را انتخاب کنند و نوبت حضور در مطب را دریافت کنند و سپس در زمان تعیین شده به پزشک مورد نظر مراجعه کنند.

ثابت‌فر با بیان اینکه این وب‌سایت همچنین خدماتی در خصوص رژیم‌های لاغری، بارداری و رژیم بیماری ارائه می‌کند و به ترویج سبک زندگی سالم کمک می کند افزود: این وب‌سایت با کمک به پزشکان و معرفی آنها به مردم موجب رونق کسب‌وکار پزشکان تازه کار می‌شود.

وی با بیان اینکه در سال‌های اخیر فعالیت و حمایت در حوزه کسب‌وکارهای مجازی بهتر شده است گفت: هنوز حمایت از این کسب‌وکارها جای کار دارد و با اینکه دولت حمایت می‌کند اما روند شروع به فعالیت در ادارات دولتی به قدری کم سرعت است که برای مشاغل نوپا مرگ‌آور است و اگر حمایت دولت در تسریع این روند بیشتر شود می‌تواند خیلی از شرکت‌های نوپا را از مرگ نجات دهد.

بنیان‌گذار این وب‌سایت اظهار کرد: روند کُند راه‌اندازی شرکت‌ها موجب ناامید شدن آنها و موجب می‌شود به فکر ادامه فعالیت نباشند و از بین بروند.

به نظر می‌رسد این ایده‌پردازان دولت را نیز به این فکر واداشته‌اند که باید نقش مشاغل مجازی را در تغییر سبک موثر و مثبت زندگی شهروندان ببیند، همچنین با حمایت از آنها به شکل‌گیری شرکت‌های نوپای مجازی کمک کند. اگرچه به گفته برخی از صاحبان شرکت‌های مجازی هنوز شکل‌گیری این شرکت‌ها در گیرو دار روند کند فرآیندهای اداری گیر کرده است اما به گفته همین ایده پردازان نو، دولت در ۵ سال اخیر حمایت‌های خوبی را از آنان داشته و البته بیش از این نیز می‌تواند با برداشتن موانع سر راه این شرکت‌ها، آنان را از مرگ حتمی نجات دهد.

قوانین دست و پاگیر مانع راه‌اندازی کسب‌وکارهای مجازی با ایده‌های نو است

علیرضا افشار، مدیر فروش واحد طرح و توسعه یک شرکت است. وی در خصوص زمینه فعالیت این شرکت گفت: هدف ما ارائه خدمات جامع در بستر اینترنت و IT است و واحدهای مختلفی نیز داریم که شامل، واحد طرح و توسعه، واحد پیام کوتاه و واحد شتاب‌دهنده نیز هست که به تازگی فعالیت خود را  شروع کرده است.

وی با بیان اینکه واحد شتاب‌دهنده بستر و سرمایه لازم را برای به کسب‌وکار در آوردن ایده‌ها ایجاد می‌کند، افزود: بستری که ما در اختیار این ایده‌ها قرار می‌دهیم شامل فضای فیزیکی، نیروی کار و حتی سرمایه لازم است و امیدواریم با تکمیل این خدمات بتوانیم به اشتغال جوان‌هایی ایده‌مند کمک کنیم.

افشار گفت:  شرکت ما از سال ۸۱ شروع به فعالیت کرده ه است ولی شتاب‌دهنده آن حدود یک سال است که فعالیت می‌کند و این شرکت در حال حاضر بیش از ۴۰ هزار مشتری دارد که خدمات آن را دریافت می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه این شرکت به طور غیر مستقیم ۴۰ هزار شغل و به طور مستقیم ۶۰ شغل ایجاد کرده است گفت: قطعا فضای مجازی جای رشد زیادی دارد در ایران و در حال پرورش است ولی هنوز به حد ایده‌آل نرسیده و مشکلات زیادی در مسیر کسانی که می‌خواهند ایده‌های خود را پیاده‌سازی کنند زیاد است.

مدیر فروش این شرکت افزود: در حال حاضر افرادی هستند که می‌خواهند ایده‌هایی را که در کشورهای دیگر پیاده شده و موفق بوده است را اجرا و در ایران پیاده‌سازی کنند ولی به دلیل قوانین دست و پاگیر نتوانسته‌اند.

افشار تاکید کرد: در حال حاضر راه‌اندازی یک شرکت نوپای ساده حدود ۲۰ تا ۳۰ ملیون تومان سرمایه نیاز دارد بنابراین جوانان ایده‌مند ضرورتا نیازمند حمایت هستند تا بتوانند ایده‌های خود را به مرحله اجرا در بیاورند.

به گفته کارشناسان کسب‌وکارهای مجازی علاوه بر اینکه در سرعت و کیفیت بخشیدن به سبک زندگی شهروندان می‌توانند موثر باشند همچنین می‌توانند به ایجاد مشاغل جدید و پاسخگویی به بحران بیکاری تاثیر به سزایی داشته باشند. به طوری‌ که به گفته معاون رییس جهاد دانشگاهی در اولین نمایشگاه کسب‌وکارهای مجازی بررسی‌ها نشان داد توسط ۶۱ شرکت مجازی ۶هزار و ۸۰۰ شغل مستقیم در کشور ایجاد شده است.

کسب‌وکارهای اینترنتی می‌تواند رکود مشاغل را از بین ببرد

سید مهدی رضایی، مدیر عامل یکی دیگر از شرکت‌های حاضر در این نمایشگاه با بیان اینکه کسب‌وکارهای اینترنتی در برخی مواقع می‌توانند جلوی بسیاری از سود جویی‌ها و تقلب‌ها در مشاغل را بگیرند اظهار کرد: شرکت ما یکی از شرکت‌هایی است که با ایده نو در پی آن است که بخشی از سودجویی‌های متقلبانه در حوزه خرید و فروش سنگ و صادرات آن را بگیرد.

وی ادامه داد: در حال حاضر سنگ ایران به صورت فله تولید و توزیع و صادر می‌شود و در این بین مشکلات عمده‌ای اتفاق می‌افتد و به دلیل اینکه نام تجاری در حوزه سنگ وجود ندارد و حمایت از شرکت‌های که کار فرآوری را انجام می‌دهند نیست افراد سودجو از فناوری‌هایی که آنها می‌آورند استفاده می‌کنند و سنگ را به نام خود خریداری و به دلالی، توزیع و یا صادرات می‌پردازند و این ایجاد مشکل می‌کند.

رضایی افزود: فعالیت شرکت ما شناسنامه‌دار کردن سنگ‌های تولیدی است و رهگیری آنها و ضمانت توزیع است به این معنی که ما سنگ‌های تولیدی کارخانه‌ها را که قرار است به دست مصرف کننده برسد شناسنامه‌دار می‌کنیم و کد رهگیری برای آن می‌دهیم و مصرف‌کننده می‌تواند در سامانه‌های ما این سنگ را رهگیری کند که از کجا تولید شده و از کدام معدن و کارخانه فراوری شده است.

مدیرعامل این شرکت با بیان اینکه جهاد دانشگاهی حمایت‌های خیلی زیادی از ایده‌پردازان حوزه کسب‌وکارهای اینترنتی می‌کند، گفت: با وجود اینکه در سیستم اداری با فعالیت ما مقابله شد و به ما گفتند این کار دولتی است اما جهاد دانشگاهی حمایت زیادی از ما کرد تا ما بتوانیم کار خود را آغاز کنیم. 

وی با تاکید بر اینکه شرکت ما تلاش می‌کند فضای خرید و فروش سنتی سنگ را با فناوری الحاق کند، گفت: دانشجویان حوزه فناوری می‌توانند کمک کننده باشند تا با سرعت بخشیدن و کیفی کرن کارهای سنتی به فعالیت‌های مختلف و ارائه خدمات مختلف کمک کنند.

رضایی بیان کرد: حدود ۵ تا ۶ سال است که نسل جدید به دولت فشار می‌آورد که اشتغال در حوزه IT را مد نظر داشته باشد و هم گام با دنیا که در حال حاضر این مساله را پذیرفته است قدم بردارد و بدنه دولتی نیز این مساله را اخیرا با فشار جوان‌ها و ایده‌های خوب پذیرفته است.

وی تاکید کرد: کسب‌وکارهای اینترنتی و مجازی به ایجاد شغل و تولید ثروت منجر می‌شوند و می‌تواند موجب از بین رفتن رکود مشاغل شود. خوشبختانه این حوزه در سال‌های اخیر در حال دیده شدن است و انصافا مدیران جهاددانشگاهی به عنوان یک ارگان مهم از این مشاغل به خوبی حمایت می‌کنند. 

رضایی گفت: از آنجایی که مشاغل اینترنتی سرمایه زیادی نمی‌خواهد و به سرعت می‌تواند فراگیر شود جا دارد دولت نیز این مساله را ببیند و حمایت کند.

معاون رییس جهاددانشگاهی: حمایت از مشاغل اینترنتی مناسب اما فرآینده‌ها ضعیف است

محمدصادق بیجندی، معاون رییس جهاددانشگاهی اظهار کرد: بر اساس اهداف و برنامه‌هایی سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان و ماموریت‌های این سازمان نمایشگاه کسب‌وکارهای مجازی بر پا شد.

وی با اشاره به اینکه یکی از اهداف برپایی نمایشگاه کسب‌وکارهای مجازی ترویج و فرهنگ‌سازی در حوزه اشتغال و کارآفرینی است گفت: بر اساس هماهنگی که بین کمیته علمی سومین کنفرانس بین‌المللی وب‌پژوهی و سازمان تجاری‌سازی انجام شد برای اولین بار همزمان با کنفرانس بین‌المللی وب پژوهی نمایشگاه کسب‌وکارهای موفق در فضای مجازی برگزار شد.

رییس سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان ادامه داد: شرکت‌هایی که در نمایشگاه کسب‌وکارهای اینترنتی حضور پیدا کردند در مرحله اول دسته‌بندی شدند به شرکت‌های مطرح و موفق و شناخته شده و شرکت‌های رده‌ی ۲  و در نهایت شرکت‌های تازه تاسیس که برنامه‌های خوبی را برای آینده داشتند و بعد از بررسی کلی ۶۱ شرکت، مجموعا به نمایشگاه راه پیدا کردند که مجموعه فعالیت‌های آنها در در حوزه IT  و  فناوری است.

بیجندی با بیان اینکه اطلاعات به دست آمده نشان می‌دهد از مجموع ۶۱ شرکت مستقر در نمایشگاه کسب‌وکارهای مجازی ۶ هزار و ۸۰۰ شغل مستقیم و حدود ۱۴۲ هزار شغل غیر مستقیم ایجاد شده است، گفت: این  مساله یک پیام دارد و آن پیام این است که در فضای وب امکان ایجاد اشتغال بسیار زیاد فراهم است اما باید در این زمینه با برنامه پیش رفت و اگر شرکت‌ها فاقد برنامه باشند و تیم منسجمی نداشته باشند ممکن است با شکست مواجه شوند.

وی با تاکید بر اینکه برگزاری این نمایشگاه دو هدف عمده داشته است گفت: یک هدف ترویج فرهنگ کارآفرینی بوده و هدف دیگر انتقال تجربیان به نسل جوان و نو پا و ایده‌مند است که در این زمینه امیدواریم این اتفاق موجب شود تجربیات این شرکت‌ها به طور موفقیت آمیز به دانشجویان منتقل شود.

بیجندی با تاکید بر اینکه جهاد دانشگاهی در سال‌های آینده نیز نمایشگاه کسب‌وکارهای اینترنتی را برگزار خواهد کرد، افزود: در کشور کنفرانس‌های زیادی برگزار می‌شود اما کنفرانس‌هایی خروجی خوب خواهد داشت که در کنارش نمایشگاه‌های جنبی عملیاتی وجود داشته باشد و افراد موفق آن حوزه معرفی بشوند و تجربیات و دیدگاه‌های خود را انتقال دهند.

رییس سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان اظهار کرد: برداشت ما این است که حمایت‌ها از فناوری‌ها خوب است اما فرایندها هستند که دچار مشکل هستند و اطلاع‌رسانی نیز ضعیف است و ما منتظریم کارآفرین خلاق سراغ ما بیاید اما مساله اینجا است که ما باید سراغ کارآفرین‌ها برویم. 

بیجندی با بیان اینکه مدعی اشتغال در کشور زیاد وجود دارد گفت: اگر به تعداد مدعیان اشتغال، شغل ایجاد شود مشکلی وجود نخواهد داشت اما این امکان ایجاد نشده است چراکه همه نهادها جزیره‌ای عمل می‌کنند و هر کس خود می‌خواهد مشکل اشتغال را به تنهایی حل کند. 

وی افزود: بخشی‌نگری و جزیی‌نگری باید کنار گذاشته شود و همه باید ما شوند تا بتوانند مشکل اشتغال که به عنوان دغدغه مهم مسولان و رهبری مطرح است را با استفاده و بهره گرفتن از فضاها و ظرفیت‌های مجازی حل کنند.

رشد چشمگیر استفاده از تاکسی‌های اینترنتی یا تهیه غذا از شرکت‌های مجازی و چندین و چند شرکت مجازی دیگر ثابت کننده جاذبه مشاغل مجازی برای مردم است، همچنین روند سریع زندگی روزمره بشر ضرورت وجود این فناوری‌ها را به اثبات می‌رساند و این امر را به مدیران بالادستی جامعه یادآور می‌شود که نمی‌توان از غافله جهانی کسب‌وکارهای اینترنتی جا ماند و باید با حمایت از ایده‌های نو و ساماندهی و کمک به اجرایی شدن این ایده‌ها به ارتقای کیفیت زندگی مردم کمک کرد و اقتدار کشور را در بین کشورهایی که همواره پیشگام در استفاده از فناوری‌های روز هستند حفظ کرد. همچنین از فناوری به عنوان موتوری برای ایجاد ثروت و افزایش کیفیت زندگی شهروندان  و ایجاد مشاغل استفاده بهینه کرد.