کمک ده میلیارد ریالی دولت برای راه‌اندازی استارت‌آپ در قم

سید حسن هانی دوشنبه‌شب در نخستین گردهمایی مدیران، استادان کارشناسان فناوری اطلاعات در سالن رضوان شهرداری قم، اظهار داشت: مقررشده تا این مبلغ در سال جاری از سوی معاون فناوری اطلاعات رییس جمهوری به قم اختصاص داده شود.

وی تصریح کرد: اداره کل ارتباطات قم درصدد است، تا فرآیند جذب این اعتبار را برای راه‌اندازی سریع‌تر این نوع شرکت‌ها در قم پیگیری و دنبال کند.

هانی با بیان اینکه دولت همواره حمایت‌های متفاوتی را از شرکت‌های نوپا دارد، تصریح کرد: در دنیا بسیاری از بیزنس‌ها و فعالیت‌های تجاری برای رونق بیشتر رفته‌رفته به سمت این شرکت‌ها سوق پیدا می‌کنند.

وی با اشاره به رویکرد وزارت ارتباطات نسبت به توسعه فناوری اطلاعات در کشور، تصریح کرد: طبق این رویکرد دولت بر آن است، تا سالانه بیش از ۱۰۰ هزار شغل را در حوزه فناوری اطلاعات ایجاد کند، که به نسبت جمعیت سهم استان قم بالغ‌بر هزار و ۵۰۰ شغل است.

این مسئول با اشاره به وجود بیش از ۵ هزار دانشجوی رشته فناوری ارتباطات در قم از مقطع کاردانی تا دکتری، تصریح کرد: بدون شک با توجه به ورود این تعداد دانشجو در سال‌های آینده به بازار کار، این تعداد شغل جوابگوی آن‌ها نیست، لذا مشارکت بخش خصوصی برای ایجاد مشاغل بیشتر در این حوزه ضروری است.

وی با اشاره به ابلاغیه رهبر معظم انقلاب در خصوص فضای مجازی و همچنین ابلاغ آیین‌نامه گسترش کاربری فناوری اطلاعات از سوی هیئت دولت، تصریح کرد: بدون شک این دستورالعمل‌ها فرصت‌های جدیدی را پیش روی حوزه فناوری اطلاعات به‌منظور پیشرفت و توسعه قرار داده است.

هانی با بیان اینکه دستورالعمل جدید دولت این اختیار را به دستگاه‌های دولتی می‌دهد تا درصدی از بودجه خود را برای فناوری اطلاعات هزینه کنند، تصریح کرد: آیین‌نامه فوق همچنین این اختیار را به دستگاه‌ها می‌دهد تا ۵۰ درصد هزینه پروژه‌های پژوهش محور را به‌صورت بلاعوض پرداخت کنند، که در نوع خود بی‌سابقه است.

وی با اشاره به اهتمام مجموعه فناوری اطلاعات برای ارائه خدمات دولت الکترونیک بر روی تلفن‌های همراه بر اساس این آیین‌نامه، تصریح کرد: با توجه به وجود بیش از ۱۰۰ دستگاه دولتی در قم برای عملیاتی شدن این طرح در این استان، طراحی و تولید ۱۰۰ اپلیکیشن موبایلی ضروری است.

وی با اشاره به‌ضرورت دیجیتالیزه کردن اسناد و مدارک طبق آیین‌نامه جدید دولت، تصریح کرد: دستورالعمل گسترش کاربری فناوری اطلاعات دولت، شدیداً دستگاه‌های مختلف را موظف به الکترونیکی نمودن اسناد خود نموده است.