استارت‌آپ‌های برتر رویداد فین‌استارز معرفی شدند

استارت‌آپ‌های برتر رویداد فین‌استارز معرفی شدند

آیین اختتامیه رویداد فین‌استارز ۲۰۱۷ در چهارمین روز برگزاری دهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه با حضور علیرضا دلیری، معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و امیر هامونی، مدیرعامل شرکت فرابورس ایران برگزار شد.

در آغاز این مراسم هرکدام از ۱۱ تیم‌ راه‌یافته به فینال رقابت استارت‌آپ فین‌استارز ۲۰۱۷ به ارائه طرح و ایده‌های نوآورانه و خلاقانه خود به منظور رفع چالش‌های مالی در حوزه‌های بورس، بانک و بیمه مطرح‌شده از سوی داوران پرداختند. در ادامه داوران پس از بررسی و ارزیابی ایده‌ها ۳ تیم برتر را برگزیدند.

در رقابت ۱۱ تیم شامل تیم‌های استارت‌آپ استاک سرچ، ایمادو، الگوریتم داروک، بدان، بورس اعتبار الکترونیکی، ایده پیگام، زیما، فاند پارک، کاپ، کوانت کن و مانیار، با اعلام نتایج نهایی، تیم‌های استارت‌آپ مانیار، کوانت کن و داروک به ترتیب رتبه‌های اول تا سوم و جوایز نقدی ۳۰، ۲۰ و ۱۰ میلیون تومانی را به دست آوردند.

فعالیت فرایند فین‌استارز به صورت دائمی
در آیین اختتامیه فین‌استارز، امیر هامونی، مدیرعامل شرکت فرابورس ایران با بیان اینکه در چند سال اخیر اقدامات متعددی در حوزه‌های دانش‌بنیان انجام ‌شده، گفت: فین‌استارز ۲۰۱۷ با رویکردی متفاوت‌تر از فین‌استارز سال گذشته برگزار شد و از آنجا که با استقبال زیادی از سوی استارت‌آپها برای حضور در این رویداد بزرگ مواجه شدیم، بنا داریم دبیرخانه رویداد فین‌استارز را به صورت دائمی فعال کنیم تا در فاصله زمانی رویداد امسال تا سال آینده و برگزاری فین‌استارز ۲۰۱۸ اقدامات متعددی برای پرورش آن صورت گیرد.

وی در خصوص هدف اصلی این گردهمایی بزرگ گفت: هدف ما در مجموعه فرابورس این است که بستری با همکاری سازمان بورس ایجاد شود تا در طول سال این رویداد به صورت مجازی برگزار شده و سالی یک‌بار نیز به صورت واقعی در قالب این گردهمایی بزرگ شاهد حضور گروه‌های استارت‌آپ باشیم تا طراحان ایده‌های نوآورانه برای معرفی طرح‌های خود تا برگزاری رویداد فین‌استارز در نمایشگاه بورس، بانک و بیمه انتظار نکشند.

هامونی از دریافت تقاضای تاسیس ۱۵ صندوق جسورانه در فرابورس خبر داد و گفت: از این تعداد دو صندوق به ثبت رسیده و ۱۳ صندوق نیز در راه دریافت مجوز هستند که میزان سرمایه‌گذاری این صندوق‌ها رقمی بالغ بر ۳۰۰ میلیارد تومان است و جا دارد این طرح‌ها رشد و توسعه پیدا کنند.

وی تمایل خود را برای دریافت تمامی پیشنهادها در حوزه برگزاری رویداد فین‌استارز در بخش‌های مختلف از جمله کارگاه‌ها، پنل‌های آموزشی، مسابقه استارت‌آپ، نحوه داوری‌ها و ارائه‌های انجام‌شده اعلام و آماری از تعداد شرکت‌کنندگان در این رویداد بزرگ حوزه مالی ارائه کرد: در سال جاری ۷۰ تیم استارت‌آپ ثبت‌نام کرده و از میان آن‌ها ۵۰ استارت‌آپ که در حوزه بورس، بانک و بیمه ادعای طرح‌ها نوآورانه داشتند در این نمایشگاه حضور یافتند.

وی گفت: همچنین در رویداد فین‌استارز ۲۰۱۷ شاهد حضور ۲۴ منتور و مربی بودیم که ۲۰ تن از این‌ها مورد تایید قرار گرفتند و ۱۸ مجموعه از میان ۲۲ مجموعه سرمایه‌گذار نیز تاییدیه حضور دریافت کردند.

مدیرعامل فرابورس ایران ضمن اعلام اینکه ۴۰ جلسه خصوصی برای راهنمایی و ارائه مشاوره به تیم‌های استارت‌آپ برگزار شده، گفت: در این گردهمایی بزرگ صنعت مالی کشور، ۴ شتاب‌دهنده و ۹ صندوق جسورانه مشارکت داشتند که این امر منجر به سرمایه‌گذاری در ۴۰ طرح استارت‌آپ شد و تفاهم‌نامه‌هایی میان گروه‌های استارت‌آپ با شتاب‌دهنده‌ها، vcها، بانک‌ها و سایر سرمایه‌گذاران امضا شد. همچنین برخی طرح‌های دیگر در مرحله عقد قرارداد هستند.

فین‌ استارز ۲۰۱۷ ابعاد گسترده‌تری داشت
علیرضا دلیری، معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در آیین اختتامیه فین استارت از رشد و توسعه فضای فناورانه در کشور سخن گفت و اظهار کرد: سال به سال فضای فناورانه در کشور توسعه می‌یابد و رویداد فین‌استارز ۲۰۱۷ نسبت به گذشته ابعاد گسترده‌تری داشت.

دلیری از نگاه ویژه‌ای که سازمان بورس و فرابورس ایران به حوزه فناوری‌های نوین و ایده‌های خلاقانه دارند قدردانی کرد و اختصاص یک سالن ویژه استارت‌آپ‌ها و رویداد فین‌استارز را یک نکته مثبت و حائز اهمیت برشمرد و افزود: اختصاص یک سالن به استارت‌آپ‌ها یک کار نوآورانه و استارت‌آپ بود که قطعا در ارتقا و برقراری ارتباط بین سرمایه‌گذاران و مخترعان اثرگذار است.

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه بحث حمایت از حوزه‌های دانش‌بنیان و فناوری‌های نوین چند سالی است در حال رشد و توسعه در کشور است، افزود: خوشبختانه شرایط و بستری برای دانشجویان، استادان دانشگاه‌ها و مخترعان برای فعالیت‌های نوآورانه ایجاد شده که این بستر فضای متفاوتی را در سایر نهادهای دولتی نیز برای ورود به این حوزه به وجود آورده است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از ۴۵ شتاب‌دهنده در کشور وجود دارد، اظهار کرد: از این تعداد حدود ۲۰ تا ۳۰ شتاب‌دهنده فعال و قدرتمند در کشور فعال هستند که حضور آن‌ها منجر به فعالیتی می‌شود که می‌تواند در تولید و اقتصاد ما اثرگذار باشد.

دولت چتر حمایت از حوزه دانش‌بنیان ایجاد کند
به گفته دلیری، دولت بایستی چتر حمایتی خود را برای ورود به حوزه دانش‌بنیان ایجاد کند تا امکان توسعه و سرمایه‌گذاری در آن ایجاد شود.

وی ظهور و فعالیت تعداد زیادی طرح استارت‌آپ، شتاب‌دهنده‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری را عامل اصلی احساس نیازی دانست که در کشور به طرح‌های نوآورانه ایجاد شده است.

دلیری همچنین در خصوص کیفیت طرح‌های ارائه شده توسط گروه‌های استارت‌آپ در نمایشگاه امسال گفت: این طرح‌ها از ویژگی‌های خاصی برخوردار بودند و حضور آن‌ها می‌تواند تحولی در حوزه فناوری‌های نوین به همراه داشته باشد.

وی در بخش دیگری از احساس مسئولیت در مقابل استارت‌آپ‌ها و نوآوران این حوزه سخن گفت و اظهار کرد: با احساس مسئولیتی که در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری داریم، پشتیبان استارت‌آپها خواهیم بود و به کسی اجازه نمی‌دهیم طرح‌های نوآوران و مخترعان را متوقف کند.

وی با اشاره به ایجاد بسترهای مناسب برای فعالیت بخش خصوصی در حوزه دانش‌بنیان گفت: با بسترسازی مناسب امیدواریم راهی برای توسعه و نجات اقتصاد کشور داشته باشیم و اگر راهی برای نجات اقتصاد ایران وجود داشته باشد، همین بسترهای مبتنی بر طرح‌های دانش‌بنیان است.

دلیری در خاتمه سخنان خود از تدوین نظام مالی جدیدی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خبر داد و بیان کرد: این برنامه برای تصویب به هیات دولت تقدیم شده تا با مصوبه دولت و ابلاغ و اجرای دستورالعمل‌های آن، چتر حمایتی کاملی در این نظام مالی داشته باشیم.

به گفته دلیری به ثمر نشستن این اقدامات فعالیت استارت‌آپ‌ها را می‌طلبد تا اقتصاد کشور را متحول کنند.