کوتاهی هیچ دستگاه اجرایی در روند دولت الکترونیک قابل پذیرش نیست
جهانگیری در جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات کشور:

کوتاهی هیچ دستگاه اجرایی در روند دولت الکترونیک قابل پذیرش نیست

جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات کشور عصر دوشنبه به ریاست معاون اول رییس جمهوری برگزار شد.

اسحاق جهانگیری در این جلسه با اشاره به گزارش ارائه شده از خدمات الکترونیکی دستگاه‌های اجرایی و روند تکمیل دولت الکترونیک گفت: پیشرفت‌های حاصل شده برای ایجاد دولت الکترونیک از کارنامه‌های درخشان دولت تدبیر و امید است.
معاون اول رییس جمهور با قدردانی از کسانی که در مسیر تکمیل و ایجاد دولت الکترونیک تلاش کردهه اند، اظهار کرد: دستاوردهای حاصل شده در ارائه خدمات الکترونیکی باید به زبان ساده به مردم اطلاع‌رسانی شود. خوشبختانه امروز مردم کشور بسیاری از خدمات را بدون مراجعه حضوری و از طریق الکترونیکی در منزل دریافت می کنند.
وی همچنین با انتقاد از برخی دستگاه‌های اجرایی که همکاری و همراهی لازم را برای توسعه خدماتت الکترونیکی انجام نمی‌دهند، بیان کرد: دولت الکترونیک برنامه‌ای مهم است که سرمایه‌گذاری فراوانی برای آن انجام شده و کوتاهی هیچ یک از دستگاه‌ها در این زمینه قابل پذیرش نیست.
جهانگیری در ادامه این جلسه پس از ارائه گزارش رییس کل گمرک در خصوص استقرار گمرک الکترونیکک و یکپارچه، استقرار سامانه الکترونیک گمرک را مهم و تاثیرگذار ارزیابی کرد و افزود: همواره یکی از دغدغه‌ها این بوده است که کسانی که برای واردات کالا ارز دریافت می کنند، آیا واقعا کالایی وارد و در بازار عرضه می‌شود یا خیر؛ که خوشبختانه با استقرار گمرک الکترونیک بخش زیادی از این دغدغه مرتفع می‌شود.
وی همچنین با اشاره به گزارش نماینده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص فعالیت‌هایی انجام شده در کارگروه سلامت الکترونیک و دستاوردهای این وزارتخانه در حوزه دولت الکترونیک در مقایسه با سال‌های گذشته، از اهتمام و تلاش‌های صورت گرفته در این زمینه قدردانی کرد.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به یکی از محورهای اصلی اقتصاد مقاومتی مبنی بر ارائه خدمت بهترر به مردم و شفاف‌سازی بیشتر اظهار کرد: با استقرار گمرک الکترونیک و یکپارچه علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه‌ها و افزایش درآمد دولت، موجب افزایش شفافیت شده و فساد کمتر می‌شود و ارائه خدمت به مردم نیز سریعتر و آسان‌تر صورت می‌گیرد که امیدوارم این نوع از خدمت‌رسانی در سایر دستگاه‌ها نیز انجام شود.
وی همچنین با اشاره به کاهش زمان ترخیص واردات از ۲۶ روز به ۴ روز و کاهش زمان ترخیص صادرات ازز ۷ روز به ۱ روز، این دستاوردها را از اقدامات مهم گمرک جمهوری اسلامی ایران برشمرد و افزود: براساس گزارش کرباسیان، رییس کل گمرک با محاسبه بررسی میزان واردات در سال گذشته و نیز میانگین زمان ترخیص کالا می‌توان محاسبه کرد که با اجرای سامانه جامع گمرکی، صرفه‌جویی در چرخه تجارت کشور تقریباً معادل ۳۳ هزار میلیارد تومان است که این دستاورد جای قدردانی و تشکر فراوان دارد.
در این جلسه که وزرای دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، دادگستری، آموزش و پرورش، ارتباطات وو فناوری اطلاعات، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، رییس سازمان امور اداری و استخدامی کشور و رییس کل بانک مرکزی هم حضور داشتند، دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات کشور گزارشی از ارزیابی خدمات الکترونیکی و کیفیت وب‌گاه های دستگاه‌های اجرایی ارائه کرد و گفت: خوشبختانه امروز همه دستگاه‌هایی که مردم با آنها سروکار دارند و خدمات دریافت می‌کنند، به پورتال مجهز هستند و مردم می‌توانند بخشی از نیازهای خود را از طریق مراجعه به این پورتال‌ها مرتفع کنند.
در پایان این جلسه کرباسیان، رییس کل گمرک هم گزارشی از اقدامات انجام شده در راستای استقرارر گمرک الکترونیک و یکپارچه و مبارزه با قاچاق کالا ارائه کرد و گفت: استقرار گمرک الکترونیک با هدف تسریع و تسهیل در انجام تشریفات و رویه های گمرکی و افزایش دقت و کنترل جهت تقویت انضباط، سلامت و شفافیت به اجرا درآمده است.
وی با اشاره به فرآیندهای سنتی و نرم‌افزارهای جزیره‌ای گمرک تا سال ۹۲  گفت: تا سال ۹۲ صدورر اسناد به صورت کاغذی و مراجعات مردم حضوری انجام می‌شد ضمن آنکه برای فرآیندها امکان مکانیزاسیون وجود نداشت، کنترل بدهی‌ها به صورت مکانیزه انجام نمی‌شد و اخذ مجوزهای ترخیص و ورود کالا به دلیل عدم اتصال به سازمان‌های همجوار به‌صورت الکترونیکی قابل انجام نبود.
رییس کل گمرک همچنین با اشاره به عدم امکان نظارت و مدیریت ارز ، عدم امکان تبادل الکترونیکک اطلاعات گمرکات مبدأ و مقصد و عدم وجود مکانیزم بایگانی اسناد به صورت دیجیتال، به وضعیت موجود پس از استقرار سامانه جامع و پنجره واحد تجاری فرا مرزی برای حل بسیاری از این مشکلات اشاره کرد و گفت: کاهش زمان ترخیص واردات از ۲۶ روز به ۴ روز، کاهش زمان ترخیص صادرات از ۷ روز به ۱ روز، صرفه‌جویی در چرخه تجارت کشور به میزان تقریباً ۳۳ هزار میلیارد تومان،‌ کشف حدود ۳۴۹ تن پیش‌ساز مواد مخدر طی سال‌های ۹۳ تا ۹۵، ارتقای ۲۳ پله در شاخص عملکرد گمرک در گزارش لجستیک بانک جهانی در سال ۲۰۱۶، تصفیه ردیف‌های مرزی ترانزیتی به لحظه و به محض حصول کامیون حامل بار به گمرک مقصد، ارتباط الکترونیکی با بیش از ۲۲ سازمان ذی‌مدخل در تشریفات گمرکی، ترخیص کالا، صدور مجوزها، تبادل اطلاعات به صورت الکترونیک و آنلاین که منجر به جلوگیری از ارائه اسناد جعلی شده است و جلوگیری از جعل اسناد کاغذی با راه‌اندازی اسناد الکترونیک از جمله دستاوردهای استقرار پروژه گمرک الکترونیک و یکپارچه است.
وی همچنین از مجهز شدن گمرکات اصلی کشور به دستگاه‌های ایکس‌ری خبر داد و گفت: با تجهیزز گمرکات اصلی کشور به ایکس‌ری میزان قاچاق کالا و مواد مخدر و ورود کالاهای غیرمجاز به کشور به میزان چشمگیری کاهش یافته است.