fa-IR
نخستین رویداد کارآفرینی سبز کشور آغاز به کار کرد
در دانشگاه علم و صنعت

نخستین رویداد کارآفرینی سبز کشور آغاز به کار کرد

جشنواره «کارآفرینی سبز بوم تک»، با حضور تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مشاوران معاونت فناوری ریاست جمهوری و مدیران شرکت‌های دانش‌بنیان در دانشگاه علم و صنعت ایران آغاز به کارکرد.

در این مراسم علیرضا خورسند، مدیر روابط عمومی جشنواره به معرفی مجموعه بوم تک و اعضای هیات داوران متشکل از ۳۰ عضو هیات علمی دانشگاه های علم و صنعت ایران، تربیت مدرس و صنعتی شریف پرداخت.

وی با بیان اینکه در جریان برگزاری این جشنواره چندین کارگاه آموزشی با موضوعات تیم‌سازی، مدل‌های کسب‌وکار و غیره برپا خواهد شد، به ثبت ۲۸۰ طرح و ایده در سه حوزه در جشنواره بوم‌تک اشاره کرد و از غربال‌گری این طرح‌ها بر مبنای جذابیت‌ها، قابلیت اجرای فنی آنها و غیره خبر داد.

به گفته خورسند به سه ایده برتر جوایز یک، دو و سه میلیونی اهدا می‌شود و در بخش طرح‌ها و محصولات، دانشجویان صاحب ایده با شرکت در کارگاه‌ها و جلسات طوفان فکری با حضور نخبگان صنعتی کشور به ایده‌آفرینی می‌پردازند و در انتها، ایده‌های آنها توسط داوران ارزیابی می‌شود. در همین حال ۴۰ طرح راه‌یافته به مرحله نهایی، علاوه بر امکانات و خدمات بوم‌تک، امکان حضور در مراسم اختتامیه و ارائه به سرمایه‌گذاران را می‌یابند.

وی افزود: در این مرحله از جشنواره، به تیم‌های برتر تا سقف ۴۰۰ میلیون تومان، سرمایه اولیه اعطا می‌شود. در بخش دوم جشنواره کارآفرینی سبز بوم‌تک، از ۳ ایده‌ برتر حمایت مالی صورت می‌گیرد و برای تمام طرح‌ها و ایده‌ها، امکان ورود به فرآیند شتاب‌دهی نیز وجود دارد.

تعاونی ایده های زیست محیطی راه اندازی شود

محسن صیقلی، مشاور معاونت علمی ریاست جمهوری هم در سخنانی یکی از اولویت‌های کشور را رسیدگی به حوزه امداد و نجات و محیط زیست دانست و خواستار سرمایه‌گذاری بانک‌ها برای پیشرفت در این دو حوزه شد.

وی با تاکید بر اینکه سرمایه‌گذاری در این حوزه نه تنها خطر و ریسکی ندارد، بلکه ارزش افزوده هم به همراه می‌آورد، دانشجویان خلاق را به تجمیع ایده‌های خود و ارتقای کیفیت آنها تشویق کرد و افزود: بهتر است زنجیره‌ای از فعالیت‌ها و ایده‌ها را در قالب تعاونی ایده‌ها برای حل زنجیره مشکلات زیست محیطی ارائه کنید تا بتوانید سرمایه‌گذاران را مجاب کنید. برای جذب سرمایه‌گذار باید در طراحی ایده، نگاه طرف مقابل را تغییر دهید و با تهییج درست و خلاقانه او و ارائه درست ایده سرمایه‌گذاران را جذب کنید.

در ادامه بهروز نعمتی، سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به ضعف ارتباط میان نخبگان و عرصه تولید، علت این مساله را عدم فرهنگ‌سازی دانست و همکاری مجلس و دولت و دانشگاهیان برای تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه را ضروری دانست و  خواستار اعتماد به بخش خصوصی و عدم مشکل‌آفرینی برخی مجموعه‌های خصولتی برای این بخش شد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی خواستار حفظ امنیت سرمایه‌گذاری در کشور، انجام سرمایه‌گذاری بر مبنای امکانات و توانمندی‌های موجود در بخش‌های مختلف کشور و محدود نشدن سرمایه‌گذاری به نقاطی خاص در کشور شد و گفت: مجلس با برگزاری جلسات متعدد ۲۰ مشکل اساسی کشور را تعیین کرده و از شما نخبگان می‌خواهیم برای حل این مشکلات مانند کم‌آبی، بیکاری، فساد، مسائل بانکی و غیره به ما کمک کنید.

فعالیت این جشنواره تا ۱۶ خرداد ماه در دانشگاه علم و صنعت ایران ادامه می‌یابد. این رویداد، اولین و بزرگترین رویداد کارآفرینی سبز کشور به شمار می‌رود. این دوره از جشنواره، با موضوع فناوری پاک برگزار می‌شود و شامل موضوعات فناوری اطلاعات(IT)، انرژی‌های نو و تجدیدپذیر، شیمی سبز، حمل و نقل سبز، شهر هوشمند، مدیریت پسماند، بازیافت، باتری و ذخیره‌سازها، نانو فناوری، ساختمان‌های سبز و انرژی صفر، پساب‌های خانگی است.