توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان از اولویت‌های دانشگاه صنعتی اراک

توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان از اولویت‌های دانشگاه صنعتی اراک

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی اراک گفت: توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و مراکز رشد دانشگاه صنعتی از اولویت‌های این دانشگاه است.

امیررضا مرادی در خصوص اولویت‌های پژوهشی امسال در دانشگاه صنعتی اراک افزود: به ثمر رساندن فعالیت‌های پژوهشی که در سال گذشته آغاز شده و شکل گرفته‌اند، از اولویت‌های پژوهشی این دانشگاه به شمار می‌روند.

وی بیان کرد: در سال گذشته مهم‌ترین اتفاق به لحاظ ساختاری راه‌اندازی مرکز تحقیقات آلومینیوم بود که به ثمر رساندن این مهم در سال جاری از مهم‌ترین اقدامات است. این مهم مستلزم همکاری صنایع و دستگاه‌های مرتبط با حوزه آلومینیوم است.

مرادی ادامه داد: با توجه به جایگاهی که استان مرکزی در حوزه آلومینیوم دارد، همکاری‌هایی را با شرکت ایرالکو و صنایع مرتبط آغاز کرده‌ایم که هنوز به ثمرات ملموس منجر نشده است.

وی افزود: این دانشگاه دارای دو مرکز پژوهشی دیگر شامل گروه پژوهشی کانسارهای معدنی و مرکز پژوهشی صنایع فلزی است که در سال ۹۵ فعال‌تر شده‌اند و در نظر داریم در سال جاری این اقدامات را به ثمرات بهتری برسانیم.

مرادی گفت: توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و توسعه مراکز رشدی که در سال گذشته در این دانشگاه آغاز به کار کرده‌اند، از جمله اولویت‌های پژوهشی این دانشگاه است که طی تفاهم‌نامه‌ای با پارک علم و فناوری استان مرکزی در دستور کار قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه دانشگاه صنعتی اراک دارای یک مرکز رشد مشترک با پژوهشگاه نیرو و دو شرکت دانش‌بنیان با همکاری پارک علم و فناوری است، افزود: این مرکز رشد سال گذشته به‌طور مستقل و تخصصی در زمینه مهندسی برق و پیشرانه‌های الکتریکی با پژوهشگاه نیرو در تعامل بوده و یک مرکز رشد در دانشگاه با همکاری آنها مستقر کردیم که در مراحل اولیه به سر می‌برد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی اراک اضافه کرد: یکی از اقدامات مهم در سال جاری نقش‌آفرینی این دانشگاه در دو کنفرانس ملی است. این دانشگاه در پاییز ۹۶ میزبان کنفرانس ملی ساخت و تولید است.

وی ادامه داد: این دانشگاه در کنفرانس ملی GIS در صنعت آب و برق که برگزارکننده آن برق باختر و شرکت برق هستند، مسئولیت کمیته علمی را بر عهده دارد. این کنفرانس در شهریورماه ۹۶ برگزار خواهد شد.

معاون دانشگاه در خصوص عقد تفاهم‌نامه‌های صورت گرفته نیز گفت: در سال گذشته ۱۰ تفاهم‌نامه جدید بین دانشگاه علوم پزشکی جهت تحقیقات مشترک، شرکت‌های خوشه صنایع ریلی استان، شرکت‌های خوشه نفت و گاز، شرکت‌های فعال در زمینه موتور، درهای اتوماتیک و... منعقد شد.