fa-IR
بیش از ۷۰ درصد فعالان در پارک‌های فناوری فارغ‌التحصیلان دانشگاه هستند
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری:

بیش از ۷۰ درصد فعالان در پارک‌های فناوری فارغ‌التحصیلان دانشگاه هستند

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: هم‌اکنون یک هزار شرکت در پارک‌ها هستند که بیش از ۷۰ درصد فارغ‌التحصیل دانشگاهی در آنها به کار گرفته شده‌اند.

محمد فرهادی نیز در نشست مشترک با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص همکاری مشترک دو وزارتخانه برای توسعه و تطابق‌سازی نیازهای بازار کار و آموزش عالی، در محل وزارت علوم گفت: هم اکنون ۱.۸ درصد دانشجویان کشور در مقطع دکتری تحصیل می‌کنند در حالی‌که در سند چشم‌انداز توسعه باید این میزان به ۳.۵درصد افزایش یابد.

وی افزود: ۹۰ هزار دانشجو در مقطع دکتری در دانشگاه‌های کشور تحصیل می کنند و این در حالی است که همه نمی‌توانند استاد دانشگاه شوند.

وزیر علوم ادامه داد: همچنین ۸۰۰ هزار دانشجوی کارشناسی ارشد داریم که در سند برنامه چشم‌انداز توسعه بیان شده که باید به ۳۰ درصد افزایش یابد.

وی گفت: این اشکالی در برنامه سند توسعه است که متاسفانه تصویب شده در شورای انقلاب فرهنگی مصوب شده است که اشکال است اما بحث آن را باز کردیم که به هیچ وجه منطقی نیست. در کشورهای آلمان و ژاپن دیگر تحصیل در مقطع دکتری را کاهش دادند که طبیعی است از سوی دیگر ۸۰۰ تا یک میلیون نفر سالانه از دانشگاه‌های کشور فارغ‌التحصیل می‌شوند که باید از این فرصت به‌خوبی استفاده شود.

فرهادی به تجربه کشور آلمان اشاره کرد و گفت: در کشور آلمان حتی برای رشته فلسفه هم شغل تعریف شده است و فارغ‌التحصیلان می‌توانند در کلینیک فلسفه بکار گرفته شوند.

وی تاکید کرد: رشته‌های علوم انسانی باید به مشاغل خدماتی متصل شوند اما هم اکنون متخصص بازاریاب نداریم. یک سری اقداماتی در آموزش عالی در مسیر اصلاح باید انجام شود. شرکت‌های دانش‌بنیان فرصت خوبی برای به کارگیری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی هستند. هم‌اکنون یک هزار شرکت در پارک‌ها هستند که بیش از ۷۰ درصد فارغ‌التحصیل دانشگاهی در آنها به کار گرفته شده‌اند.

به گفته وزیر علوم، باید در آموزش‌های مهارتی جدی‌تر شویم علمی و کاربردی و مهارتی را بیشتر کنیم.

وی با یادآوری اینکه از طرح کارورزی دانشجویان استقبال می‌کنیم، گفت: نظام بررسی صلاحیت حرفه‌ای مصوبه دولت هم است. دانشگاه علمی و کاربردی در این زمینه کارهایی کرده که باید راه‌اندازی شود.

فرهادی به مسئولان حوزه کار گفت: برنامه‌های عملی مشترکی را می‌توانیم در قالب کارگروه با هم همکاری کنیم که در ابعاد مختلف می‌تواند برای دانشگاه شغل و برای دانشجویان برنامه‌ریزی انجام داد.

وی گفت: هم اکنون ۳۰ هزار نفر در ۱۸۰ مرکز رشد کار می‌کنند. صندوق کارآفرینی امید و بانک‌های توسعه تعاون می‌توانند به صف‌های طولانی که می‌خواهند وارد پارک‌ها شوند کمک کنند.