fa-IR
برگزاری اولین نشست علم و فناوری ایران و ایتالیا برای بررسی ۱۰ حوزه مشترک همکاری

برگزاری اولین نشست علم و فناوری ایران و ایتالیا برای بررسی ۱۰ حوزه مشترک همکاری

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از برگزاری اولین نشست مشترک علم، فناوری و نوآوری ایران و ایتالیا در روزهای ۳۰ و ۳۱ فروردین در دانشگاه تهران خبر داد.

وحید احمدی صبح امروز در نشست خبری که در وزارت علوم برگزار شد، گفت: ما در این نشست به دنبال انتقال و فروش تکنولوژی و همچنین آشنایی با شیوه مدیریت فناوری ایتالیایی‌ها هستیم. برای برگزاری این نشست رایزنی‌ها از فروردین سال گذشته آغاز شد و در نهایت قرار است  ۳۰ و ۳۱ فروردین، اولین نشست علم و فناوری بین ایران و ایتالیا برگزار شود.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم ادامه داد: این نشست به دنبال امضای تفاهم‌نامه همکاری با وزیر علوم ایتالیا و مرکز ملی تحقیقات این کشور برگزار می‌شود. این نشست بر‌اساس ۱۰ حوزه همکاری علوم زیستی، کشاورزی و مواد غذایی، محیط زیست و فناوری‌های تمیز، انرژی، شهرهای هوشمند و حوزه‌های جدید فناوری، حمل و نقل، شیمی سبز، هوا و فضا، آموزش و توسعه مهارت، توریسم و میراث فرهنگی برگزار می‌شود.

احمدی افزود: در این همایش ۳۰۰ جلسه به صورت B2B و B2R و R2R برگزار می‌شود، ۱۱۹ نفر از ایتالیا در این همایش شرکت می‌کنند که شامل ۲۷ دپارتمان دانشگاهی، ۲۵ کمپانی، ۱۳ مرکز تحقیقات علمی،‌ ۱۰۰ نماینده از بنیاد شهر علم ایتالیا،‌ ۵ مرکز تحقیقاتی، ۵ شرکت استارت‌آپ و ۳ سازمان ملی منطقه‌ای است. در روز دوم همایش بازدیدهای متعددی از پارک‌های علم و فناوری ایران صورت می‌گیرد، همچنین شرکت‌کنندگان به صورت خاص از شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان نیز بازدید می‌کنند.

او همچنین از حضور ۱۵۴ شرکت‌کننده ایرانی در این همایش خبر داد و درباره انتخاب این شرکت‌کنندگان گفت:‌ ما از علاقه‌مندان به حضور در این نشست دعوت کردیم که اعلام آمادگی کنند، پس از اینکه آنها اعلام آمادگی کردند، لیست علاقه‌مندان را با فعالان علم و فناوری ایتالیایی ارائه دادیم و آنها مشخص کردند با چه شرکت‌ها و یا نهادهایی می‌خواهند رایزنی داشته باشند. همچنین از طرف ما نیز شرکت‌ها و نهادهای ایتالیایی مورد بررسی قرار گرفت و با آنهایی که تمایل به همکاری وجود دارد رایزنی شد.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم از صادرات ۴۰۰ میلیون دلار محصول دانش‌بنیان در سه سال گذشته خبر داد و گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان نباید فقط به بازارهای اروپایی و آمریکایی توجه داشته باشند باید به فکر بازارهای منطقه‌ای نیز باشند چرا که ظرفیت و پتانسیل خوبی در منطقه وجود دارد.