آمریکا در حوزه اینترنت اشیا از ایران و هند نیرو می‌گیرد

آمریکا در حوزه اینترنت اشیا از ایران و هند نیرو می‌گیرد

دبیر علمی نخستین کنفرانس بین‌المللی اینترنت اشیا گفت: فرصت‌های شغلی که این مبحث ایجاد می‌کند آمریکا را با کمبود نیرو مواجه کرده و آنها مجبور شده‌اند، نیروی متخصص از کشورهایی مثل ایران و هند وارد کنند.

بهروز شاهقلی از برگزاری کنفرانس بین المللی اینترنت اشیا در تاریخ‌ ۳۰ و ۳۱ فروردین ماه  در دانشگاه اصفهان خبر داد و اظهار کرد: در این کنفرانس برروی کاربردها و زیرساخت‌ها متمرکز شده‌ایم چرا که معتقدیم فضا در این زمینه خیلی بزرگ است.

وی با اشاره به بهترین کاربرد تکنولوژی در زندگی انسان افزود: در بحث سلامت، داروهایی تولید شده که با استفاده از اینترنت اشیا تمام اطلاعات داخل بدن انسان را در اختیار افراد قرار می‌دهد، شهر هوشمند، حمل‌ونقل ارتباطات خودرویی و پیاده‌سازی سرویس‌های پایه در بخش حمل‌ونقل، روش‌های نوین آبیاری در کشاورزی، همچنین انرژی و فناوری در اختیار اینترنت اشیا است.

وی ادامه داد: وقتی قرار است تمام تجهیزات و تکنولوژی‌ها در اینترنت اشیا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، چالش امنیتی معضل جدی محسوب می‌شود به همین ترتیب پروتکل‌ها و مکانیزهای امنیتی به وجود آمده است، البته در برخی از کشورها محدودیت‌ها و حساسیت‌هایی وجود دارد که باید مد نظر قرار گیرد. در بخش اقتصادی نیز کسب‌وکارها باید به طور کنترل شده وارد این زمینه شود.

دبیر علمی اولین کنفرانس بین‌المللی اینترنت اشیا اضافه کرد: خوشبختانه مقالات زیادی به این کنفرانس ارسال شد که با دقت زیاد ۲۰ مقاله برای سخنرانی شفاهی، ۴۰ مقاله برای ارائه پوستری در نظر گرفته شده است همچنین چهار کارگاه آموزشی برگزار می‌شود.

شاهقلی ادامه داد: امروز در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان شرکت‌هایی در خصوص اینترنت اشیا در حال کار هستند. در حوزه سلامت کمی عقب هستیم که باید با فعالیت بیشتر بتوانیم به سمت اینترنت اشیا برویم، در خصوص خانه‌های هوشمند (Smart home) نیز چهار شرکت هم اکنون در اصفهان فعال است و امیدواریم که این سطح از تکنولوژی برای مردم ملموس‌تر شود.

وی افزود: در آینده‌ای نزدیک این موضوع مشاغل زیادی ایجاد خواهد کرد و آمریکایی‌ها اعلام کرده‌اند با کمبود نیرو مواجه خواهند شد و از کشورهایی مثل ایران و هند نیرو وارد می‌کنند.