یافتن حلقه گمشده بازار دارایی‌های فکری در فرابورس
مدیر فناوری اطلاعات سازمان بورس و اوراق بهادار:

یافتن حلقه گمشده بازار دارایی‌های فکری در فرابورس

مدیر فناوری اطلاعات سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: یافتن حلقه گمشده بازار دارایی فکری و صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه در فرابورس، موجب تکمیل زنجیره ارزش ایده‌ها خواهد شد.

روح‌الله دهقان با بیان اینکه استارت‌آپ‌ها در پنج سال اخیر، رشد و توسعه زیادی در تمام حوزه‌ها در ایران داشته‌اند و در حوزه مالی که بازار بانک و سرمایه را شامل می‌شود، از برخی دستاوردهای این شرکت‌ها استفاده شده است، گفت: البته در بازار پول، استقبال از دستاوردها و ایده‌های استارت‌آپ‌ها بیشتر بوده و این شرکت‌ها مورد حمایت بیشتری قرار گرفته‌اند؛ به طوری که برخی استارت‌آپ‌های حوزه بانکی هم‌اکنون، به شرکت‌های بزرگی تبدیل شده‌اند و در حوزه تراکنش‌های مالی عملکرد خوبی را از خود به نمایش گذاشته‌اند.

مدیر فناوری اطلاعات سازمان بورس و اوراق بهادار، علت رشد استارت‌آپ‌ها در بازار پولی و ورود کندتر آن‌ها به بازار سرمایه را، در تخصصی بودن این بازار دانست و افزود: میزان تخصص در بازار سرمایه، بالاتر از بانک‌ها است و مفاهیم موجود در آن، پیچیده‌تر بوده و نیاز به تخصص بیشتری دارد، از همین رو حضور آن‌ها در بازار سرمایه، مستلزم آن است که ارکان فعال در بازار به استارت‌آپ‌ها آموزش‌های لازم را داده و از آن‌ها حمایت کنند.

وی با تاکید بر اینکه شرکت‌های استارت‌آپی به دلیل بدنه چابک و سریعی که دارند و در حوزه تکنولوژی فعال هستند، مزایای خوبی برای صنایع مختلف خواهند داشت، بیان کرد: استارت‌آپ‌ها با حمایت سازمان بورس و سایر ارکان فعال در بازار سرمایه، می‌توانند رشد خوبی داشته باشند، ضمن اینکه بسیاری از مسائل و مشکلات حوزه IT  در بازار سرمایه با کمک این شرکت‌ها می‌تواند حل شود و تفکر جدیدی را وارد بازار سرمایه کند.

این مقام مسئول، هدف بازار سرمایه از ورود به این حوزه را بهره‌گیری از دانش بازار سرمایه به عنوان یک دانش تجاری و انتقال آن به استارت‌آپ‌ها دانست و این موضوع را موجب رشد و توسعه بازار سرمایه به کمک طرح‌ها و ایده‌های مطرح شده از سوی استارت‌آپ‌ها مطرح کرد.

دهقان از انتفاع تمامی بخش‌های بازار سرمایه از حضور استارت‌آپ‌ها سخن گفت و افزود: اگر این شرکت‌ها رشد کرده و توسعه یابند و از محصول آن‌ها استفاده شود، کل بازار منتفع خواهد شد، البته وجود چالش‌های فراوان در بازار سرمایه، یک مزیت برای حضور استارت‌آپ‌ها است و پر چالش‌تر بودن بازار سرمایه نسبت به فعالیت‌های عادی و مشخص شبکه بانکی، با ذات تیم‌های استارت‌آپی هماهنگی بیشتری دارد.

این مقام مسئول در بازار سرمایه با ابراز امیدواری نسبت به اینکه فین‌استارز امسال نتایج خوبی برای بازار سرمایه در پی داشته باشد، اظهار کرد: صندوق‌های جسورانه و ارکان‌ بازار سرمایه باید بتوانند از ایده و طرح‌های آن‌ها به بهترین شکل بهره ببرند؛ این در حالی است که فرابورس هم از برگزاری دومین دوره از این رویداد، هدف برقراری ارتباط میان سرمایه‌گذاران با شرکت‌های استارت‌آپ و دانش‌بنیان را دنبال می‌کند.

وی به برگزاری دوره‌های قبلی این رویداد و نتایج حضور استارت‌آپ‌ها در آن اشاره و بیان کرد: سال گذشته برخی ایده‌ها و طرح‌هایی مطرح شده از سوی استارت‌آپ‌هایی که در فین‌استارز حضور داشتند، مورد توجه ارکان بازار سرمایه و کارگزاری‌ها قرار گرفت و در طول یک سال اخیر انکوباتورها، شتاب‌دهنده‌ها و دانشگاه‌هایی همچون امیرکبیر، تهران، شهید بهشتی و صنعتی شریف به عنوان همکاران بازار سرمایه وارد این حوزه شدند.

دهقان گفت: سه طرح مطرح شده از سوی استارت‌آپ‌های رویداد سال گذشته در بدنه شرکت‌های نرم‌افزاری و کارگزاری‌ها به کار گرفته شده‌اند و در حال فعالیت هستند و از این نظر رویداد فین‌استارز ۲۰۱۶ تجربه مفیدی را در پی داشت و این در حالی بود که رویداد فین‌استارز نخستین بار در ایران برگزار ‌شد.

وی با ابراز امیدواری نسبت به بهبود کیفیت برگزاری این دوره با استفاده از تجربه سال قبل اظهار کرد: برای توسعه بازار سرمایه به وجود استارت‌آپ‌های مالی نیاز داریم و باید از آنها حمایت کنیم که در این خصوص تنها بخشی از حمایت‌ها به مباحث مالی مربوط بوده و بخش دیگر آن مرتبط با انتقال دانش بورسی و آشنا کردن گروه‌های تکنولوژیک با مفاهیم بورسی است که البته این نوع حمایت بیشتر مدنظر سازمان بورس و ارکان بازار سرمایه قرار دارد.